REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Kia Cee’d SW 1.6 CRDi 136 KM

KIA Cee'd SW 2016
KIA Cee'd SW 2016
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Kia Cee'd kombi po faceliftingu otrzymała nie tylko nowy wygląd, ale i zmodyfikowany silnik 1.6 CRDi. Do tego auto dostępne jest w sportowym pakiecie stylizacyjnym GT Line. Właśnie taki egzemplarz mieliśmy okazję przetestować

Kia Cee’d po faceliftingu

Kia Cee’d coraz bardziej rozpycha się w segmencie samochodów kompaktowych. Najnowsza jej odsłona wyraźnie zyskała na atrakcyjności. Nowy wygląd pojazdu przyciąga wzrok. Zwłaszcza, jeśli podobnie jak nasz testowy egzemplarz doposażony jest w pakiet GT Line.

REKLAMA

KIA Cee'd SW 2016

KIA Cee'd SW 2016

Kamil Fraszkiewicz

W przedniej części auta wyróżnikiem usportowionej wersji GT Line są przede wszystkim białe, ‘kostkowe’ światła do jazdy dziennej LED. Z tyłu uwagę zwraca masywniejszy zderzak, delikatnie wkomponowany w niego dyfuzor oraz podwójna końcówka układu wydechowego (co istotne nie jest to atrapa jak w przypadku np. niektórych Peugeotów czy Volkswagenów). Przednie reflektory są potężne, a przy tym świetnie komponują się z dynamiczną linią boczną auta. Na dodatek całkiem nieźle spisują w tracie nocnej jazdy. Tylne lampy w wersji GT Line w standardzie są oparte na diodach LED.

KIA Cee'd SW 2016

KIA Cee'd SW 2016

Kamil Fraszkiewicz

Kia Cee’d SW - wnętrze

Po zajęciu miejsca w kabinie nowego Cee’da dobre wrażenie nie znika. Deska rozdzielcza ma ciekawy design, 7-calowy ekran systemu nawigacyjnego ma świetną rozdzielczość i mapy (TomTom), a użyte do wykończenia kokpitu i boczków drzwi materiały są przyjemnie miękkie w dotyku. Mało praktyczne w codziennej eksploatacji okazują się lakierowane na wysoki połysk czarne plastiki, które łatwo się brudzą i rysują. Irytuje także dziwnie wyprofilowana od strony kierowcy obudowa tunelu środkowego, której spiczaste zakończenie potrafi uwierać kierowcę w nogę.

KIA Cee'd SW 2016

KIA Cee'd SW 2016

Kamil Fraszkiewicz

nieznane

Zobacz też: Test nowa Kia Sportage 1.7 CRDi 115 KM 2WD

Przednie fotele są całkiem wygodne, a przy oba mają podgrzewane trzystopniowo siedziska. Podgrzewana jest także kierownica, co szczególnie docenią osoby trzymające zimą auta na wolnym powietrzu. Warto także podkreślić fakt, że w wersji GT Line pedały otrzymały aluminiowe nakładki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
KIA Cee'd SW 2016

Specyficznie wyprofilowana obudowa tunelu środkowego uniemożliwia wygodne oparcie nogi np. w trakcie jazdy autostradą.

Kamil Fraszkiewicz

Bagażnik jest duży, a dzięki regularnym kształtom ustawny. Za pomocą specjalnej belce na szynach można też całkiem skutecznie ograniczyć przemieszczające się po nim w czasie jazdy bagaże.

Kia Cee’d SW - silnik 1.6 CRDi

Pod maską prezentowanej Kii Cee’d pracuje silnik Diesla 1.6 CRDi, który obecnie ma moc zwiększoną ze 128 do 136 KM. Motor przekazuje napęd na przednie koła poprzez nową, 7-stopniową, dwusprzęgłową skrzynię biegów. Zastępuje ona dotychczas stosowaną przekładnie z klasycznym konwerterem. I to właśnie zespół napędowy wzbudził w nas mieszane odczucia. Mimo że to najmocniejszy w gamie tego modelu motor wysokoprężny, to napędzany nią Cee’d ustępuje dynamiką jazdy konkurencji. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h na poziomie 10,9 sekundy nie wygląda atrakcyjnie w porównaniu nie tylko mocnym, dwulitrowych konstrukcji Volkswagena czy Mazdy, ale nawet do osiągów słabszej aż o 16 KM Hondy Civic Tourer (10,4 s). Wina leży zapewne po stronie dość niskiego momentu obrotowego koreańskiego silnika, który w szczytowym momencie osiąga 280 Nm (w Hondzie aż 300 Nm mimo mniejszej mocy) oraz dużej masy pojazdu. Co więcej skrzynia biegów lubi pracować raczej przy wyższych obrotach co dodatkowo pogarsza komfort akustyczny w trakcie dynamicznej jazdy. Po prostu czuć, że silnik potrzebuje wyższych obrotów by wykrzesać zadowalającą dynamikę.

Zobacz też: Kia Cee’d 1.0 T-GDI GT Line – wrażenia z jazdy

Cieszy za to fakt, że w średnim zakresie obrotów motor pracuje bardzo gładko cicho. Niestety, specyficzna charakterystyka pracy automatu Kii odbija się na podwyższonym zużyciu paliwa, które w mieście potrafi przekroczyć 7,3 l/100 km. Na trasie jest znacznie lepiej i wyniki na poziomie 5,3 l/100 km są w pełni osiągalne. Trudno nie odnieść wrażenia, że auto lepiej powinno sprawować się z manualną przekładnią. 

Kia Cee’d SW - zawieszenie

Zawieszenie Cee'da oparte z przodu na kolumnach MacPhersona, a z tyłu na konstrukcji wielowahaczowej zostało podporządkowane komfortowi. Miękko wybiera większość nierówności, gubiąc się jedynie na tych szybko następujących po sobie. W zakrętach ugięcie sprężyn jest dość wyraźne, ale auto zachowuje się w sposób przewidywalny. Mocniejsze dociśnięcie hamulca w zakręcie uwalnia dość łatwą do opanowania nadsterowność.

KIA Cee'd SW 2016

KIA Cee'd SW 2016

Kamil Fraszkiewicz

Zobacz też: Test Toyota Auris 1.2 Turbo 116 KM

Nad stabilnością pojazdu zawsze czuwa zastęp układów asystujących kierowcy, w tym m.in. system podpowiedzi ruchu kierownicy, stabilizacji toru jazdy czy rozdziału siły hamowania. Auto nie posiada jednak systemów samoczynnie zatrzymujących pojazd przed przeszkodą czy radarów wykrywających potencjalne niebezpieczeństwo wokół pojazdu. To rozwiązania nadal zarezerwowane głównie dla aut klasy wyższej.

Kia Cee’d SW - układ kierowniczy

Układ kierowniczy Kii wyposażono w funkcję Kia Flex Steer, która pozwala regulować siłę wspomagania. Dostępne są 3 tryby jego działania (Comfort, Normal, Sport). W rzeczywistości funkcja ta wydaje się być zbędną, gdyż niezależnie od wybranego trybu jazdy, precyzja jej działania utrzymuje się na podobnym poziomie. Zmianie ulega jedynie łatwość z jaką można obracać kierownicę. Do czołowych przekładni Forda, Mazdy 3 czy Hondy Civic nadal jej jednak nieco brakuje. 

Kia Cee’d SW - cena i wyposażenie

Pierwsza generacja Kii Cee'd przyciągała klientów do salonów nie tylko swoją wysoką funkcjonalnością, ale także i niższą od pojazdów konkurencji ceną. Nowy Cee'd także nie odstrasza klientów ceną. Co prawda prezentowana wersja jest droga (kosztuje prawie 100 tys. zł), ale rezygnując z niektórych zastosowanych w niej rozwiązań, można nieco zaoszczędzić. Osobiście zrezygnowałbym z automatycznej skrzyni biegów (6000 zł) i panoramicznego szklanego dachu (3500 zł). Po odjęciu tych dwóch opcji otrzymujemy nadal dobrze się prezentujące, funkcjonalne kombi z jeszcze lepszymi osiągami i zdecydowanie atrakcyjniejszą ceną. 

KIA Cee'd SW 2016
Kamil Fraszkiewicz
KIA Cee'd SW 2016
Kamil Fraszkiewicz
KIA Cee'd SW 2016
Kamil Fraszkiewicz
KIA Cee'd SW 2016
Kamil Fraszkiewicz
KIA Cee'd SW 2016
Kamil Fraszkiewicz
KIA Cee'd SW 2016
Kamil Fraszkiewicz
KIA Cee'd SW 2016
Kamil Fraszkiewicz
KIA Cee'd SW 2016
Kamil Fraszkiewicz
KIA Cee'd SW 2016
Kamil Fraszkiewicz
KIA Cee'd SW 2016
Kamil Fraszkiewicz
KIA Cee'd SW 2016
Kamil Fraszkiewicz
KIA Cee'd SW 2016
Kamil Fraszkiewicz
KIA Cee'd SW 2016
Kamil Fraszkiewicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA