| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Zima > Jazda z użyciem łańcuchów

Jazda z użyciem łańcuchów

Stopień nachylenia górskiej drogi oraz warunki pogodowe mogą spowodować, że nawet auto z napędem na cztery koła i dobrymi zimowymi oponami, może mieć problemy z utrzymaniem się na drodze. W takich przypadkach warto posiadać łańcuchy na koła.

W opakowaniu z łańcuchami powinniśmy znaleźć dwa zestawy. Każdy zestaw łańcucha, po rozłożeniu, wyglądem przypomina drabinkę (w zależności od producenta i typu, spotkać możemy jeszcze kształty „rombowe” bądź „diamentowe”), z mechanizmem zamykającym na końcu każdego z nich. Łańcuchy zakładamy zawsze na koła napędzające. Nie wolno długo jeździć po asfalcie i przekraczać prędkości 40-50 km/h. 

Zobacz również: Czy opony z Chin są dobre?

Jazda po asfalcie z wykorzystaniem łańcuchów zmniejsza komfort jazdy, prowadzi do szybszego zużycia opon i może prowadzić do zerwania łańcuchów. Zerwany łańcuch może spowodować znaczne uszkodzenia samochodu lub trwale go unieruchomić. Należy jeździć umiarkowanie i płynnie, bez gwałtownych przyspieszeń czy też hamowań.

W przypadku uszkodzenia jednego z łańcuchów, drugi należy niezwłocznie zdjąć.

Zobacz też: Co jest przyczyną złego działania ogrzewania w samochodzie?

Producenci łańcuchów przewidzieli zestawy naprawcze do swoich wyrobów, więc ewentualne uszkodzone ogniwa jesteśmy w stanie sami wymienić. Po każdym sezonie łańcuchy należy oczyścić i ewentualnie zakonserwować. Dzięki powyższym zbiegom posłużą nam przez wiele lat bez potrzeby kupowania nowego kompletu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »