Kategorie

Test Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDI 115

Kamil Fraszkiewicz
Citroen C4 Picasso
Citroen C4 Picasso
Tomasz Korniejew
Czy Citroen C4 Picasso oparty na nowej płycie podłogowej EMP2 faktycznie spełni wymagania dużych rodzin? Czy jego futurystyczne nadwozie nie powstało kosztem funkcjonalności i przestronności jego wnętrza? Jakie są różnice pomiędzy C4 Picasso a C4 Grand Picasso?

Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDI 115: platforma EMP2

Citroen C4 Picasso III generacji został oparty na nowej, modułowej platformie EMP2. Jej wysokie możliwości modyfikacji konstrukcji pojazdu pozwoliły na stworzenie dwóch różnych wariantów nadwoziowych tego auta, przy jednoczesnym nie angażowaniu zbyt dużych środków finansowych. Większą, 7-osobową wersją Grand mieliśmy przyjemność już podróżować. Teraz przyszedł czas recenzję mniejszego, bardziej kompaktowego wariantu C4 Picasso.

Zobacz też: Test Citroen C4 Grand Picasso 2.0 BlueHDi 150 KM

Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDI 115: nadwozie

Pięcioosobowa wersja C4 Picasso jest krótsza od odmiany Grand o 16,9 cm, dysponuje też mniejszym o 5,5 cm rozstawem osi oraz skromniejszym o 38 l bagażnikiem. Różnice w wymiarach obu wersji to jednak nie jedyne cechy jakie dystansują oba modele. Największe zmiany dostrzec można w tylnych częściach pojazdów. W klasycznym C4 Picasso sylwetka jest delikatniejsza i mniej masywna. Inne są zarówno tylne reflektory jak i kształt samej klapy. Zupełnie na nowo zaprojektowaną także listwę ozdobną okalającą boczne szyby oraz słupek C.

Zdj. 2: Od lewej Citroen C4 Picasso i C4 Grand Picasso

Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDI 115: wnętrze

Z punktu widzenia kierowcy różnice w kabinach obu aut są już mniej zauważalne. W Citroenie C4 Picasso, podobnie jak w odmianie Grand, nadal ma on do dyspozycji nieco futurystyczną deskę rozdzielczą z dwoma potężnymi ekranami (12- i 7-calowym), regulowaną płaszczyznę przysłon przeciwsłonecznych (przód/tył), skórzaną kierownicę (nieco przeładowaną przyciskami i pokrętłami) i mało wygodne na dłuższą metę sterowanie klimatyzacją, radiem czy nawigacją za pomocą dotykowego ekranu. Materiały wykończeniowe są w większości przyzwoitej jakości (miękkie, o ciekawej fakturze), chociaż plastik jaki użyto do wykończenia tunelu przy lewarku skrzyni biegów jest bardzo twardy i podatny na zarysowania.

Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDI 115: kabina

Świetne są za to fotele, a miejsca w obu rzędach siedzeń wystarczy nawet dla pięciu osób. Co więcej także pasażerowie drugiego rzędu mogą regulować zarówno kąt pochylenia oparć jak i położenia każdego z foteli. Bagażnik, choć mniejszy nieco niż w wersji Grand, jest naprawdę przepastny i ustawny (537 l do wysokości półki przy standardowym położeniu foteli), a w całej kabinie ulokowano wiele mniejszych i większych schowków. Szkoda, że prezentowana wersja Intensive, nie posiada zagłówków „Relax”, które zebrały świetne noty w większym „Grandzie”.

Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDI 115: elektronika

Kierowca C4 Picasso rozpieszczany jest bogactwem elektroniki. Nawet uboższą wersję Intesive wyposażono w 12” ekran służący wyświetlaniu niezwykle czytelnej mapy nawigacji czy obrazu z tylnej kamery cofania. Mankamentem jest fakt, że mając do dyspozycji dwa ekrany ciekłokrystaliczne, kierowca nie może posłużyć się tym większą jako wyświetlaczem nawigacji a mniejszym jako panelem do sterowania np. radiem. Albo nawigacja jest na obu ekranach jednocześnie (tylko po co?), albo tylko na mniejszym (co wymusza jej każdorazowe wygaszanie, aby np. zmienić temperaturę w kabinie lub dostroić radio).

Zdj. 5: Od lewej Citroen C4 Picasso i C4 Grand Picasso

Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDI 115: zawieszenie

Od strony użytkowej zdecydowanie lepiej prezentuje się za to zawieszenie C4 Picasso. Mniejszy o 55 mm rozstaw osi przekłada się co prawda na nieznacznie mniejszy komfort resorowania nierówności w porównaniu do wersji Grand, ale wpływa pozytywnie na zwinność auta. Francuski minivan, mimo wyczuwalnych przechyłów na łukach, zachowuje się pewnie zarówno w trakcie bardzo szybkiej jazdy autostradą jak podczas całkiem dynamicznej podróży na bardziej krętych fragmentach dróg. Na dodatek, pomimo zastosowania w tylnym zawieszeniu belki skrętnej, nierówności wybierane są bardzo sprawnie i tylko głębokie studzienki zakłócają nieco spokój w kabinie. Plusem krótszego rozstawu osi niż w wersji Grand jest za to mniejszy o 20 cm promień zawracania auta – zaledwie 10,8 m!

Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDI 115: silnik wysokoprężny

Różnica pomiędzy C4 Picasso a C4 Grand Picasso dostrzegalna jest wyraźnie w gamie silnikowej obu modeli. Najbardziej zawiedzeni mogą być amatorzy dużych jednostek wysokoprężnych. Od lat cieszący się dobrą opinią silnik 2.0 HDi występuje wyłącznie w większym modelu. Mniejszy C4 Picasso dostępny jest tylko z jednostkami z serii1.6 HDi. W tego typu pojazdach klienci rzadko jednak poszukują wysokiej dynamiki. Liczy się za to łatwość w rozwijaniu prędkości w trakcie wyprzedzania oraz małe zapotrzebowanie na paliwo. I tu najmocniejszy, 115-konny silnik 1.6 e-HDi sprawdza się dobrze. O ile w trakcie rozpędzania do ok. 90 km/h jego temperament wydaje się być jedynie wystarczający, o tyle powyżej tej prędkości, nabiera on werwy. Dzięki turbosprężarce wyposażonej w turbinę o zmiennej geometrii łopatek odczuwalne przyspieszenie pojawia się już od ok. 1800 obr./min (od 1750 do 2500 obr./min. dostępne jest nawet 285 Nm momentu obrotowego). Najefektywniej C4 Picasso rozpędza się w zakresie 90-130 km/h prezentując równy przyrost prędkości i zaskakujące niskie zużycie paliwa – od 3,9 do 5,0 l na 100 km. Nawet przy 160 km/h spalanie nie przekracza 7,5 l/100 km, natomiast w mieście bez trudu można zmieścić w równych 7 litrach paliwa na 100 km. Pozytywne odczucia z jazdy potęguje także świetne wyciszenie kabiny. Spokoju nie zakłóca ani dźwięk silnika, ani opływające auto powietrze.

Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDI 115: hamulce

Układ hamulcowy C4 Picasso nie daje powodów do narzekań. Choć zarówno na jego przedniej i tylnej osi pracują mniejsze tarcze hamulcowe niż w większym i cięższym modelu Grand Picasso (283 mm wobec 304 mm i 268 mm wobec 290 mm) to jego niższa o ok. 130 kg masa ogranicza potrzebę używania tak dużych tarcz hamulcowych. Dopiero jazda z kompletem pasażerów i ich bagażem każe kierowcy nieco wcześniej reagować na potencjalne zagrożenie na drodze.

Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDI 115: cena i wyposażenie

Aby podróżować z rodziną Citroenem C4 Picasso z silnikiem 1.6 e-HDi 115 w prezentowanej wersji Intesive należy przygotować 99 700 zł (bez promocji). Biorąc pod uwagę bogate wyposażenie - m.in. 6 poduszek powietrznych, dużą nawigację GPS z 12" ekranem, systemy ABS, ESP, TC, automatyczną dwustrefową klimatyzację, kamerę cofania - oraz przestronność auta, kwota ta wydaje się być bardzo rozsądna. Rozsądna do momentu jeśli nie zwrócimy uwagi na fakt, że większa wersja Grand w identycznej wersji wyposażeniowej Intensive jest droższa o zaledwie 1500 zł. Większe i przestronniejsze auto w praktycznie tej samej cenie!Na dodatek Grand może być wyposażony w rozwiązania niedostępne dla klasycznej odmiany C4 Picasso jak m.in. odtwarzacz DVD z dwoma ekranami w zagłówkach, 2 dodatkowe fotele w bagażniku czy znacznie mocniejszy silnik 2.0 BlueHDi.

Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDI 115: opinia

Citroen C4 Picasso to auto zaprojektowane w nowoczesnym duchu, o wysokich walorach użytkowych i kabinie zapewniającej wygodę pięciu wysokim osobom. Jego bagażnik jest duży i łatwy do zagospodarowania, a liczne schowki ukryte w kabinie pozwalają uniknąć bałaganu w pojeździe. Samochód docenić należy także za świetne wyciszenie przedziału pasażerskiego, wysoką stabilność prowadzenia, przyzwoite materiały wykończeniowe i wyjątkowo niskie zużycie paliwa. Mankamentem C4 Picasso jest z pewnością nieco przekombinowana obsługa klimatyzacji czy radia oraz pewne braki w ergonomii jego deski rozdzielczej. Najmocniejszy w tym modelu silnik, choć rozczarowuje nieco przyspieszeniem 0-100 km/h, to okazuje się elastyczny przy wyższych prędkościach. Największym konkurentem tego modelu jest jego większa wersja Grand, która za niewiele większą cenę oferuje jeszcze więcej miejsca w kabinie oraz możliwość zamówienia auta z mocnym 2-litrowym silnikiem BlueHDi. Jest zatem nad czym się zastanawiać!

Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDI 115: dane techniczne

Samochód C4 Picasso 1.6 e-HDi 115
Rodzaj silnika wysokoprężny z turbosprężarką VTG
Kod silnika DV6C
Położenie silnika z przodu, poprzecznie, przed osią 
Wtrysk paliwa Bosch common rail 1650 bar
Liczba cylindrów 4
Pojemność skokowa 1560 cm3
Układ cylindrów rzędowy
Moc maksymalna 84/115 kW/KM przy 3600 obr/.min
Maksymalny moment obrotowy 270 Nm (285 Nm z overboost) w zakresie 1750-2500 obr./min
Współczynnik czołowego oporu powietrza (Cx): 0,30
Napęd  przedni
Skrzynia biegów manualna 6. biegowa
Przyspieszenie 0 - 100 km/h 11,8 s
Prędkość maksymalna 189 km/h
Zużycie paliwa wg producenta (miasto/trasa/średnie) 4,5/3,8/4,0 l
Zawieszenie kół przednich: kolumny MacPhersona
Zawieszenie kół tylnych: belka skrętna (torsion beam)
Tarcze hamulcowe przód (rodzaj/średnica) tarcze wentylowane, 283 mm
Tarcze hamulcowe tył (rodzaj/średnica) tarcze lite, 268 mm
Wymiary (dług./szer./wys.) 4 428/1 826/1 613 mm
Rozstaw osi 2785 mm
Masa własna 1298 kg (minimalna)
Pojemność bagażnika fot. rozł./złoż. 537/1709 l
Ładowność 685 kg
Liczba obrotów kierownicy 3,0
Średnica zawracania 10,84 m
Pojemność baku 55 l
Cena od 85 500 zł (w promocji od 70 900 zł)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Citroen C4 Picasso
Tomasz Korniejew
Citroen C4 Picasso
Citroen
Citroen C4 Picasso
Citroen
Citroen C4 Picasso - deska rozdzielcza
Citroen
Citroen C4 Grand Picasso 2.0 BlueHDi deska rozdzielcza
Kamil Fraszkiewicz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  24 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.