REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Best of test - Styczeń 2011

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec każdego miesiąca podsumowujemy testowane w tym czasie przez naszą redakcję auta i wybieramy najlepsze naszym zdaniem auta w kategoriach Rozum i Serce. W tym miesiącu na podium stanęły Fiat Bravo i Alfa Romeo Giulietta.

W styczniu na naszych stronach zamieściliśmy testy 12 aut. Postanowiliśmy wybrać spośród nich samochód miesiąca w dwóch kategoriach: Rozum (wybór oparty na zdrowym rozsądku) i Serce (wybór oparty na emocjach). Nasz wybór dotyczy tylko wersji testowanych – nie ocenialiśmy wszystkich dostępnych na rynku opcji, a jedynie modele którymi jeździliśmy.

REKLAMA

Oto lista aut, które brały udział w styczniowych testach (według kolejności dodania):

  • Volkswagen Golf 2.0 TDI, DSG (140 KM) Highline, cena od: 95 950 zł
  • Mercedes C250 2.2 CDI 4MATIC (204 KM) T-Modell, cena od: 208 600 zł
  • Lancia Delta 1.8 TB (200 KM) Executive, cena od: 123 990 zł
  • Ford Galaxy 2.0 TDCi Powershift (163 KM) Titanium, cena od: 145 150 zł
  • Nissan Murano 2.5 dCi (190 KM) Comfort, cena od: 193 600 zł
  • Mitsubishi ASX 1.6 MIVEC (117 KM) Intense, cena od: 80 340 zł
  • Renault Scenic 1.5 dCi (110 KM) Tech Run, cena od: 90 400 zł
  • Fiat Bravo 2.0 Multijet (165 KM) Sport, cena od: 80 590 zł
  • Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTD Multijet-2 (170 KM) Distinctive, cena od: 94 900 zł
  • Volvo S60 D3 (163 KM) Momentum, cena od: 137 300 zł
  • Suzuki SX4 DDiS (125 KM) Premium 4WD, cena od: 75 900 zł
  • Toyota Verso D4D (126 KM) Sol Plus, cena od 100 300 zł

Kategoria Rozum

Zdecydowane zwycięstwo w tej kategorii odniósł Fiat Bravo. Głosowało na niego trzech redaktorów. Jedyny, który wybrał inaczej – nie jeździł tym modelem. Autem „drugiego wyboru” był Volkswagen Golf. Tu warto też powiedzieć o pewnej ciekawostce – trzech z nas rozważało jako kandydatów do zwycięstwa vany – ale każdy proponował innego.

Opinie redakcji

REKLAMA

Tomasz Korniejew: Dopiero po zerknięciu do cennika mogłem jednoznacznie wskazać swojego faworyta w tej kategorii. Wahałem się pomiędzy Fiatem Bravo, Volkswagenem Golfem i Renault Scenic. Przyznam, że na co dzień wolałbym użytkować Golfa. Bravo to mój typ na drugie miejsce. Jednak w tej kategorii kierujemy się rozsądkiem, a Fiat Bravo jest ładnym, dobrze jeżdżącym, obszernym i oszczędnym kompaktem w dodatku sporo tańszym od Volkswagena i Renault.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marcin Kalinowski: Na samym końcu miałem do wyboru: albo Golfa, albo Fiata Bravo. Wybór był prosty: Bravo, głównie ze względu na cenę. Jeśli można mieć naprawdę dobrze wykonane, wyjątkowo przyjemne w eksploatacji a przy tym bezawaryjne auto  za 20 tysięcy mniej, to trudno jest mieć dylemat. Brawo dla Bravo, może wreszcie od marki odczepi się ogon w postaci bandy frustratów którzy nigdy Fiata, Lancii albo Alfy Romeo nie mieli, ale zawsze chętnie krytykują i wymieniają się dowcipami na temat posiadaczy włoszczyzny.

REKLAMA

Jakub Tujaka: Zwycięstwo w kategorii rozum wcale nie oznacza, że Fiat Bravo jest pozbawiony emocji. Jest wręcz przeciwnie. Bravo to duże zagrożenie dla konkurencji nie tylko ze względu na cenę. Auto jest zwinne, zgrabne i może być oszczędne. Wewnątrz jest wystarczająca ilość miejsca aby przewieźć młodą rodzinę, a i singiel poruszający się Bravo nie ma się czego wstydzić. Wykończenie elementów deski rozdzielczej nie budzi zastrzeżeń.  Moim drugim typem w tej kategorii był Ford Galaxy.

Paweł Dobosz: Nie miałem okazji jeździć Fiatem Bravo z dwulitrowym dieslem. Biorąc pod uwagę, wyrażane przez moich kolegów, zadowolenie z jazd tym autem mam czego żałować. Osobiście głosowałem na Volkswagena Golfa – czyli auto, które wiele osób określa jako „nudne”. Moim zdaniem to „samochodowy pewniak” – tu naprawdę trudno się do czegoś przyczepić. Z vanów głosowałem na Renault Scenica – za komfort podróżowania po polskich drogach i mnóstwo rozwiązań ułatwiających rodzinne podróże

Kategoria Serce - Alfa Romeo Giulietta

Tu również nie było problemów z wyborem. Trzy głosy za Giuliettą i jeden za Bravo. Innych kandydatów w zasadzie nie było.

Opinie redakcji

Tomasz Korniejew: Zerkając na listę testowanych w styczniu samochodów wybór jest oczywisty. Z tej "dwunastki" to Alfa Romeo Gulietta wzbudza najwięcej emocji wśród kierowców. Niebanalna stylizacja nadwozia, mocny silnik, interesujące wnętrze ze sportowymi smaczkami. Testowana Gulietta była droga, ale skradła mi serce.

Marcin Kalinowski: Byłem jedynym głosującym na Bravo, co jest dziwne, jako, że w głębi serca jestem Alfistą. Produkowana w kraju pana "bunga bunga" Alfa Romeo jednak nieco zawiodła moje oczekiwania, już wyjaśniam dlaczego. Otóż za najbardziej udaną stylistycznie Alfę ostatnich lat uważam model 159. Jest przepiękna, odpowiednio agresywna, wystarczająco elegancka... i bardzo sportowa. Potem na rynku pojawiła się piękna 8C Competizione, której linia stylistyczna zaczęła być przenoszona na całą resztę aut tej marki. Najpierw było MiTo, teraz wyszła Giulietta, a w przyszłości jeszcze pojawi się limuzyna 169. Problem w tym, że to, co wygląda dobrze na 8C Competizione, traci dużo na mniejszych autach z większą ilością drzwi z racji zachwiania proporcji. Dlatego wyglądu Giulietty po prostu "nie kupuję", a jest to dla mnie podstawowa kategoria oceny w tym przypadku. Bravo z drugiej strony nic nie brakuje: światła a'la Ferrari, bardzo proporcjonalna jajowata sylwetka, dyskretne smaczki stylistyczne... a przy tym świetne prowadzenie. Gdyby tylko powstała wersja Abarth...

Jakub Tujaka: Głosowałem na Giuliettę ponieważ w testowanej wersji auto skrywa dwa oblicza. Z jednej strony praktyczny pięciodrzwiowy kompakt, wyposażony w silnik diesla i wszystkie niezbędne do wygodnej jazdy opcje wyposażenia, może więc służyć jako auto do codziennej jazdy. Na drugą twarz Giulietty składa się mocny i dynamiczny silnik w połączeniu z dość twardo zestrojonym zawieszeniem (w ustawieniu Dynamic) i precyzyjny układ kierowniczy. Auto daje dużo frajdy z jazdy i pozwala kierowcy na dynamiczne przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Odważna stylizacja nadwozia nie przemawia do wszystkich, ale tworzy kontrast z opatrzonymi kompaktami konkurencji.

Paweł Dobosz: W tej kategorii mogłem głosować tylko za Giuliettą. Piękny samochód, dobra cena i przyjemne wrażenia z jazdy (szczególnie w trybie Dynamic). Co prawda osobiście wybrałbym wersję benzynową, która jest bardziej dynamiczna od testowanego diesla ale nawet w wersji z silnikiem wysokoprężnym Giulietta generowała taki ładunek emocji, do którego nie byli w stanie zbliżyć się konkurenci.

Fiat Bravo, zwycięzca styczniowej edycji Best of Test w kategorii Rozum.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA