REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać odpowiednią porę dnia do jazdy w długiej trasie?

Jakubowski Ryszard
Najgorszą porą do jazdy są godziny przed świtem Fot. Fotolia
Najgorszą porą do jazdy są godziny przed świtem Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybór właściwej pory do rozpoczęcia podróży jest jednym z najważniejszych zadań, stojących przed kierowcą. Powinien on wziąć przy tym pod uwagę wiele różnych ważnych czynników. Jednym z najważniejszych są jego predyspozycje i umiejętności, poparte doświadczeniem.

Wybierając porę rozpoczęcia podróży trzeba wziąć pod uwagę planowaną godzinę dotarcia do celu. Przy obecnym natężeniu ruchu i możliwości powstawania korków oraz po uwzględnieniu ograniczeń wynikających z przepisów kodeksu drogowego przyjmuje się, że przeciętna prędkość na całej trasie wyniesie w granicach od 70 do 80 km/godz. w porze dziennej i o mniej więcej 10 do 15 km więcej w porze nocnej. Jeżeli podróż będzie się odbywała w godzinach popołudniowych i przedwieczornych, wówczas uzyskanie średniej powyżej 70 km/godz. może okazać się trudne.

REKLAMA

Zobacz też: Jak przygotować samochód do dłuższej trasy?

Jeżeli nie jest istotna pora dojechania do celu, najlepiej wybrać na podróż porę, w której nisko stojące słońce nie będzie świeciło prosto w oczy. A więc - nie jechać na wschód w godzinach rannych, ani na zachód po południu.

REKLAMA

Z czysto psychologicznych przyczyn nie jest dobrze kończyć podróż wieczorem i wczesną nocą, czyli między zmrokiem a 24.00. O tej porze człowiek podświadomie dąży do jak najszybszego dotarcia do celu. Nie myśli się wówczas o ograniczeniach prędkości i niebezpieczeństwach, mając przed oczami smaczną kolację i wygodne łóżko.

Najgorszą porą do jazdy są godziny tuz przed świtem. Najłatwiej wtedy zasnąć. Po kilku godzinach jazdy nocą, kiedy cała uwaga kierowcy była skupiona na drodze i jej najbliższym sąsiedztwie, nagle zaczyna się za szybami przesuwać krajobraz, szczególnie piękny w promieniach wschodzącego słońca. Następuje dekoncentracja, przychodzi odprężenie „Nareszcie minęła noc” i kierowca zaczyna niezauważalnie tracić kontakt z rzeczywistością. Ponadto tuż przed świtem na drogach mogą pojawić się nieoświetlone furmanki rolników, podążających na targ w pobliskim miasteczku...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie części, narzędzia i akcesoria warto mieć w trasie?

W czasie dużych upałów lepiej nie wyruszać w długie trasy tuż przed południem i kończyć jazdę wieczorem, nawet gdy w samochodzie działa dobrze klimatyzacja. Wyjście z chłodnego wnętrza pojazdu a potem powrót do niego może się zakończyć przeziębieniem, katarem a nawet – zapaleniem płuc. Jeżeli jest konieczna jazda o takiej porze, należy zadbać o to, aby temperatura wewnątrz pojazdu nie była niższa o kilka stopni od temperatury, panującej na zewnątrz. Jeżeli w czasie największego upału wypadnie postój w korku, wówczas może wystąpić problem z utrzymaniem właściwej temperatury cieczy chłodzącej silnik.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA