REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsza jazda: Nowy Volkswagen Tiguan

Jakub Tujaka

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen Tiguan pojawił się na rynku w 2007 roku i od tego czasu sprzedano ponad 600 000 egzemplarzy tego modelu. Kolejna generacja auta zadebiutowała podczas Genewskiego Salonu Samochodowego. Podstawowa wersja Nowego Tiguana (Trend&Fun) kosztuje 89 990 zł.

REKLAMA

Nowy Tiguan zastępuje model, który jest jednym z najpopularniejszych Volkswagenów w Europie, a także w innych regionach świata. Największymi rynkami dla tego modelu są Europa, Rosja, USA, Chiny, Brazylia i Australia. Łącznie od jesieni 2007 roku sprzedanych zostało ponad 600.000 Tiguanów.

REKLAMA

„Tiguan w Polsce cieszy się dużą popularnością. Tylko w ubiegłym roku sprzedaliśmy ponad 2.100 sztuk. Klienci najczęściej wybierali najlepiej wyposażoną wersję Sport&Style w połączeniu z silnikami TDI. Wprowadzając nowego Tiguana na polski rynek jesteśmy pełni optymizmu. Nowoczesna stylistyka, poszerzona gama nowoczesnych silników, czy innowacyjne systemy wspierające kierowcę, to tylko część udoskonalonej oferty. Szczególną uwagę warto zwrócić na kolejną, czwartą wersję wyposażenia Track&Style, która łączy prestiż i komfort wersji Sport&Style z cechami terenowymi Track&Field.” - powiedział Marek Ćwiek, Kierownik Działu Produktu marki Volkswagen w Kulczyk Tradex.

W aucie po faceliftingu całkowicie zmieniony został design przedniej części nadwozia. Nowy Tiguan nawiązuje stylistyką do dużego Touarega. Auto otrzymało lampy, które kształtem i układem przypomina inne modele marki. Nowy jest też grill z dwiema podwójnymi chromowanymi listwami. Tiguan może być zamawiany w wersji przeznaczonej przede wszystkim do poruszania się po utwardzonych drogach lub w wersji specjalnie dostosowanej do jazdy po bezdrożach. Oba modele różnią się przednią częścią nadwozia („Onroad” – kąt natarcia 18 stopni, „Offroad” – kąt natarcia 28 stopni).

Zobacz również: Opinie kierowców o Volkswagen Tiguan

REKLAMA

Do oferty Tiguana włączonych zostało wiele nowych systemów wspierających kierowcę. Należy do nich system rozpoznający zmęczenie (seryjny w Sport&Style oraz Track&Style), systemy świateł drogowych współpracujące z kamerami – Light Assist (światła H7) i Dynamic Light Assist (reflektory bi-ksenonowe) oraz system ułatwiający utrzymanie toru jazdy Lane Assist. Nowością w Tiguanie jest także elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego XDS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Europie Tiguan jest oferowany z siedmioma silnikami o mocy od 110 do 210 KM. Trzy z siedmiu silników są nowością w ofercie. Cztery jednostki benzynowe (TSI o pojemności od 1,4 do 2 litrów) rozwijają moc między 122 KM a 210 KM. Spektrum mocy silników wysokoprężnych (TDI) sięga od 110 KM do 170 KM. Do nowego Tiguana jest dostępna jako opcja 7-biegowa przekładnia dwusprzęgłowa (DSG).

Wszystkie Tiguany w wersji BlueMotion Technology posiadają systemy Start-Stop i tryb rekuperacji (czyli odzyskiwania energii podczas hamowania).

Dwie twarze nowego Tiguana

W ofercie nowego Tiguana dostępne są dwie wersje auta, z których jedna ma służyć do poruszania się po drogach utwardzonych, a druga ma zwiększone własności terenowe. Obie te wersje modelu różnią się przednią częścią nadwozia: Onroad – kąt natarcia 18 stopni, Offroad – kąt natarcia 28 stopni. Wariant Offroad po raz pierwszy, tak jak wcześniej wersja Onroad, jest dostępny z najwyższą wersją wyposażenia. Najwyższy standard wyposażenia w odsłonie terenowej to Track & Style (Onroad: Sport & Style).

Ze względu na różnice w nadwoziu oba warianty mają inne wymiary: Tiguan 18-stopniowy mierzy 4.426 mm, a wersja 28-stopniowa
– 4.433 mm. Szerokość (1.809 mm bez lusterek i 2.041 z lusterkami zewnętrznymi) oraz wysokość (1.686 mm bez relingów, 1.703 mm
z relingami) są identyczne. To samo dotyczy rozstawu osi
(2.604 mm) i rozstawu kół (z przodu 1.59 mm, z tyłu 1.571 mm).

Pod przednim zderzakiem, znajduje się osłona chroniąca układ napędowy przed uderzeniami o przeszkody. Ze względu na tę osłonę środkowy wlot powietrza jest optycznie bardzo płaski. Po bokach zderzaka zamontowano reflektory przeciwmgielne w taki sposób by chronić je przed uszkodzeniem.

Wszystkie wersje Tiguana mają tylny kąt natarcia 25 stopni. Zależnie od stopnia załadowania kąt ten może być mniejszy.

Wersje Trend & Fun, Track & Field w wersji przeznaczonej na rynek polski seryjnie wyposażone są w 16-calowe aluminiowe obręcze kół (typ Portland), wersje Tiguana Sport & Style i Track & Style wyjeżdżają z fabryki na 17-calowych kołach alufelgach (typ Philadelphia).

Wersje Sport & Style i Track & Style odróżnić można od modeli podstawowych chromowaną listwą na osłonie ochronnej progu. Wszystkie modele łączy wspólny kąt rampowy 20 stopni i prześwit poprzeczny 200 mm, a także – w najwyższych wersjach wyposażenia – srebrne anodowane relingi dachowe.

Poprzednia generacja Tiguana uzyskała pięć gwiazdek w teście zderzeniowym europejskiej organizacji ochrony konsumentów EuroNCAP (New Car Assessment Programme). Amerykański IIHC (Insurance Institute for Highway Safety) przyznał temu SUVowi wyróżnienie TOP SAFETY PICK. W tej klasyfikacji szczególną wagę przykłada się do szeroko zakrojonych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa czynnego i biernego.

Zobacz również: Nowy Volkswagen Tiguan: systemy bezpieczeństwa

Tiguan opuszcza linię produkcyjną z 2 przednimi, 2 bocznymi (z przodu) i 2 poduszkami chroniącymi głowę i klatkę piersiową. Te ostatnie pokrywają całą boczną powierzchnię okien. Opcjonalnie Volkswagen ten może być wyposażony także w dwie boczne poduszki powietrzne przy tylnej kanapie. Prawą przednią poduszkę powietrzną można dezaktywować, jeżeli na prawym fotelu ma podróżować dziecko w foteliku zwróconym tyłem do kierunku jazdy. Status włączenia/ wyłączenia tej poduszki jest odpowiednio sygnalizowany. Seryjne mocowania Isofix na tylnych miejscach siedzących uzupełniają rozwiązania mające na celu ochronę dzieci.

Przy przednich i tylnych zewnętrznych miejscach siedzących wbudowane zostały ograniczniki napięcia pasów bezpieczeństwa, minimalizujące obciążenie klatki piersiowej w razie wypadku. Opcjonalny pakiet ochrony siedzących z tyłu osób obejmuje, obok tylnych bocznych poduszek powietrznych, także napinacze pasów przy zewnętrznych miejscach siedzących. Systemy są zintegrowane: system wyzwalania poduszek powietrznych współpracuje ze wszystkimi potrzebnymi modułami sterowania i zapewnia, iż w razie wypadku włączone zostaną światła awaryjne, odblokowane wszystkie drzwi oraz wyłączone oświetlenie wnętrza oraz pompa paliwa.

Wnętrze nowego Tiguana można dostosowywać w zależności od potrzeb. Dzielona w stosunku 60:40 tylna kanapa może być przesuwana o 16 centymetrów do przodu i do tyłu,
a pochylenie oparcia można regulować. Pojemność bagażnika wynosi, w zależności od konfiguracji tylnych siedzeń, między 470 a 1 510 litrów. Ponadto w wersjach Sport & Style i Track & Style można całkowicie złożyć oparcie prawego przedniego fotela, co pozwala na przewożenie przedmiotów o długości do 2,5 metra.

W przypadku najwyższych wariantów wyposażenia we wnętrzu znajdziemy dekoracyjne listwy w drzwiach Silber metallic i nowe tapicerki siedzeń z Alcantary i tkaniny (deseń Milan). Ponadto wyposażenie seryjne Tiguana zostało częściowo rozszerzone. Każdy Tiguan Sport & Style (i nowy Tiguan Track & Style) posiadają system rozpoznający zmęczenie kierowcy, czujnik deszczu, automatycznie przyciemniane lusterko wewnętrzne czy sprzęt audio RCD 310 z 8 głośnikami.

W centralnej części kokpitu wbudowano systemy audio i nawigacji. Może to być seryjne radio z CD RCD 310, RCD 510, lub systemy nawigacyjne nawigacji RNS 315 i RNS 510. Z lewej i prawej strony obok systemu audio znajdują się dwa wloty wentylacji. Poniżej umieszczono panel seryjnej klimatyzacji.

Siedzenia dla Tiguana dostępne są w dwóch konfiguracjach, w zależności od wersji wyposażenia. SUV w wersji Trend & Fun i Track & Field dostępny jest z siedzeniami dysponującymi regulacją wysokości i podparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W wersjach Sport & Style i Track & Style montowane są sportowe fotele. Pod przednimi siedzeniami znajdują się szuflady, a oparcie prawego fotela można pochylić do przodu.

Dzielona w stosunku 60:40 tylna kanapa jest umieszczona trochę wyżej, niż przednie fotele. Środkową część oparcia można pochylić do przodu i wykorzystywać jako podłokietnik, uchwyt na napoje, stolik lub otwór do bagażnika. Niezależnie od tego można zmieniać kąt pochylenia oparcia o 23 stopnie, a siedziska mogą być przesuwane do przodu i do tyłu w zakresie 16 centymetrów.

Maksymalna ładowność bagażnika wynosi 670 kilogramów.

Napęd

Tiguan jest dostępny w wersji ze stałym napędem na wszystkie koła (4MOTION), a także będzie można wybrać wariant napędzany na przednią oś. Trzy z siedmiu silników są nowością w ofercie Tiguana. Cztery silniki benzynowe (TSI) rozwijają moc od 90 kW/122 KM do 155 kW/210 KM. Nowością są trzy jednostki TSI o mocy 118 kW/160 KM, 132 kW/180 KM i 155 kW/210 KM – wszystkierozwijają moc o 10 KM większą, niż ich poprzednicy.

Trzy silniki wysokoprężne (TDI) dysponują mocą 81 kW/110 KM, 103 kW/140 KM i 125 kW/170 KM. Wszystkie Tiguany z BlueMotion Technology (BMT) posiadają system Start-Stop. Nowością dla wszystkich wersji jest elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego XDS. W zależności od konfiguracji napędu Tiguan może holować przyczepę o masie 2.500 kilogramów.

Poniżej wszystkie wersje napędu debiutujące w 2011 roku:

Napęd na przednią oś

·      1.4 TSI – 90 kW/122 KM (6-biegowa przekładnia) / BMT

·      1.4 TSI – 118 kW/160 KM (6- biegowa przekładnia) / BMT

·      2.0 TDI – 81 kW/110 KM (6- biegowa przekładnia) / BMT

·      2.0 TDI – 103 kW/140 KM (6- biegowa przekładnia) / BMT

Napęd na wszystkie koła / 4MOTION

·      1.4 TSI – 118 kW/160 KM (6- biegowa przekładnia)

·      2.0 TSI – 132 kW/180 KM (6- biegowa przekładnia, opcjonalnie DSG)

·      2.0 TSI – 155 kW/210 KM (6- biegowa przekładnia, opcjonalnie DSG)

·      2.0 TDI – 103 kW/140 KM (6- biegowa przekładnia, opcjonalnie DSG)

·      2.0 TDI – 103 kW/140 KM (6- biegowa przekładnia, opcjonalnie DSG)

·      2.0 TDI – 125 kW/170 KM (6- biegowa przekładnia)

Volkswagen Tiguan Fot. Volkswagen
Każdy Tiguan Sport & Style (i nowy Tiguan Track & Style) posiadają system rozpoznający zmęczenie kierowcy, czujnik deszczu, automatycznie przyciemniane lusterko wewnętrzne czy sprzęt audio RCD 310 z 8 głośnikami. Fot. Volkswagen
Wszystkie modele Tiguana łączy wspólny kąt rampowy 20 stopni i prześwit poprzeczny 200 mm, a także – w najwyższych wersjach wyposażenia – srebrne anodowane relingi dachowe.Fot. Volkswagen
Volkswagen Tiguan opuszcza linię produkcyjną z 2 przednimi, 2 bocznymi (z przodu) i 2 poduszkami chroniącymi głowę i klatkę piersiową. Fot. Volkswagen
Poprzednia generacja Tiguana uzyskała pięć gwiazdek w teście zderzeniowym europejskiej organizacji ochrony konsumentów EuroNCAP. Fot. Volkswagen
Pod przednim zderzakiem Tiguana znajduje się osłona chroniąca układ napędowy przed uderzeniami o przeszkody. Fot. Volkswagen
Volkswagen Tiguan jesto dostępny z silnikami benzynowymi i dieslami. Fot. Volkswagen
Volkswagen Tiguan w podstawowej wersji kosztuje 89 900 złotych. Fot. Volkswagen
Volkswagen Tiguan konkuruje z autami takimi jak Toyota Rav4 czy Honda CR-V. Fot. Volkswagen
Volkswagen Tiguan to obecnie jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie aut Volkswagena. Fot. Volkswagen
Volkswagen Tiguan od czasu wprowadzenia na rynek w 2007 roku sprzedał się w liczbie ponad 600 000 egzemplarzy. Fot. Volkswagen
Volkswagen Tiguan pojawił się na rynku w 2007 roku. Fot. Volkswagen
Volkswagen Tiguan jest dostępny zarówno z napędem na jedną, jak i na obie osie. Fot. Volkswagen
Volkswagen Tiguan w wersji offroadowej ma przedni zderzak o zwiększonym kącie natarcia. Fot. Volkswagen
Volkswagen Tiguan jest oferowany w dwóch wersjach, z których jedna jest przeznaczona tylko na drogi utwardzone, a druga ma zwiększone możliwości terenowe. Fot. Volkswagen
Volkswagen Tiguan po faceliftingu ma również nowe tylne lampy. Fot. Volkswagen
Volkswagen Tiguan należy do segmentu kompaktowych SUVów. Fot. Volkswagen
Volkswagen Tiguan to jeden z najpopularniejszych SUVów w Europie. Fot. Volkswagen
Volkswagen Tiguan jest obecnie oferowany w czterech wersjach wyposażenia. Fot. Volkswagen
Volkswagen Tiguan po faceliftingu ma nowe przednie reflektory. Fot. Volkswagen
Volkswagen Tiguan ma nowy grill z dwiema podwójnymi listwami. Fot. Volkswagen
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA