Kategorie

Test Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD: bezkompromisowy twardziel

Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012
Jeep Wrangler Rubicon 2012
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler to synonim auto terenowego. W wersji Rubicon posiada jeszcze lepszy napęd na cztery koła, solidniejsze osłony układu napędowe czy wydajniejsze hamulce. Jak Wrangler sprawdza się w roli auta na co dzień?

Jeep Wrangler Rubicon

Są w życiu rzeczy, które każdy mężczyzna powinien zrobić – spłodzić syna, postawić dom i … przejechać się Jeepem Wranglerem. Mówię to z pełnym przekonaniem i bez żadnego przekąsu. Jazda tym najsłynniejszym autem terenowym świata, które stworzyło de facto własną klasę aut określanych przez laików mianem jeepów, nie pozwala przyrównać się do niczego innego.

Test Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD: konstrukcja

Pod potężnym nadwoziem Jeepa Wranglera w wersji Rubicon, przykrytym zdejmowanym dachem, obudowanym połaciami plastiku, z wystającymi poza obrys kabiny 13-centymetrowymi nadkolami, kryje się mechanika niespotykana w większości aut na świecie. Choć to dwudrzwiowe auto jest krótsze od niejednego auta kompaktowego (jego długość to zaledwie 4223 mm) to jego masa sięga prawie 2 ton! Wranglera zbudowano bowiem z szeregu zaawansowanych i solidnych rozwiązań skutecznie podnoszących ciężar pojazdu.

Ogromne 332-milimetrowe przednie i 316-milimetrowe tylne tarcze hamulcowe mają rozmiary tych, stosowanych w sportowych autach pokroju Porsche Cayman czy Peugeot RCZ! 5-drążkowe przednie i tylne zawieszenie oparte na sztywnych osiach, system elektronicznego odłączania przedniego stabilizatora, zaawansowany napęd 4x4 Rock-Trac® NV241 OR, amortyzatory gazowe z funkcją dostrajania zaworów do jazdy terenowej, stalowe osłony układu napędowego oraz przede wszystkich nadwozie oparte na sztywnej ramie i 4-cylindrowy, dieslowski motor nieubłaganie podnoszą masę Jeepa do astronomicznych wartości. Nawet najnowsze Audi A8, wielka i potężna limuzyna, wyposażona w podobny silnik i napęd 4x4 jest o prawie 100 kg lżejsza od prezentowanego Wranglera!

Test Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD: prowadzenie

Co więcej masa pojazdu nie została w żaden sposób zakamuflowana. Wrangler z racji swej wagi, wysoko położonego środka ciężkości i prześwitu sięgającego aż 267 mm zachowuje się bardzo nerwowo w trakcie jazdy po asfalcie. Nadwozie gwałtownie reaguje na każdy ruch kierownicy, a przy prędkościach powyżej 110 km/h samochód potrafi myszkować po drodze.

Hydrauliczny układ kierowniczy oparty na przekładni kulkowej jest zaskakująco bezpośredni w działaniu, choć trudny do wyczucia z uwagi na duży luz w położeniu centralnym.  Hamulce reagują w sposób zdecydowany na każde wciśnięcie środkowego pedału, ale w trakcie hamowania auto wyraźnie nurkuje. Wrangler to samochód, który uczy pokory i pozwala prowadzić się tylko mocno skupionemu na drodze kierowcy. W nieodpowiedzialnych rękach może być po prostu niebezpieczny.

Test Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD: silnik/osiągi/zużycie paliwa

Mimo to jazda Wranglerem w miejskiej dżungli daje naprawdę wiele satysfakcji. Ogromy silnik Diesla 2.8 CRD o mocy 200 KM to bardzo nowoczesna konstrukcja. Dzięki bezpośredniemu wtryskowi paliwa common rail, turbosprężarce ze zmienną geometrią kierownic i dużej pojemności skokowej generuje aż 460 Nm przy zaledwie 1600 obr./min. W rezultacie ze startu zatrzymanego auto przyspiesza niezwykle dynamicznie, ostro buksując tylnymi kołami w miejscu (po wyłączeniu kontroli trakcji). Swoim osiągami (sprint 0-100 km/h trwa 10,7 s) Wrangler potrafi przyćmić niejedno auto klasy średniej.

Dzięki dobrze zestopniowanej przekładni automatycznej Jeep nie ma najmniejszych problemów z wyprzedzaniem nawet szpaleru aut na drodze. Nabiera prędkości stanowczo, ogłaszając to donośnym, mało przyjemnym dźwiękiem silnika. Oczywiście duża masa, zaawansowany układ przeniesienia napędu i klasyczny automat podnoszą zużycie paliwa. W mieście auto potrzebuje ok. 13-17 litrów oleju napędowego na 100 km, na trasie jego apetyt spada do ok. 10 l/100 km.

Test Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD: jazda w mieście

Po oswojeniu się z autem i traktowaniu go z należytym respektem, Wrangler pozwala się prowadzić całkiem dynamicznie. Owszem, przechyły karoserii są wyraźne, ale doświadczony kierowca bez problemu oceni przyczepność auta na łuku drogi.

Miękko zestrojone zawieszenie nie zapewnia najwyższego komfortu i dość wyraźnie przenosi drgania do kabiny, ale w kooperacji z wysokim prześwitem auta i oponami o dużym profilu potrafi bardzo sprawnie pokonywać nawet  kilkunastocentymetrowe przeszkody na drodze. W przeciwieństwie do klasycznych SUV-ów szybki wjazd na krawężnik, wysoki korzeń czy kamień nie wyrządzi szkód w zawieszeniu.

Test Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD: jazda w terenie

Prawdziwy sens istnienia Jeepa Wranglera poznać można jednak  dopiero w trudnym terenie. Zaawansowany napęd 4x4 Rock-Trac, który dołączyć można w trakcie jazdy za pomocą osobnej wajchy, blokada mechanizmu różnicowego, przełożenie redukcyjne, sztywne osie, a nawet rozpinany przedni stabilizator pozwalają pokonać autem naprawdę wymagający teren. Wrażenie robi ogromna łatwość z jaką auto rozprawia się ze stromym, piaszczystym wzniesieniem, mimo że nie dysponuje terenowymi oponami.

Oczywiście w zbyt kopnym piachu czy błocie nie najwyższy bieżnik opony w końcu podda się, ale nawet na standardowym ogumieniu, Wrangler potrafi pokazać pazur w terenie. Po doposażeniu go w typowo off-roadowe opony nie sposób wyobrazić sobie przeszkody jakiej nie mógłby pokonać, skoro może swobodnie pokonywać cieki wodne o głębokości do 76 cm czy wjeżdżać na wzniesienia o nachyleniu 45°. Świetnie także spisuje się zaawansowany asystent kontroli zjazdu ze wzniesienia, który na bieżąco analizuje stopień nachylenia zbocza, dopasowując najlepszą prędkość dla pojazdu. Co więcej jego solidna mechanika i nadwozie jakoby ciosane z kamienia dają poczucie poruszania się wyjątkowo solidnym pojazdem.

Test Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD: demontowane nadwozie i wnętrze

Zaskakującą cechą Jeepa Wranglera jest także jego demontowane nadwozie! W razie potrzeby auto można pozbawić nie tylko dachu czyniąc go oryginalnym kabrioletem, ale także drzwi bocznych a nawet przedniej szyby (można ją bowiem złożyć)! Abstrakcyjne jest także samo wnętrze pojazdu. Prawdziwe zaskoczenie wzbudza wąska, pionowa przednia szyba oraz drzwi z ogranicznikami wykonanymi z najzwyklejszego paska materiału. Choć pionowo ustawiona szyba poprawia widoczność w terenie, bowiem znajduje się tuż za kierownicą, to w trakcie jazdy na trasie ulega intensywnemu zabrudzeniu.

Wśród innych, niespotykanych rozwiązań jakie odnaleźć można we wnętrzu Wranglera wymienić należy przyciski służące sterowaniu radiem ulokowane na tylnej stronie kierownicy (patrz galeria), regulowane na długość przysłony przeciwsłoneczne czy głośniki systemu audio zamontowane nad pasażerami na pałąku przeciwkapotażowym. Co przeszkadza we wnętrzu Wranglera? Przede wszystkim brak uchwytów ułatwiających wysiadanie z drugiego rzędu siedzeń, słabe wyciszenie kabiny czy niewielkich rozmiarów bagażnik (zaledwie 142 litry).

Także jakość wykonania deski rozdzielczej nie rzuca na kolonach. Pozytywnie ocenić należy za to przestronność wnętrza (nawet na tylnej kanapie zmieszczą się dwie osoby o wzroście 185 cm), niezłe wyposażenie, prawidłową pozycje za kierownicą, dobra widoczność z miejsca kierowcy oraz podświetlane uchwyty na napoje.

Test Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD:cena i wyposażenie

Z pozoru prosty i nieco surowo wykonany Jeep Wrangler Rubicon okazuje się być zaawansowaną konstrukcyjnie maszyną, przeznaczoną do realizacji naprawdę trudnych zadań. Bliższe zaznajomienie się z tym autem pozwala zrozumieć czemu podstawowa odmiana Sport kosztuje 142 400 zł, a wersja Rubicon aż 172 100 zł.

Choć wyposażenie nie rozpieszcza i za pewne dodatki trzeba dopłacić (m.in. za nawigację GPS, boczne poduszki powietrzne czy pakiet elektryczny) to mimo wszystko Wrangler wart jest swojej ceny. Równie zaawansowany techniczne Mercedes klasy G kosztuje bowiem minimum 411 tys. zł, a mocno przestrzały Land Rover Defender co najmniej 178 tys. zł.

Test Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD: opinia

Aby stać się właścicielem Jeepa Wranglera trzeba mieć coś więcej niż tylko pieniądze. Bez pasji i fascynacji nie przekonamy się do tego auta. Kołyszące się nadwozie, słabo wyciszone wnętrze i wysokie spalanie w połączeniu z przeciętnym komfortem nie przekonają przeciętnego kierowcy do tego auta. Za to prawdziwi amatorzy jazdy poza utwardzonymi szlaki będą zachwyceni. Wrangler jest niezwykle dzielny i skuteczny w terenie. Małe gabaryty i krótki rozstaw osi pozwalają mu łatwiej pokonywać wąskie ścieżki i stromo nachylone zbocza. Mocny silnik diesla zaskakuje wysokimi osiągami, a dołączany napęd 4x4 zapewnia bardzo dobrą trakcję. Wbrew pozorom to auto ma więcej sensu niż większość SUV-ów dostępnych na rynku. Jego twórcom przyświecał jeden konkretny cel - stworzyć pojazd odporny na ciężkie warunki, zdolny dotrzeć tam, gdzie żadne cywilne auto nie zdoła. I trudno nie zgodzić się z opinią, że im się udało. Jeep Wrangler Rubicon to prawdziwy twardziel i wiecznie żywa legenda.

Dane techniczne: Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD 200 KM AT5

Samochód Jeep Wrangler Rubicon 2.8 CRD 200 KM AT5
Rodzaj silnika wysokoprężny z turbosprężarką VTG
Kod silnika
Położenie silnika z przodu, wzdłużnie
Wtrysk paliwa common rail 1800 bar
Liczba cylindrów 4
Pojemność skokowa 2777 cm3
Układ cylindrów rzędowy
Moc maksymalna 147/200 kW/KM przy 3600 obr/.min
Maksymalny moment obrotowy 460 Nm w zakresie 1600-2600 obr./min
Współczynnik czołowego oporu powietrza (Cx): b.d.
Napęd  tylny/4x4
Skrzynia biegów 5-biegowa, adaptacyjna przekładania automatyczna W5A580 z nadbiegiem i manualnym sterowaniem Auto Stick
Przełożenie redukcyjne 4,0:1
Przyspieszenie 0 - 100 km/h 10,7 s
Prędkość maksymalna 169 km/h
Zużycie paliwa wg producenta (miasto/trasa/średnie)  10,2/7,7/8,6 l
Zawieszenie kół przednich: 5-drżąkowa, sztywna oś
Zawieszenie kół tylnych: 5-drżąkowa, sztywna oś
Tarcze hamulcowe przód (rodzaj/średnica) tarcze wentylowane, 332 mm
Tarcze hamulcowe tył (rodzaj/średnica) tarcze lite, 316 mm
Wymiary (dług./szer./wys.) 4 223 (z kołem zapasowym) /1 873/1 840 mm
Rozstaw osi 2424 mm
Masa własna 1 858 kg (wersja Sport)
Pojemność bagażnika fot. rozł./złoż. 142/714 l
Ładowność 648 kg (wersja Sport)
Głębokość brodzenia 762 mm
Kąt najazdu/ rampowy /zejścia 37,8⁰/25,5⁰/31,3⁰
Liczba obrotów kierownicy 2,7 (przekładnia kulkowa)
Średnica zawracania 10,36 m
Pojemność baku 66 l
Cena 172 100 zł

Jeep Wrangler Rubicon 2012
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012 kokpit
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012 rozłączanie stabilizatora
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012 sterowanie radiem
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012 lewarek skrzyni biegów i reduktora
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012 wlew paliwa
Kamil Fraszkiewicz
Jeep Wrangler Rubicon 2012
Kamil Fraszkiewicz
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

  Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

  Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

  Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

  Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

  Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

  Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.