Kategorie

Test Jeep Renegade Trailhawk - tak dobry jak Wrangler?

Kamil Fraszkiewicz
Jeep Renegade Trailhawk 2.0 MultiJet 170 KM
Jeep Renegade Trailhawk 2.0 MultiJet 170 KM
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Renegade to auto mocno spokrewnione z Fiatem 500X. W wersji Trailhawk ma jedna szereg cech, drastycznie różniących go od włoskiego kuzyna. Czy model ten naprawdę potrafi rozprawić się z trudnym terenem równie łatwo jak jego starszy brat Wrangler?

Jeep Renegade Trailhawk

Pod względem technicznym Jeep Renegade jest mocno spokrewniony z Fiatem 500X. Dzieli z nim nie tylko płytę podłogową ale także jednostki napędowe czy elementy wyposażenia. W codziennej eksploatacji to jednak dwa, zupełnie różne samochody, które różni znacznie więcej można się tego spodziewać. Już wygląd zewnętrzny Jeepa Renegade’a daje jasno do zrozumienia, że model ten chce mocno odciąć się od swojego włoskiego brata. Zdecydowanie toporniejsza, pozbawiona krągłości bryła nadwozia oraz potężny, przedni grill nawiązujący designem do tego z Jeepa Wranglera, mają skupić na sobie uwagę fanów off-roadu. Choć brzmi to niedorzecznie, Renegade naprawdę potrafi robić niesamowite rzeczy poza utwardzoną drogą, zaskakując swoją dzielnością i nieustępliwością nawet w ciężkich warunkach. Zwłąszcza jeśli jest to wersja Trailhawk.

Jeep Renegade Trailhawk to niezwykle dzielne w terenie auto!

Kamil Fraszkiewicz

Trailhawk - co to oznacza?

Każda marka próbuje wyróżnić swoje specjalne modele określonym przydomkiem. W przypadku Jeepa ma ona nawet takie dwa  – SRT oznaczający samochody o stricte sportowych osiągach, oraz Trailhawk zarezerwowany dla aut o podwyższonych zdolnościach do jazdy w terenie.W przypadku Jeepa Renegade odmiana Trailhawk to naprawdę coś wyjątkowego. Prześwit zwiększony o 2 cm (do 21 cm), zmieniony kształt zderzaków pozwalający na atakowanie bardziej stromych podjazdów (30- a nie 21-stopniowy kąt natarcia), metalowe (a nie plastikowe) osłony silnika, skrzyni biegów, wału napędowego i zbiornika paliwa.

Jeep Renegade Trailhawk to wersja napędzana silnikm 2.0 MultiJet o mocy 170 KM

Kamil Fraszkiewicz

Do tego wzmocnione zaczepy holownicze (wierzcie mi, przydają się) i zmodyfikowany system rozdzielania momentu obrotowego na koła Selec-Terrain, w którym pojawił tryb do jazdy po skałach (Rock) niedostępny w zwykłej wersji. Auto posiada także tzw. bieg pełzający, który pozwala na powolne pokonywanie terenu na pierwszym przełożeniu, ograniczając tym samym ryzyko buksowania kół w grząskim terenie (tryb ten posiada także Renegade doposażony w napęd Active Drive 4x4). Renegade przy tym wszystkim może pokonywać przeszkody wodne o głębokości do 480 mm!

Zobacz też: Test Jeep Grand Cherokee SRT8 Quadra-Trac

W praktyce wszystko to razem tworzy zaskakująco skuteczną w działaniu mieszankę. Aby to sprawdzić, zabrałem Jeepa w naprawdę niełatwy teren, mając do pomocy Suzuki Vitarę, udoskonalone nieco przez jego właściciela Mariusza. Lepsze opony oraz zwiększony prześwit, a do tego stały napęd 4x4 wraz z reduktorem. Okazało się jednak, że jego pomoc nie była zbyt często potrzebna. Tak naprawdę tylko raz musiałem korzystać z jego wsparcia, gdy prześwit Jeepa okazał się zbyt mały, aby pokonać piaszczystą przeszkodę.

Nawet kopny piach nie jest przeszkodą dla Jeepa Renegade'a w wersji Trailhawk

Kamil Fraszkiewicz

Renegade świetnie radzi sobie bowiem z pokonywaniem naprawdę stromych wniesień, płynnie żonglując momentem obrotowym pomiędzy przednią a tylną osią. Mimo całorocznych opon w jakie obuty był nasz Jeep, wzorowo radził sobie on także z grząskim piachem, w czym doskonale sprawdzał się jeden z jego dedykowanych programów uruchamianych za pomocą pokrętła Selec-Terrain. Jak wspomniałem wcześniej, tylko raz musiałem ratować się pomocą  doświadczonego w bojach i niebywale skutecznego w terenie Suzuki. Po kilkudziesięciominutowej jeździe po wydmach auto nagle straciło werwę. Miałem wrażenie jakbym stracił napęd tylnej osi, co być może nawet miało miejsce, gdyż sprzęgło dołączające tylną oś potrafi rozłączyć napęd, jeśli układ zacznie się przegrzewać. Dzięki przymocowanemu z tyłu zaczepowi holowniczemu operacja wyciągania Jeepa z wydmy trwała jednak tylko kilkadziesiąt sekund!

Jeep Renegade Trailhawk i jego kompan w terenowych bojach - Suzuki Vitara!

Kamil Fraszkiewicz

Zobacz też: Test Jeep Cherokee 2.0 MJD Active Drive II

Jeep Renegade Trailhawk na co dzień

W codziennej eksploatacji Jeep Renegade spisuje co najmniej równie dobrze co w terenie. Kierowca może zatem cieszyć się z wygodnego, wysoko umieszczonego fotela, doskonałej widoczności na boki oraz dobrze wybierającego duże nierówności zawieszenia. Potężna maska, mocno wysunięte do przodu przednie słupki i wyżej umieszczone siedziska foteli sprawiają przy tym, ze pasażerowie Jeepa mają wrażenie obcowania z dużo większym autem niż jest to w rzeczywistości. Dopiero rzut oka na niewielki, zaledwie 351-litrowy bagażnik oraz dość skromną szerokość kabiny pozwala stwierdzić, że to jednak tylko crossover.

Bagażnik Renegade'a nie jest duży, ale po złożeniu tylnej kanapy okazuje się bardzo funkcjonalny! 

Kamil Fraszkiewicz

Nie oznacza to jednak, że Jeep Renegade jest autem małym. Wygodnie mieszczą się w nim 4 osoby o wzroście 185 cm, a gdy zajdzie taka potrzeba, można w nim nawet przenocować. Nie dość bowiem, że po złożeniu tylnej kanapy powstaje duża przestrzeń o zupełnie płaskiej podłodze, to na dodatek nie ma też problemu ze złożeniem oparcia przedniego fotela. W rezultacie nawet wysoka osoba może wygodnie rozprostować nogi w trakcie snu. Atmosferę w kabinie poprawia wtedy dodatkowo szklany dach oraz dobrej klasy sprzęt audio marki Beats.

Nocleg w Jeepie nie jest niemożliwy.

Kamil Fraszkiewicz

Mimo terenowego charakteru, Jeep bardzo dobrze wywiązuje się z roli pojazdu na co dzień. Porządnie wyciszone wnętrze pozwala na komfortową jazdę Jeepem nawet na autostradzie, a dobre reflektory o jasnym strumieniu światła świetnie spisują w trakcie nocnej jazdy.

Renegade nie jest jednak idealny. W jego kabinie przeszkadzają przede wszystkim niskiej jakości plastiki, z których wykonano niektóre elementy kokpitu (np. obudowę nawigacji). Na dużych nierównościach potrafią one delikatnie skrzypiec, choć i tak jakość montażu jest o niebo lepsza niż np. w Mercedesie GLA. Dziwnie zestawienie kolorystyczne elementów kokpitu także może nieco razić (różowe obwódki głośników nie wydają się być najlepszym połączeniem z kanarkowym kolorem lakieru auta). Na całe szczęście w tym aspekcie klient ma jednak szerokie pole do popisu i personalizacji produktu. Cieszy za to fakt, że większa cześć deski rozdzielczej została wykonana z miękkiego, przyjemnego w dotyku materiału.

Jeep Renegade - silnik i skrzynia biegów

Mocną stroną Jeepa Renegade'a jest na pewno jego układ napędowy. Wysokoprężny silnik 2.0 Multijet generuje moc 170 KM i 350 Nm momentu obrotowego. Pozwala on kierowcy na swobodne wykonywanie manewrów wyprzedzania, mimo dość wysokiej masy pojazdu (1535 kg). Ta ostatnia przekłada sie na nieco wyższe zużycie paliwa niż można by sądzić po gabarytach pojazdu (w mieście jest to ok. 8,3 l na 100 km, na trasie 7,5 l/100 km). Silnik przekazuje moc na cztery koła poprzez 9-stopniową skrzynię biegów. Jej praca jest dość specyficzna. Kierowca może mieć wrażenie momentami, że przekładnia gubi się w doborze właściwego przełożenia. Mimo świetnych osiągów silnika zdarza się, że auto dość ospale nabiera prędkości bo skrzynia nie zareagowała wystarczająco zdecydowanie na wciśnięty pedał gazu przez kierującego. Dziwi także fakt, że Renegade zawsze rusza z 2-go biegu, choć jego brat Fiat 500X wyposażony w ten sam układ napędowy rozpędza się zawsze na 1-wszym przełożeniu. Ogólnie dynamika auta naprawdę dobra, ale sterownik 9-biegowego automatu wymaga korekty.

Jeep Renegade Trailhawk został wyposażony w motor 2.0 MultiJet 170 KM

Kamil Fraszkiewicz

Amatorom terenowych auta podobać się może za to charakterystyka prowadzenia Jeepa. Miękko zestrojone zawieszenie powoduje, że auto bardzo mocno giba się na boki w trakcie gwałtownych manewrów wymijania, ale zapewnia też naprawdę wysoki komfort podróży. Świetnie radzi sobie zarówno na miejskich trasach naszpikowanych studzienkami, pokazując przy tym prawdziwą klasę na leśnych duktach pełnych wystających z ziemi korzeni. Miękkie zawieszenie sprawia jednak, że przy hamowaniu auto wyraźne nurkuje, a tylna oś unosi się do góry, przez co droga hamowania ulega wydłużeniu. Siła z jaką auto reaguje na naciśnięcie pedału hamulca jest jednak bardzo mocna. Układ kierowniczy jest zaskakująco bezpośredni i pracuje z dużym oporem, przez co spodobał mi się bardziej niż ten w Fiacie 500X. Nie każdemu jednak taka charakterystyka może pasować z uwagi na łatwo przechylające w zakrętach nadwozie. W porównaniu do Fiata 500X Jeep nie jest tak wszechstronny w prowadzeniu. Dużo lepiej spisuje się w terenie, ale szybka jazda po zakrętach z gwałtownym przenoszeniem środka ciężkości nie jest dla niego. I właśnie ten terenowy charakter jest w nim tak pociągający.

Jeep Renegade Trailhawk to auto godne loga jakie widnieje na jego masce!

Kamil Fraszkiewicz

Jeep Renegade - cena i wyposażenie

Cena Jeepa Renegade'a jest mocno uzależniona od wersji, którą wybierze klient. Podstawowy model kosztuje 69 900 zł. Wersja Trailhawk to co najmniej 127 800 zł, czyli prawie 2 razy więcej! Dużo? Na pewno, zwłaszcza jeśli uwzględnimy wielkość pojazdu. Ale trudno o drugie auto potrafiące tak dobrze łączyć świetne właściwości terenowe z komfortową jazdą na co dzień. Mnie osobiście Trailhawk chwycił za serce i z dużą sympatią będę go wspominać. To naprawdę niezwykle dzielny, mały wojownik, który w codziennej eksploatacji jest bardzo przyjazny. Wygodny, komfortowy a przy tym bardzo skuteczny w terenie. Naprawdę godny polecenia crossover.

Jeep Renegade Trailhawk 2.0 MultiJet 170 KM
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Renegade Trailhawk 2.0 MultiJet 170 KM
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Renegade Trailhawk 2.0 MultiJet 170 KM
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Renegade Trailhawk 2.0 MultiJet 170 KM
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Renegade Trailhawk 2.0 MultiJet 170 KM
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Renegade Trailhawk 2.0 MultiJet 170 KM
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Renegade Trailhawk 2.0 MultiJet 170 KM
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Renegade Trailhawk 2.0 MultiJet 170 KM
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Renegade Trailhawk 2.0 MultiJet 170 KM
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Renegade Trailhawk 2.0 MultiJet 170 KM
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Renegade Trailhawk 2.0 MultiJet 170 KM
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Renegade Trailhawk 2.0 MultiJet 170 KM
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Renegade Trailhawk 2.0 MultiJet 170 KM
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Renegade Trailhawk 2.0 MultiJet 170 KM
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Renegade Trailhawk 2.0 MultiJet 170 KM
Kamil Fraszkiewicz
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

  Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

  Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

  Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

  Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

  Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

  Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.