Kategorie

Fiat Tipo 1.4 T-Jet - 120 KM - S-design

Fiat Tipo 1.4 S-design
Fiat Tipo 1.4 S-design
Adam Kret
INFOR
Fiat Tipo to  pretendent do korony aut budżetowych. Jego głównym atutem jest oczywiście cena - ale czy jest w stanie się obronić, kiedy wyposażenie dodatkowe winduje wartość do prawie dwukrotnie ?

Model i odbiór ogólny

Zaprezentowany w 2015 roku (jako sedan wersja hatchback, zadebiutował rok później) pod wskrzeszoną nazwą modelową “Tipo” kompaktowy Fiat miał do zagospodarowania określoną niszę rynkową - budżetowego, przestronnego i praktycznego samochodu rodzinnego.

Dużo prac projektantów zostało zużytych na zapewnienie, że samochód będzie na tyle atrakcyjny wizualnie, żeby nie trzeba było tłumaczyć się tylko ceną jako powodem zakupu. I to się udało - auto prezentuje się okazale, z masywną, muskularną bryłą.

Budżetowy rodowód wygląda jednak zza każdego narożnika “ściętego dla oszczędności”- zarówno w jakości wykonania jak i w cenie elementów “dodatkowych”, co do których pozostałych autach próżno szukać określenia innego niż “tak standardowe, że aż nie wymieniane w konfiguracji”.

Fiat Tipo 1.4 S-design

Adam Kret

Wygląd zewnętrzny

Testowany model w prostym, białym kolorze z czarnymi aluminiowymi felgami prezentował się lepiej niż przyzwoicie. Projekt bryły nie zawiera wielu fajerwerków, uwagę zwraca dość szeroka atrapa chłodnicy i wyraźne przetłoczenia na drzwiach. Samochód jest zaprojektowany dość zachowawczo - co prawdopodobnie jest jego dużym autem - kierowany jest bowiem do dość konserwatywnego odbiorcy (co widać także w innych elementach - zwłaszcza wnętrza).

Samochód jest dość dużym przedstawicielem segmentu kompaktów, a sprawia wrażenie jeszcze większego, głównie przez wysoko poprowadzoną linię maski - daje to efekt “dużej ilości samochodu w cenie”.

Warto zauważyć, że nawet bieżące reklamy fiata Tipo skupiają się głównie na wyglądzie zewnętrznym, skrzętnie omijając wnętrze pojazdu (styl promocji zapożyczone prawdopodobnie od Dacii)- czemu nie ma się co dziwić.

Samochód sprawia bardzo dobre wrażenie, odpowiednio dobrany lakier (i wersja pozwalająca na wyeliminowanie nielakierowanych klamek i lusterek) i ładnie poprowadzona linia pozwalają uniknąć (z zewnątrz) łatki budżetowca. Niestety rachunek musi się zgadzać i oszczędności znajdziemy głównie w środku.

Fiat Tipo 1.4 S-design

Adam Kret

Wnętrze i wyposażenie

Pierwszy rzut oka na wnętrze testowanego modelu może być złudny - nie pokazuje bowiem skali wykorzystania elementów o niskiej jakości. Przy bliższych oględzinach (ale też nieprzesadnie bliskich) okazuje się, że to co wydaje się skórzane, oczywiście takie nie jest, a praktycznie każdy element, z którym można się zetknąć to szorstki i tani plastik.

Ten pierwszy rzut oka pokazuje wnętrze, które jest estetyczne i wygląda nowocześnie (fotele ze skóropodobnej okładziny, ładny, choć niewielki, ekran multimediów, czytelne zegary) i gdyby na Tipo w środku tylko się patrzyło - prawdopodobnie wystarczyłoby to do satysfakcjonującego korzystania z pojazdu.  

Fiat Tipo 1.4 S-design

Adam Kret

Testowana wersja wyposażona była m.in. w automatyczną klimatyzację, tempomat, światła do jazdy dziennej (bez trybu auto, co było wręcz zaskakujące), regulację odcinka lędźwiowego fotela kierowcy (co był z kolei miłą niespodzianką) oraz system multimedialny z dotykowym ekranem, możliwością parowania telefonu i kamerą cofania (tu uwaga - rozdzielczość ekranu jest bardzo niska, a ziarnistość obrazu kamery jak z poprzedniego stulecia).

Bagażnik jest odpowiednio duży jak na klasę, za to sporym zawodem jest brak płaskiej powierzchni po złożeniu tylnej kanapy- samochód, który chce być przede wszystkim praktyczny (bo nie luksusowy) wypada tu blado.

Fiat Tipo 1.4 S-design

Adam Kret

W samochodzie jest dużo miejsca, tylna kanapa jest wystarczająca do przewożenia dorosłych, a brak opadającej linii dachu (co jest zmorą wielu obecnie produkowanych samochodów) sprawia, że wyżsi pasażerowie nie powinni ocierać się o podsufitkę.

Gorzej jest niestety z ergonomią korzystania - relatywnie pionowo poprowadzona szyba przednia utrudnia często widoczność świateł zawieszonych nad jezdnią (co w połączeniu z szerokimi słupkami przednimi, często odcina od wszystkich sygnalizatorów i wymusza zatrzymywanie się w nie intuicyjnych miejscach).

Kolejną zmorą jest obsługa wycieraczek, które nie są sterowane przez przesunięcie manetki - a przez obrócenie pierścienia NA manetce (przy czym w hatchbacku pierścienie mamy dwa - bliższy kierownicy do przednich i dalszy, do tylnej wycieraczki). W warunkach drogowych jest to rozwiązanie trudne do obrony (prawdopodobnie po dłuższym okresie korzystania jest łatwiej), pierścienie trudno namierzyć i wymagają więcej uwagi przy korzystaniu niż trącenie manetki.

Druga sprawa, choć tu pewnie bardziej indywidualna, to dźwięk sygnalizatora włączonych kierunkowskazów, brzmiący po prostu tandetnie i potrafiący irytować już po krótkim czasie.

Fiat Tipo 1.4 S-design

Adam Kret


Jazda

Kwestię jazdy należy podzielić na dwie główne kategorie - jakość prowadzenia i komfort jazdy. W zakresie jakości prowadzenia jest niestety różnie. Pochwalić należy manetkę zmiany biegów, mimo “upchnięcia” 6-u biegów działa precyzyjnie i nie ma zauważalnych luzów (zmory tanich samochodów). Inaczej, z kolei, ma się kwestia samej skrzyni biegów i jej zestrojenia- zmiana biegów z pierwszego na drugi jest możliwa bez rozpaczliwego spadku mocy tylko przy utrzymaniu wysokich obrotów, w innym wypadku auto wyraźnie … zwalnia. Kierowcy o szerszych stopach mogą także narzekać na umiejscowienie i wykończenie pedałów (można zahaczać butami przy zmianie biegów).

Fiat Tipo 1.4 S-design

Adam Kret

Układ kierowniczy nie należy do czołówki dostępnych na rynku - zadziwiająco duża kierownica kojarzy się z poprzednimi epokami motoryzacji (tak jak wskaźniki z retro czcionką - ale to już tylko estetyka), sam układ posiada zaś niepokojąco duże luzy. Prowadzenie Tipo nie należy więc do najprzyjemniejszych i jest mało precyzyjne.

120-o konny silnik benzynowy nie czyni z Tipo rakiety (co przy pozostałych układach raczej należy uznać za aut), pozwala jednak na w miarę efektywne rozpędzenie pojazdu i poruszanie się po autostradzie bez obawy o bezpieczeństwo - ale już nie o spalanie. Nawet 6-y bieg nie pozwala na ograniczenie obrotów przy prędkościach przekraczających 130 km/h - co odbija się widocznie na efektywności. Tipo nie może się jednak pochwalić dużym wyborem w zakresie silników (do dyspozycji mamy jeszcze 95-o konny wariant silnika benzynowego o tej samej pojemności - 1.4 l. i dwa warianty diesla o analogicznej mocy do benzynowych).

Fiat Tipo 1.4 S-design

Adam Kret

Omówienie silnika pozwala nam przejść bezpośrednio do komfortu jazdy - po przekręceniu kluczyka, byłem przekonany, że nastąpiła pomyłka w parku prasowym i otrzymałem egzemplarz z silnikiem diesla. Hałas i kultura pracy wskazywała na silnik wysokoprężny (i to dość wiekowy) - wyciszenie pomiędzy komorą silnika, a kabiną chyba nie istnieje.

Co jest o tyle dziwne, że w tym samym samochodzie odseparowanie od dźwięków z zewnątrz jest już poprawne.

Zestawienie tego z łomotem zawieszenia na nierównościach i jakością plastików- sprawia, że nie jest to samochód, który można z czystym sumieniem opisać jako komfortowy. 

Koszt i wersja

Testowany model (s-design z dodatkowymi opcjami) to koszt ok. 90 tys. zł - przy czym wersj hatchback startuje cenowo z poziomu 55 tys., a najtańszą wersję sedan, można kupić już za niewiele ponad 40. tys. zł. Należy jednak pamiętać, że najtańszy sedan to wersja specjalna ("Tipo"), ogołocona do poziomu minimum (nawet z dedykowanej nazwy wersji), taki wariant nie jest dostępny w nadwoziu typu hatchback.

Podsumowanie

Kiedy Fiat Tipo stara się być autem relatywnie tanim i bardzo praktycznym - spisuje się w tym bardzo dobrze. Gorzej kiedy próbuje aspirować do czegoś więcej. W cenie najwyższej konfiguracji można kupić (prawie) dwa egzemplarze najtańszej. Jak bardzo podwojenie ceny może jednak poprawić jakość i standard samochodu, w którego DNA wpisano obniżanie kosztów? Nie bardzo.

Nie można powiedzieć, że Fiat Tipo jest samochodem złym, dobrze spełnia swoją rolę, jest praktyczny, duży i wystarczająco wygodny- jeśli to nam wystarcza, lepiej trzymać się tańszych konfiguracji i wykorzystać główny atut tego auta - niską cenę.

Silnik Benzynowy T-JET 1.4
Liczba cylindrów/zaworów 4/16
Pojemność silnika 1368 cm3
Moc maksymalna 120 KM przy 5000
Maks mom. obrotowy 215 przy 2500 obr.
Rozrząd pasek
Skrzynia biegów Manualna 6-biegowa 
Napęd Przód
Zbiornik paliwa 55 l
Katalogowe zużycie paliwa
(miasto/ trasa/ średnie)
8 l / 6 l/ 7 l
Długość 4368 mm
Szerokość 1792 mm
Wysokość 1495 mm
Rozstaw osi 2638 mm
Masa 1275 kg
Pojemność bagażnika 440/1400l

Adam Kret
INFOR
Adam Kret
INFOR
Adam Kret
INFOR
Adam Kret
INFOR
Adam Kret
INFOR
Adam Kret
INFOR
Adam Kret
INFOR
Adam Kret
INFOR
Fiat Tipo 1.4 S-design
Adam Kret
INFOR
Adam Kret
INFOR
Adam Kret
INFOR
Adam Kret
INFOR
Adam Kret
INFOR
Fiat Tipo 1.4 S-design
Adam Kret
INFOR
Fiat Tipo 1.4 S-design
Adam Kret
INFOR
Fiat Tipo 1.4 S-design
Adam Kret
INFOR
Fiat Tipo 1.4 S-design
Adam Kret
INFOR
Fiat Tipo 1.4 S-design
Adam Kret
INFOR
Fiat Tipo 1.4 S-design
Adam Kret
INFOR
Fiat Tipo 1.4 S-design
Adam Kret
INFOR
Fiat Tipo 1.4 S-design
Adam Kret
INFOR
Fiat Tipo 1.4 S-design
Adam Kret
INFOR
Fiat Tipo 1.4 S-design
Adam Kret
INFOR
Fiat Tipo 1.4 S-design
Adam Kret
INFOR
Fiat Tipo 1.4 S-design
Adam Kret
INFOR
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

  Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

  Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

  Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

  Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

  Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

  Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

  Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.