REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?

Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński

REKLAMA

REKLAMA

Na ulicach miast Audi Q3 Sportback S Line rzuca się w oczy jak gwiazda kina! A na tym nie kończą się zalety auta. SUV świetnie się prowadzi i jest piekielnie szybki. Tylko czy kierowca przełknie jego cenę? To akurat da się sprytnie obejść… Z tekstu dowiecie się jak.

Audi Q3 Sportback S Line jest typowym modnisiem. To samochód, który się kupuje głównie oczami! Nadwozie jest i sportowe, i muskularne. Szerokie „policzki” z przodu oraz ostro zarysowane nadkola nadają karoserii SUV-a agresji. Sylwetka pojazdu jest jednak nie tylko dynamiczna, ale i wysmakowana pod względem detali. Szary, pastelowy lakier w połączeniu z czarnymi dodatkami i 20-calowymi felgami sprawiał, że Q-trójka robi piorunujące wrażenie. Testując ten samochód czułem się cały czas w centrum uwagi. W końcu cały czas przechodnie i inni kierowcy spoglądali w jego kierunku.

REKLAMA

Audi Q3 Sportback to sport i… przestronność!

Kierowca, który siedział w jednym z nowszych Audi, w tej kabinie pasażerskiej poczuje się jak w domu. Niemcy postawili na trapezoidalne kształty deski rozdzielczej, sportową, spłaszczoną u dołu kierownicę, dużą ilość ekranów oraz minimalistyczne panele wyposażone w fizyczne guziki. Czy Q3 Sportback jest ciaśniejsze od zwykłego Q3? Nieznacznie. Bo choć dach auta w sportowym stylu opada ku tyłowi, jego środkowa część jest dość wysoka. W ten sposób nie ogranicza przestrzeni nad głowami z tyłu. Jeżeli chodzi o bagażnik, ten w ustawieniu bazowym mieści 540 litrów bagażu. A to naprawdę sporo.

Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro

Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro

Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?

Kuba Brzeziński

Poza tym kabinie sportowego SUV-a Audi należy się pochwała z jeszcze dwóch powodów. Po pierwsze Q3 Sportback jest naprawdę dobrze wykonane. Plastiki na konsoli czy drzwiach w większości są miękkie, a całość została spasowana w taki sposób, że podczas jazdy testowej żaden z elementów nie wydawał z siebie nieprzyjemnych dźwięków. Na uwagę zasługuje też połączenie materiałów - np. skóry i alkantary na fotelach. I choć skóra miejscami jest ekologiczna, kierowca właściwie tego nie czuje.

Zobacz również: Pierwsza jazda: Audi Q3 Sportback - SUV na... sportowo!

Test: Audi Q3 Sportback - ergonomia na wysokim poziomie

REKLAMA

Druga z zalet? Ta dotyczy ergonomii. Panele sterowania i ekrany są pod ręką. Kierowca intuicyjnie je obsługuje. Poza tym Niemcy pomyśleli np. o pełnowymiarowych uchwytach na kubki na tunelu centralnym - w nich zmieści się nie tylko duża kawa kupiona na stacji benzynowej, ale także chociażby smartfon. Zastrzeżenia? Wnętrze Audi Q3 Sportback jest dopracowane. Tym samym czepiać się można tak naprawdę drobiazgów. Mnie denerwował np. fakt, że nawet po maksymalnym obniżeniu fotela kierowcy, miałem wrażenie że siedzę zbyt wysoko - trochę jak w rodzinnym vanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugie podczas testu uwagę przykuła osłona przeciwsłoneczna. Była na tyle mała, że zarówno po stronie słupka, jak i lusterka powstawała luka. Przez nią do kabiny wpadały promienie słoneczne, które dość skutecznie oślepiały kierowcę. Po trzecie rzeczą denerwującą w każdym Audi jest to, że podczas jazdy nie ma możliwości wbicia adresu do nawigacji przy pomocy klawiatury - aby ta się uaktywniła, samochód należy zatrzymać. Jakie pozostają zatem opcje? Kierowca musi wydać komendę głosową (którą komputer nie zawsze rozumie) lub starać się wprowadzić dane na ekranie poprzez pismo odręczne.

Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro

Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro

Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?

Kuba Brzeziński

Audi Q3 Sportback 45 TFSI - moment obrotowy jak… w dieslu!

Testowe Audi Q3 Sportback ma oznaczenie 45 TFSI. A to oznacza, że pod jego maską pracuje 2-litrowy silnik benzynowy. Jednostka dysponuje doładowaniem, w efekcie jest w stanie rozwinąć 230 koni mechanicznych. A to dopiero połowa informacji. Moment obrotowy sięga 350 Nm i co ważniejsze jest dostępny już przy 1500 obr./min. W efekcie benzyniak Audi - zupełnie jak kiedyś diesle - tak naprawdę już od niskich prędkości obrotowych jest gotowy do sprintu. Układ napędowy został połączony z napędem Quattro - czteronapęd działa na tyle sprawnie, że nawet podczas bardzo, bardzo dynamicznego startu nie da się zabuksować kołami.

Zobacz również: Audi S-tronic. Opinie o skrzyni dwusprzęgłowej?

Audi Q3 45 TFSI jest naprawdę szybkie. 230-konny benzyniak rozpędza je do pierwszej setki już w 6,5 sekundy. To bardzo podobny czas sprintu do tego, który oferuje chociażby Volkswagen Polo GTI. Czy w tym samym czasie niemiecki SUV jest paliwożerny? Paliwożerny to być może zbyt duże słowo. Z pewnością nie jest jednak typem jeżdżącym na kropelce. Średnie spalanie deklarowane przez producenta sięga mniej więcej 9 litrów. W teście osiągnąłem wynik niewiele wyższy. I tak, to nie jest mało. Z drugiej strony nie uważam żeby tak ukształtowany apetyt silnika przy tych gabarytach i mocy był wygórowany.

Test: Audi Q3 Sportback - 7 biegów to dużo czy mało?

Skrzynia biegów? Testowe Audi Q3 Sportback S Line posiadało dwusprzęgłową przekładnię S tronic. Siedmiobiegowy mechanizm gładko - a właściwie to prawie niezauważalnie - zmienia kolejne przełożenia. Duża ilość biegów przydaje się podczas oszczędzania paliwa. Siódme przełożenie potrafi być ekonomiczne nawet na autostradzie. Z drugiej strony w czasie wyprzedzania konieczna jest redukcja czasami nawet o 3 biegi. Dużo większa słabość przekładni dotyczy nie samej konieczności redukowania przełożeń, a czasu tej redukcji. W trybie automatycznym skrzynia do ostatniej chwili czeka ze zrzucaniem biegów. Kierowca musi się zatem wspomagać łopatkami - żeby utrzymać dynamikę jazdy np. podczas skręcania w mieście.

Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro

Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro

Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?

Kuba Brzeziński

Audi chciało, aby Q3 Sportback miał dość mocno zaznaczony charakter sportowy. Stąd sztywne zawieszenie, które dodatkowo w modelu testowym zostało połączone z amortyzatorami posiadającymi regulowany stopień sztywności oraz progresywnym układem kierowniczym. Czy to wszystko działa? Gdy kierowca pokusi się o uruchomienie trybu sportowego, samochód staje się mocno agresywny. Układ kierowniczy usztywnia się, to samo dzieje się z zawieszeniem, a skrzynia zaczyna przetrzymywać biegi i zdecydowanie opóźniać czas zmiany przełożenia na wyższe.

Zobacz również: Test: Audi Q8 50 TDI - przystojny osiłek z Niemiec

Audi Q3 Sportback - sportowiec w ciele SUV-a

REKLAMA

W trybie sportowym najlepsze jest wyczucie auta. Elektronicznie sterowana kolumna kierownicza zaczyna pracować ciasno i z wyraźnym oporem. To utrudnia manewry parkingowe, ale poprawia precyzję szybkich skrętów. Dodatkowo w połączeniu z mocą na poziomie 230 koni mechanicznych i możliwością osiągnięcia pierwszej setki już w 6,5 sekundy daje prowadzącemu poczucie prowadzenia namiastki samochodu sportowego. Wady? Niestety za sprawą np. szerokich opon i sztywnego zawieszenia, Audi Q3 Sportback nie przepada za koleinami. Wzdłużne nierówności sprawiają, że auto zaczyna się zachowywać dość nerwowo.

Nowe Audi Q3 Sportback jest prawie tak samo szerokie jak Mercedes klasy S W222, dysponuje rozstawem osi identycznym jak nowa Skoda Octavia, pojemnością bagażnika dościga Opla Insingię Tourera Country, podczas gdy urokiem osobistym zdecydowanie przebija nawet większego brata - Audi Q8. I w świecie Q3 Sportback wszystko mogłoby być idealnie, gdyby nie… cena! Prawie 330 tysięcy złotych nawet w przypadku tak świetnie wyposażonego SUV-a to po prostu dużo. Na szczęście auto można dużo bardziej rozsądnie skonfigurować - szczególnie że cennik startuje od 140 tysięcy złotych. A w takim przypadku sportowe Q3 bez żadnych wątpliwości ma szansę stać się hitem polskiej sprzedaży!

Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro

Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro

Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?

Kuba Brzeziński

Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - dane techniczne:

  • Silnik: R4, doładowany, benzyna
  • Pojemność silnika: 1984 cm3
  • Maksymalna moc: 230 KM (przy 5000 - 6700 obr./min.)
  • Maksymalny moment obrotowy: 350 Nm (przy 1500 - 4400 obr./min.)
  • Prędkość maksymalna: 231 km/h
  • Przyspieszenie 0 - 100 km/h: 6,5 s.
  • Skrzynia biegów: automatyczna, dwusprzęgłowa S tronic, 7 biegów
  • Zbiornik paliwa: 60 litrów
  • Zużycie paliwa na 100 km w teście (cykl mieszany): 9,5 litra
  • Zużycie paliwa na 100 km - dane producenta (cykl mieszany): 9,0 litrów
  • Długość: 4500 mm
  • Szerokość: 1843 mm
  • Wysokość: 1567 mm
  • Rozstaw osi: 2680 mm
  • Pojemność bagażnika: 530/1400 litry
  • Cena: od 139 900 złotych

Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - cena i wyposażenie:

  • Cena: 327 610 zł
  • przednie światła Matrix LED
  • przednie i tylne czujniki parkowania
  • kamera 360 stopni
  • szklany dach panoramiczny
  • 20-calowe felgi aluminiowe
  • sportowe fotele z przodu z elektryczną regulacją
  • aktywny tempomat do 210 km/h
  • pakiet oświetlenia konturowego Ambient
  • nawigacja satelitarna MMI
  • system nagłośnienia z brzmieniem 3D Bang & Olufsen
  • pakiet systemów wspomagających kierowcę
  • progresywny układ kierowniczy
  • zawieszenie z regulacją twardości pracy amortyzatora
  • 3-strefowa klimatyzacja

Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Test: Audi Q3 Sportback S Line 45 TFSI Quattro - drogi, ale czy zbyt drogi?
Kuba Brzeziński
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Urzędnicy żądają podwyżek opłat za rejestrację samochodu w Polsce. Niestety mają rację. Stoi za nimi matematyka

    Dlaczego podwyżki? Powiaty domagają się urealnienia opłat za czynności realizowane w wydziałach komunikacji. Wskazują np. że opłata za dowód rejestracyjny wynosząca 54 zł nie była zmieniana od 20 lat. Od kwietnia PWPW, która produkuje te dokumenty podnosi stawkę do prawie 45 zł. 

    Policja oddała pierwsze auto zabrane pijanemu. I co z tego? Nie ma co robić afery, bo kierowca konfiskaty i tak nie uniknie

    Przepisy o odbieraniu aut pijanym są, ale tak właściwie... ich nie ma? Potwierdzać to może przypadek 46-latka, któremu policjanci najpierw zabrali Volvo, a później je oddali. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych. To jednak jeszcze nie świadczy o tym, ze nowelizacja jest martwa czy poszła do kosza. Kierowca nową karę i tak poniesie.

    Rząd chce jednak wykasować podatek od aut spalinowych. Szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO

    KPO miało zgotować kierowcom w Polsce aż dwa podatki od aut spalinowych. Teraz okazuje się, że tych może wcale nie być. Nowy rząd planuje renegocjację planu odbudowy. Danina płacona przez kierowców ma zniknąć z dokumentu, a tym samym nie zacznie obowiązywać w Polsce.

    Chciał uniknąć kary za parkowanie. Przerobił litery na tablicy rejestracyjnej. Dostał zarzut karny i może trafić do więzienia na 5 lat

    Aby uniknąć płacenia mandatów za nieprawidłowe parkowanie, dostawca jedzenia przerobił na tablicy rejestracyjnej literę F na E. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Chciał być sprytny. Policjanci byli jednak sprytniejsi.

    REKLAMA

    103-latka rozbiła bank. Prowadziła auto bez prawa jazdy. Samochód nie miał natomiast OC

    Miała 103 lata i prowadziła samochód. Prowadziła go bez prawa jazdy. Na tym kłopoty seniorki się nie kończą. Jaki był finał? Karabinierzy – bo akcja rozgrywała się we Włoszech – odwieźli ją do domu. Ona natomiast zapowiedziała zakup... skutera!

    Będzie nowy wzór prawa jazdy. Ale prawa jazdy na tramwaj. Co się zmieni?

    Rząd pracuje nad nowym drukiem prawa jazdy. Zmieni się jednak dokument wydawany kierującym... tramwajami. Chodzi o to, aby zwykła kartka papieru zamieniła się w druk, który zostanie dobrze zabezpieczony przed fałszerstwem. Czy to oznacza, że pozwolenie będzie droższe?

    Przed wejściem na jezdnię pieszy musi spojrzeć trzy razy. Inaczej dostanie nawet 5 tys. zł mandatu

    Trzy spojrzenia stanowią podstawową zasadę bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Pieszy zaniedba ten obowiązek? Konsekwencje mogą być zatem naprawdę przykre. W skrajnym przypadku może dostać nawet 5 tys. zł mandatu.

    Klonowanie kart paliwowych. Proceder może oznaczać tysiące złotych strat. Jak się przed nim chronić?

    Karta paliwowa to firmowe dobrodziejstwo, ale i zagrożenie. Bo niezwykle łatwo jest ją sklonować i narobić firmie transportowej setki tysięcy złotych dodatkowych kosztów. Jak się chronić przed duplikowaniem kart i kradzieżą pieniędzy?

    REKLAMA

    Znasz ukryte funkcje pasów bezpieczeństwa w samochodzie? Niektóre są naprawdę zmyślne

    Pasy mają chronić życie i zdrowie pasażerów w czasie wypadku. Do tego ich funkcja się jednak nie ogranicza. Bo potrafią dużo więcej! Kreatywni kierowcy znaleźli dla nich szereg innowacyjnych zastosowań. Niektóre mogą zadziwić.

    Czy za narkotyki też można stracić samochód od 14 marca 2024 r.?

    Za prowadzenie po alkoholu kierowca może stracić samochód lub zapłacić wysoką nawiązkę. Co jednak z prowadzeniem pod wpływem środka odurzającego? Czy w tym przypadku również działają przepisy kodeksu karnego dotyczące przepadku pojazdu lub jego równowartości?

    REKLAMA