Jeep Wrangler Rubicon
Są w życiu rzeczy, które każdy mężczyzna powinien zrobić – spłodzić syna, postawić dom i … przejechać się Jeepem Wranglerem. Mówię to z pełnym przekonaniem i bez żadnego przekąsu. Jazda tym najsłynniejszym autem terenowym świata, które stworzyło de facto własną klasę aut określanych przez laików mianem jeepów, nie pozwala przyrównać się do niczego innego.
reklama
reklama
Test Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD: konstrukcja
Pod potężnym nadwoziem Jeepa Wranglera w wersji Rubicon, przykrytym zdejmowanym dachem, obudowanym połaciami plastiku, z wystającymi poza obrys kabiny 13-centymetrowymi nadkolami, kryje się mechanika niespotykana w większości aut na świecie. Choć to dwudrzwiowe auto jest krótsze od niejednego auta kompaktowego (jego długość to zaledwie 4223 mm) to jego masa sięga prawie 2 ton! Wranglera zbudowano bowiem z szeregu zaawansowanych i solidnych rozwiązań skutecznie podnoszących ciężar pojazdu.
Ogromne 332-milimetrowe przednie i 316-milimetrowe tylne tarcze hamulcowe mają rozmiary tych, stosowanych w sportowych autach pokroju Porsche Cayman czy Peugeot RCZ! 5-drążkowe przednie i tylne zawieszenie oparte na sztywnych osiach, system elektronicznego odłączania przedniego stabilizatora, zaawansowany napęd 4x4 Rock-Trac® NV241 OR, amortyzatory gazowe z funkcją dostrajania zaworów do jazdy terenowej, stalowe osłony układu napędowego oraz przede wszystkich nadwozie oparte na sztywnej ramie i 4-cylindrowy, dieslowski motor nieubłaganie podnoszą masę Jeepa do astronomicznych wartości. Nawet najnowsze Audi A8, wielka i potężna limuzyna, wyposażona w podobny silnik i napęd 4x4 jest o prawie 100 kg lżejsza od prezentowanego Wranglera!
Test Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD: prowadzenie
Co więcej masa pojazdu nie została w żaden sposób zakamuflowana. Wrangler z racji swej wagi, wysoko położonego środka ciężkości i prześwitu sięgającego aż 267 mm zachowuje się bardzo nerwowo w trakcie jazdy po asfalcie. Nadwozie gwałtownie reaguje na każdy ruch kierownicy, a przy prędkościach powyżej 110 km/h samochód potrafi myszkować po drodze.
Hydrauliczny układ kierowniczy oparty na przekładni kulkowej jest zaskakująco bezpośredni w działaniu, choć trudny do wyczucia z uwagi na duży luz w położeniu centralnym. Hamulce reagują w sposób zdecydowany na każde wciśnięcie środkowego pedału, ale w trakcie hamowania auto wyraźnie nurkuje. Wrangler to samochód, który uczy pokory i pozwala prowadzić się tylko mocno skupionemu na drodze kierowcy. W nieodpowiedzialnych rękach może być po prostu niebezpieczny.