reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Trasa > Jak bezpiecznie wyprzedzać i być wyprzedzanym?

Jak bezpiecznie wyprzedzać i być wyprzedzanym?

Wyprzedzanie należy do najniebezpieczniejszych manewrów na drodze, zarówno dla wyprzedzanego jak i dla wyprzedzającego. Niebezpieczeństwo można jednak znacznie ograniczyć.

Jest kilka tajemnic, których znajomość pozwoli na bezpieczniejsze wyprzedzanie i zredukowanie ryzyka do minimum.

Najważniejsze jest skrócenie czasu wyprzedzania do minimum. Oznacza to, że różnica prędkości między pojazdem wyprzedzanym i wyprzedającym musi być jak największa. Błędem jest „czajenie się” za pojazdem wyprzedzanym w oczekiwaniu na dogodną okazję do wyprzedzania.

Najlepiej jest zaplanować wcześniej wyprzedzanie, już w odległości około 100 m za wyprzedzanym, a następnie zwiększanie prędkości z równoczesnym płynnym zmienianiem pasa. Pozwoli to zarówno na uzyskanie dostatecznie dużej prędkości podczas wyprzedzania, jak i na łatwą kontrolę tego, co dzieje się na drodze przed pojazdem wyprzedzanym.

Zobacz również: Jak omijać przeszkody na drodze wielopasmowej?

W razie niebezpieczeństwa zawsze będzie dostatecznie dużo miejsca, aby podjąć właściwą decyzję i zjechać na swój pas. Im bardziej płynnie jest wykonane wyprzedzanie, tym jest ono bezpieczniejsze. W czasie wyprzedzania należy obserwować uważnie zachowanie pojazdu wyprzedzanego.

Może on w pewnym momencie „odbić” w lewo np. dla ominięcia przeszkody którą jego kierowca zauważy w ostatniej chwili. Można także trafić na „dowcipnisia”, który wbrew prawu zwiększy prędkość, aby nie dać się wyprzedzić. W każdym takim przypadku należy natychmiast przerwać wyprzedzanie, zmniejszyć prędkość i zjechać na swój pas. Reguła NIE MA PRZYMUSU WYPRZEDZANIA jest najlepszą gwarancją na zredukowanie ryzyka do minimum.

Zobacz również: Jak jechać w wiejskim terenie zabudowanym i na co zwracać uwagę?

Wyprzedając należy zachować możliwie największą odległość od pojazdu wyprzedzanego z dwóch powodów. Pierwszym jest możliwość uniknięcia kolizji, gdy pojazd wyprzedzany „odbije” w lewo omijając dziurę w drodze lub niewielką przeszkodę przy poboczu. Drugim jest zredukowanie do minimum wpływu na nasz pojazd turbulencji, jakie towarzyszą ruchowi każdego samochodu, zwłaszcza wielkiej ciężarówki. Turbulencje te mogą niespodziewanie zakłócić tor jazdy samochodu wyprzedzającego, co może mieć groźne następstwa.

W czasie wyprzedzania podczas deszczu lub na mokrej jezdni należy włączyć wycieraczki na pracę ciągłą. Dzięki temu woda i błoto spod kół wyprzedzanego nie ograniczą ani na chwilę widoczności.

Jadąc pojazdem wyprzedzanym nie wolno pod żadnym pozorem zwiększać prędkości. Trzeba za to obserwować kątem oka pojazd wyprzedzający i oceniać jego zachowanie na drodze, aby być przygotowanym na niebezpieczeństwo i w porę na nie zareagować.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wyprzedzanie należy do najniebezpieczniejszych manewrów na drodze, zarówno dla wyprzedzanego jak i dla wyprzedzającego. Fot. Moto.wieszjak.pl
Wyprzedzanie należy do najniebezpieczniejszych manewrów na drodze, zarówno dla wyprzedzanego jak i dla wyprzedzającego. Fot. Moto.wieszjak.pl

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama