REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jechać podczas śnieżycy?

Jakubowski Ryszard
W zimie wiele czynników dodatkowych wpływa na jazdę podczas śnieżycy  na Fot. newspress
W zimie wiele czynników dodatkowych wpływa na jazdę podczas śnieżycy na Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Padający śnieg, zwłaszcza intensywnie, należy obok mgły, do najmniej pożądanych przez kierowców zjawisk meteorologicznych.

W czasie śnieżycy widzialność drogi jest ograniczona. Czasami śnieg tak zasypuje jezdnię, że nie wiadomo, w którym miejscu się ona kończy, a w którym zaczyna się pobocze lub przydrożny rów. Jazda w śnieżycy to także ciężki test dla wycieraczek samochodowych. Często są one w stanie usunąć śnieg jedynie do krawędzi przedniej szyby a z każdym ich ruchem oczyszczona powierzchnia jest coraz mniejsza.

REKLAMA

Zobacz również: Co kontrolować w okresie jesienno - zimowym?

Sytuację pogarsza wiejący wiatr. Wówczas śnieżyca przekształca się w zawieję i na drodze w każdej chwili mogą zacząć tworzyć się zaspy. Jazda w takich warunkach jest niesłychanie trudna i niebezpieczna. Aby nie zjechać z drogi trzeba nauczyć się wykorzystywać wszystkie znaki i ślady, które mogą pomóc w utrzymaniu właściwego kierunku. Jazda podczas śnieżycy poza terenem zabudowanym przypomina chwilami znaną z dzieciństwa zabawę w Indian, kiedy o sukcesie decydowała umiejętność znajdowania i interpretowania napotkanych śladów.

Zobacz również: Jak bezpiecznie jeździć zimą?

REKLAMA

Jeśli podczas zawiei, wcześniej drogą przejechały inne samochody, miejscami pomiędzy tworzącymi się zaspami będą widoczne ich ślady. Podczas śnieżycy te ślady zostaną zasypane przez śnieg dość szybko, ale w miejscach, gdzie były przez jakiś czas powierzchnia śniegu będzie o kilka centymetrów niższa, niż w sąsiadujących z nimi miejscach. Gdy droga była wcześniej odśnieżana, zwykle po obu jej stronach znajdują się pryzmy zgarniętego śniegu, a ona sama przypomina wąwóz, często o dość znacznej głębokości. Można takim wąwozem kontynuować jazdę, zanim zasypie go padający śnieg. Dodatkową pomocą będą stojące wzdłuż drogi co 100 metrów słupki. Również drzewa, słupy i znaki drogowe mogą być wskazówką . W nocy drogę w tak trudnych warunkach zanim zaklei je śnieg, pokażą także światła odblaskowe, montowane na przydrożnych słupkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli śnieg na drodze staje się bardzo głęboki, a zaspy osiągają wysokość reflektorów samochodu lub są wyższe, dalsza jazda może być niemożliwa. Dlatego czasem lepiej zatrzymać się w pierwszej napotkanej miejscowości lub na przydrożnym parkingu. Należy słuchać w radiu komunikatów meteorologicznych i starać się ominąć obszary, na których są przewidywane intensywne opady śniegu lub zawieje i zamiecie śnieżne.

Jadąc nocą podczas śnieżycy i zawiei należy dobrać eksperymentalnie najlepszy zestaw świateł do oświetlania drogi. Pamiętać o konieczności włączenia tylnego światła przeciwmgielnego. Złym rozwiązaniem jest jazda na światłach mijania, zaś dobrym jest korzystanie ze świateł drogowych lub drogowych w połączeniu z przeciwmgielnymi Nie jest to jednak regułą.

Podczas opadów śniegu nie należy zostawiać samochodu na poboczu, ani tym bardziej na jezdni. Będzie on stanowił znaczne utrudnienie dla pługów śnieżnych, a przysypany śniegiem może stać się niewidoczny dla kierowców innych pojazdów, które zdołają się przedrzeć przez zwały śniegu. Jeżeli to możliwe, w porę zawrócić i cofnąć się do ostatnio napotkanej miejscowości lub na zauważony przydrożny parking. Manewr zawracania wykonać bardzo ostrożnie, aby nie zjechać z jedni na miękkie pobocze lub do rowu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA