| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Testy aut > Hyde Park > Transport specjalistyczny - co transportują firmy kurierskie?

Transport specjalistyczny - co transportują firmy kurierskie?

Przesyłki kurierskie to nie tylko paczki i dokumenty. Każdego dnia firmy kurierskie dostarczają ładunki na drugi koniec świata. Co najciekawsze, z usług kurierów nie korzystają tylko przedsiębiorstwa, transportowane są także żywe tkanki z instytucji państwowych.

Przesyłki ratujące życie, a nawet lokomotywy

TNT Express transportuje najbardziej wymagające materiały i substancje. Za pośrednictwem usługi Cold Chain Transport firma przewozi zastawki serca do przeszczepu. Z tego serwisu, przeznaczonego dla przesyłek szczególnie wrażliwych na zmianę temperatury, korzysta Bank Zastawek Serca Centrum Zdrowia Dziecka, aranżując ok. 5 transportów tygodniowo. Dzięki zastosowaniu specjalnych opakowań Medpak Thermo i urządzeń do pomiaru temperatury przewożone substancje nie zmieniają składu chemicznego pod wpływem wahań temperatury. Usługa zapewnia ekspresowy przewóz m.in. próbek klinicznych, organów do transplantacji, płynów ustrojowych, substancji chemicznych.

Zobacz też: Flota kurierska - nie tylko samochody!

Dobra firma kurierska podejmie się najbardziej nieprawdopodobnych transportów. Dowód? 40-tonowa lokomotywa, która pojechała z Wrześni do Sosnowca. Zamiast po szynach – na lawecie. Po uzyskaniu zezwoleń, niezbędnych do transportu tak dużego obiektu, 9-metrowa lokomotywa została za pomocą dźwigów załadowana na platformę niskopodłogową i wyruszyła w drogę. Przewóz możliwy był jedynie nocą. Ciężarówka, przewożąca parowóz, eskortowana była przez specjalistyczny samochód – pilota, a całość zestawu, na który składał się ciągnik i platforma, mierzył 25 m. Już następnego dnia po załadunku klient mógł cieszyć się widokiem parowozu w swoim zakładzie.

Wyzwania wpisane w branżę kurierską

Gdy jedna z firm motoryzacyjnych, zlokalizowanych na południu Polski, znacznie zwiększyła produkcję, zwróciła się do TNT Express z zadaniem zaaranżowania bardzo precyzyjnych dostaw komponentów wprost na linie produkcyjne swojego kontrahenta. Chodziło o transporty do Szwecji, Francji, Holandii i Belgii. W okresie zaledwie miesiąca zostało zrealizowanych 59 przelotów specjalnie wyczarterowanymi samolotami. Usługi obejmowały: odbiór towaru w zakładzie w Polsce, kompleksową obsługę na lotnisku w Katowicach, uzyskanie   niezbędnych  pozwoleń, sporządzenie dokumentacji, przelot i dostawę do zakładu klienta. Dzięki  zastosowaniu tego typu rozwiązań kontrahent polskiej firmy mógł płynnie realizować  produkcję, bez narażania się na kosztowne przestoje.

Zobacz też: Przyczepa kempingowa a system viaToll

Czarter samolotu w 20 minut lub transport tkanek

"Pewnego dnia o godz. 16.00 otrzymaliśmy zapytanie dotyczące pilnego przesłania  komponentów  na linię produkcyjną. Towar, o łącznej  wadze 930 kg, miał dotrzeć do Szwecji do godz. 6:30 kolejnego dnia – w innym przypadku zleceniodawca musiałby zatrzymać linię produkcyjną, co oznaczałoby  ogromne  koszty.  Wystarczyło 20 min. aby sprawdzić możliwości aranżacji  czarteru, uzyskać akceptację klienta i zlecić przylot samolotu." - informuje Aleksandra Stasiak z działu public relations TNT Express.

Do najgłośniejszych transportów specjalistycznych należy przewóz tkanek „toruńskich łabędzi”, zarażonych wirusem ptasiej grypy. Firma kurierska transportowała je w 2006 z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach do brytyjskiego laboratorium VLA Weybridge (New Haw,  Addlestone, Surrey).

Zobacz też: Carpooling – sposób na drogie paliwo

Transportowało ważącą ponad tonę część zamienną dla statku, który uległ awarii u wybrzeży Nowej Zelandii. Armator musiał szybko znaleźć firmę, która dostarczyłaby część łożyska do statku, oddalonego o 17 000 km i 10 stref czasowych od Szczecina. TNT podjęło się zadania: część silnika podróżowała w drewnianej skrzyni, którą poddano procesowi fumigacji (obróbce cieplnej by wyeliminować bakterie i grzyby). Statek został naprawiony i mógł kontynuować rejsy.

Tekst: Aleksandra Stasiak

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »