| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Zima > Na co zwracać uwagę przy parkowaniu w mieście zimą?

Na co zwracać uwagę przy parkowaniu w mieście zimą?

Bezpieczne pozostawienie samochodu zimą na dłuższy, nawet kilkudziesięciominutowy postój jest nie lada sztuką, której nie można nauczyć się na kursach dla przyszłych kierowców.

Samochód należy zostawiać zawsze w takim miejscu, aby wyjazd z niego nie został zasypany przez pracujące pługi śnieżne. Parkując na chodniku trzeba się z tym liczyć, jeżeli niedawno spadł śnieg i jezdnia nie została jeszcze oczyszczona. Bardzo ważne jest, aby nie pozostawić samochodu na pochyłości lub w najniższym punkcie zagłębienia terenu. W pierwszym przypadku może on się samoczynnie zsunąć się, nawet z kołami zablokowanymi hamulcem ręcznym, w drugim – może przymarznąć do drogi.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć samochód przed mroźną nocą?

Niezwykle ważne jest, aby nie pozostawić samochodu w miejscu, gdzie będzie on utrudniał odśnieżanie. Informują o tym specjalne znaki, ale większość kierowców je lekceważy, licząc na to, że śnieg nie będzie w najbliższym czasie padał, a więc nie będzie odśnieżania.

Nie należy parkować w pobliżu stert śniegu, pochodzącego z odśnieżania. Wcześniej czy później zostanie on wywieziony, a utrudnią to lub uniemożliwią samochody, tarasujące dojazd do takiej sterty. Blisko stojące auto może być także uszkodzone przy ustawianiu ładowarki lub przez manewrujące pojazdy. Jeżeli w pobliżu takiego miejsca stoi znak zakazujący postoju podczas zalegania śniegu, zaparkowane samochody mogą zostać odpłatnie odholowane na policyjne parkingi bez zgody i wiedzy ich właścicieli.

Zobacz również: Czy warto dokładnie odśnieżyć samochód przed ruszeniem?

Zaparkowany na chodniku samochód nie może w żadnym wypadku tarasować przejścia dla pieszych. Musi ono mieć co najmniej 150 cm szerokości, aby mogły z niego korzystać także osoby niepełnosprawne. Nie ma znaczenia, że samochód stoi 1,5 m od ściany budynku, jeżeli pod tą ścianą znajduje się hałda śniegu i pozostawione przejście nie pozwala nawet na minięcie się dwóch osób. Taki samochód może zostać odholowany na policyjny parking za stosowną opłatą.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »