reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Zima > Gołoledź: czym jest, kiedy występuje. Jak gołoledź wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

Gołoledź: czym jest, kiedy występuje. Jak gołoledź wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

Wśród niebezpieczeństw, czyhających na drogach na kierowcę, gołoledź i tzw. "śliskość pośniegowa" należą do najgroźniejszych. Przed poślizgiem na takiej nawierzchni nie uchronią nas nawet najlepsze opony zimowe.

Gołoledź to zwykle cienka, prawie niewidoczna warstwa lodu przykrywająca jezdnię. Wytwarza się, kiedy temperatura spadnie poniżej zera, wiążąc zawartą w powietrzu wilgoć lub wodę z deszczu.

Największym problemem z gołoledzią jest to, że jest bardzo trudna do zauważenia. Z daleka droga może wyglądać na suchą i "czarną", jednak w rzeczywistości może przykrywać ją niewielka warstewka lodu. Gołoledź możemy zauważyć nad ranem na nasłonecznionej nawierzchni dość łatwo: droga będzie się błyszczała. Gołoledź może też wytworzyć się pod warstwą świeżego śniegu.

Potencjalną możliwość powstania gołoledzi można dość łatwo przewidzieć. Jest niemal pewne, że gdy zimą pada deszcz lub deszcz ze śniegiem, to na wychłodzonej i wcześniej oczyszczonej ze śniegu lub błota pośniegowego jezdni pojawi się lód. Błoto pośniegowe jest w takim przypadku dobroczyńcą kierowcy: zawiera substancje obniżające temperaturę krzepnięcia wody, tym samym uniemożliwia zamarznięcie wody opadowej na drodze.

Zobacz też: Jak bezpiecznie wykryć śliską nawierzchnię?

Droga o suchej lub wilgotnej czarnej nawierzchni niemal zawsze pokryje się lodem w takich okolicznościach. Podobnie można mieć 100% pewności, że jeżeli przy drodze znajdują się niezamarznięte lub częściowo zamarznięte duże otwarte zbiorniki wody lub rzeka, to po ciepłym dniu pochodząca z nich para wodna skropli się i zamarznie na jezdni. Często gołoledź pojawia się w takich miejscach dopiero tuż przed świtem, ale może wystąpić także już o zmierzchu, zaraz po zachodzie słońca. Szczególnie duże jest ryzyko wystąpienia gołoledzi na mostkach i wiaduktach, nawet tych najmniejszych, nad kanałkami melioracyjnymi.

Zobacz też: Jaka prędkość jest bezpieczna na ośnieżonej drodze?

Znając miejsca i przyczyny powstawania gołoledzi można łatwo przygotować się na jej wystąpienie. Właściwie jedynym sposobem gwarantującym bezpieczeństwo jest zmniejszenie prędkości i bardzo uważna jazda. Kierowca musi być cały czas przygotowany na zapobieganie nawet najmniejszym poślizgom, a gdy zajdzie konieczność – na natychmiastowe wyprowadzenie pojazdu z poślizgu. Nie ma uniwersalnej recepty na jazdę po bardzo śliskiej drodze.

W warunkach ekstremalnej gołoledzi normalne jest, że pojazdy mogą zwolnić nawet do 4-5 kilometrów na godzinę.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gołoledź: czym jest, kiedy występuje. Jak gołoledź wpływa na bezpieczeństwo jazdy? Fot. Newspress
Gołoledź: czym jest, kiedy występuje. Jak gołoledź wpływa na bezpieczeństwo jazdy? Fot. Newspress

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama