reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Zima > Jak jechać podczas śnieżycy?

Jak jechać podczas śnieżycy?


Padający śnieg, zwłaszcza intensywnie, należy obok mgły, do najmniej pożądanych przez kierowców zjawisk meteorologicznych.

W czasie śnieżycy widzialność drogi jest ograniczona. Czasami śnieg tak zasypuje jezdnię, że nie wiadomo, w którym miejscu się ona kończy, a w którym zaczyna się pobocze lub przydrożny rów. Jazda w śnieżycy to także ciężki test dla wycieraczek samochodowych. Często są one w stanie usunąć śnieg jedynie do krawędzi przedniej szyby a z każdym ich ruchem oczyszczona powierzchnia jest coraz mniejsza.

Zobacz również: Co kontrolować w okresie jesienno - zimowym?

Sytuację pogarsza wiejący wiatr. Wówczas śnieżyca przekształca się w zawieję i na drodze w każdej chwili mogą zacząć tworzyć się zaspy. Jazda w takich warunkach jest niesłychanie trudna i niebezpieczna. Aby nie zjechać z drogi trzeba nauczyć się wykorzystywać wszystkie znaki i ślady, które mogą pomóc w utrzymaniu właściwego kierunku. Jazda podczas śnieżycy poza terenem zabudowanym przypomina chwilami znaną z dzieciństwa zabawę w Indian, kiedy o sukcesie decydowała umiejętność znajdowania i interpretowania napotkanych śladów.

Zobacz również: Jak bezpiecznie jeździć zimą?

Jeśli podczas zawiei, wcześniej drogą przejechały inne samochody, miejscami pomiędzy tworzącymi się zaspami będą widoczne ich ślady. Podczas śnieżycy te ślady zostaną zasypane przez śnieg dość szybko, ale w miejscach, gdzie były przez jakiś czas powierzchnia śniegu będzie o kilka centymetrów niższa, niż w sąsiadujących z nimi miejscach. Gdy droga była wcześniej odśnieżana, zwykle po obu jej stronach znajdują się pryzmy zgarniętego śniegu, a ona sama przypomina wąwóz, często o dość znacznej głębokości. Można takim wąwozem kontynuować jazdę, zanim zasypie go padający śnieg. Dodatkową pomocą będą stojące wzdłuż drogi co 100 metrów słupki. Również drzewa, słupy i znaki drogowe mogą być wskazówką . W nocy drogę w tak trudnych warunkach zanim zaklei je śnieg, pokażą także światła odblaskowe, montowane na przydrożnych słupkach.

Jeżeli śnieg na drodze staje się bardzo głęboki, a zaspy osiągają wysokość reflektorów samochodu lub są wyższe, dalsza jazda może być niemożliwa. Dlatego czasem lepiej zatrzymać się w pierwszej napotkanej miejscowości lub na przydrożnym parkingu. Należy słuchać w radiu komunikatów meteorologicznych i starać się ominąć obszary, na których są przewidywane intensywne opady śniegu lub zawieje i zamiecie śnieżne.

Jadąc nocą podczas śnieżycy i zawiei należy dobrać eksperymentalnie najlepszy zestaw świateł do oświetlania drogi. Pamiętać o konieczności włączenia tylnego światła przeciwmgielnego. Złym rozwiązaniem jest jazda na światłach mijania, zaś dobrym jest korzystanie ze świateł drogowych lub drogowych w połączeniu z przeciwmgielnymi Nie jest to jednak regułą.

Podczas opadów śniegu nie należy zostawiać samochodu na poboczu, ani tym bardziej na jezdni. Będzie on stanowił znaczne utrudnienie dla pługów śnieżnych, a przysypany śniegiem może stać się niewidoczny dla kierowców innych pojazdów, które zdołają się przedrzeć przez zwały śniegu. Jeżeli to możliwe, w porę zawrócić i cofnąć się do ostatnio napotkanej miejscowości lub na zauważony przydrożny parking. Manewr zawracania wykonać bardzo ostrożnie, aby nie zjechać z jedni na miękkie pobocze lub do rowu.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W zimie wiele czynników dodatkowych wpływa na jazdę podczas śnieżycy  na Fot. newspress
W zimie wiele czynników dodatkowych wpływa na jazdę podczas śnieżycy na Fot. newspress

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama