REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prowadzić auto zimą? Oto złote zasady!

Jak prowadzić auto zimą?
Jak prowadzić auto zimą?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak prowadzić auto zimą? Kierowca powinien pamiętać o często trudnych warunkach drogowych, a do tego przewidywać! Sprawdź nasze porady.

Odśnieżanie samochodu: to pierwszy krok!

Czemu odśnieżanie samochodu jest tak ważne? Bo pokrywa zalegająca na nadwoziu z jednej strony ogranicza widoczność tobie, a z drugiej prószący się puch w czasie jazdy może ograniczyć widoczność innym użytkownikom drogi. Dlatego śnieg należy zrzucić nie tylko z szyb czy lusterek, ale praktycznie całego nadwozia - maski, dachu, drzwi czy klapy bagażnika.

REKLAMA

Uważaj na wycieraczki. Jeżeli przymarzną, a ty postanowisz je oderwać na siłę, możesz uszkodzić pióra. Wtedy będą wymagać wymiany.

Zobacz również: Mandat za odśnieżanie samochodu? Jak go uniknąć?

Prędkość zimą, czyli jaka?

Jedna z ważniejszych odpowiedzi na pytanie: "Jak prowadzić auto zimą?" dotyczy prędkości. Nie, to nie oznacza że zawsze masz jechać wolno. Pamiętaj jednak o dostosowywaniu szybkości jazdy do warunków na drodze i otoczenia. Gdy np. na drodze zalega duża ilość śniegu, a jedziesz uliczką osiedlową, zwolnij. Wtedy w razie wtargnięcia pieszego na jezdnię, będziesz miał czas na reakcję i miejsce na wyhamowanie.

Płynna jazda to klucz do sukcesu!

Płynna jazda to jeden z głównych wymogów eco-drivingu. Płynna jazda przydaje się jednak zimą. Jako że wyklucza mocne przyspieszenia i hamowania, minimalizuje też możliwość wystąpienia poślizgu w czasie jazdy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poślizg na mokrej nawierzchni: jak go unikać?

Jazda zimą to nie tylko śnieg i lód. Jazda zimą często oznacza też mokrą nawierzchnię. A ta jest tak samo niebezpieczna! "Na mokrej drodze może dojść do wytworzenie klina wodnego pomiędzy jezdnią a oponą, po którym auto zacznie się ślizgać i straci przyczepność – to tzw. aquaplanning. Zimowe ogumienie, bez uszkodzeń, o prawidłowym ciśnieniu i odpowiedniej wysokości bieżnika w połączeniu z dostosowanymi do warunków pogodowych stylem i prędkością jazdy zmniejsza ryzyko aquaplaningu i daje kierowcy większą pewność prowadzenia" – mówi Artur Posłuszny reprezentujący markę opon Yokohama w Polsce.

Podczas poślizgu wodnego warto stopniowo zwalniać pedał gazu. To zazwyczaj pozwala na odzyskanie przyczepności.

Jak prowadzić auto zimą? Stosuj zasadę 6 sekund!

Zasada 6 sekund odnosi się do odległości między autami. Znajdź nieruchomy punkt przy drodze i zacznij odliczać w momencie, w którym jadący przed tobą pojazd go minie. Ty powinieneś go minąć 6 sekund później. Czemu odległość jest taka ważna? "Nawet jeśli jedziesz wolno i masz opony zimowe, zatrzymanie się na śliskiej drodze zajmuje więcej czasu. Dlatego zwiększ odległość od poprzedzającego Cię auta do 6 sekund" – radzi Artur Posłuszny z Yokohamy.

Jedziesz pod górę? Nie przyspieszaj!

Śliska nawierzchnia i wysoka góra to nie są warunki, w których twoje auto będzie się czuło dobrze. Czemu podczas wjazdu na wzniesienie nie należy mocno dodawać gazu? Bo to spowoduje buksowanie kół i uniemożliwi wjazd. Prędkość możesz zwiększyć tak naprawdę dopiero przed samym szczytem góry. Jak zjeżdżać? Raczej wolno, nie na luzie i bez gwałtownego naciskania gazu lub hamulca.

Trudne warunki na drodze? Wyłącz zatem... tempomat!

Tempomat jest świetnym wynalazkiem. Mocno ułatwia jazdę po drogach szybkiego ruchu. Niestety odbiera też kierowcy kontrolę nad przyspieszaniem i zwalnianiem. A to w trudnych warunkach drogowych występujących zimą może potęgować ryzyko wystąpienia poślizgu. Dlatego w czasie intensywnych opadów śniegu lub lodu występującego na drodze, tempomat lepiej wyłączyć.

Warunki się pogarszają? Może czas na przerwę.

Intensywne opady śniegu, silny wiatr czy opady marznącego deszczu to nie są warunki sprzyjające do jazdy. W takim scenariuszu kierowca powinien zatem rozważyć przerwę - szczególnie podczas jazdy w trasie. Gdzie się zatrzymać? Miejsce powinno być bezpieczne. Na autostradzie najlepiej wybrać MOP, a na pozostałych drogach np. stację benzynową.

Źródło: Materiały prasowe Yokohama Rubber Co.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA