reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Trasa > Jak uniknąć zderzenia z nieoświetloną furmanką?

Jak uniknąć zderzenia z nieoświetloną furmanką?

Wozy konne to prawdziwa zmora polskich dróg. Nocą są najczęściej całkowicie niewidoczne: nie mają widocznego dla innych użytkowników drogi oświetlenia, ale najczęściej także nie są wyposażana nawet w światła odblaskowe.

Nie ma w pełni skutecznego sposobu na uniknięcie zderzenia z nieoświetloną furmanką. Jeżeli gdzieś w promieniu kilku kilometrów znajduje się wieś, to prawie na pewno na drodze pojawi się nieoświetlona furmanka! Dlatego należy skupić uwagę na szosie i jej otoczeniu, prowadzić pojazd uważnie, a także zmniejszyć prędkość, gdy coś wzbudzi podejrzenia. Jeżeli coś wyda się podejrzane, trzeba koniecznie zwolnić nawet do 50 – 60 km/h i spróbować rozszyfrować, czy jest to furmanka, może jakaś porzucona beztrosko maszyna rolnicza, a może tylko cień przydrożnego krzewu.

Zobacz również: Pleśń w samochodzie, jak sobie z nią poradzić?

Nie mając pewności, że zauważona rzecz nie stanowi żadnego zagrożenia, trzeba przygotować się na awaryjne hamowanie. W miarę możliwości należy taki podejrzany sprzęt ominąć szerokim łukiem. Jeśli jest to furmanka, która wyjeżdża z bocznej drogi, warto zmienić pas ruchu, żeby być jak najdalej od niej.

Jadąc w pobliżu pojazdów zaprzęgowych nie wolno pod żadnym pozorem używać klaksonu! Można nim przestraszyć konia, a wówczas zwierzę może wpaść w szał i stanie się nieprzewidywalne.

Czasem można dostatecznie wcześnie dostrzec nieoświetloną furmankę, nadjeżdżającą z przeciwka. Umiejętność ta może być przydatna np.: podczas wyprzedzania innego pojazdu, lub omijania przeszkody. Wiadomo, że oczy większości zwierząt świecą światłem odbitym. Po zauważeniu dwóch niewielkich punktów świetlnych tuż obok siebie, około półtora metra nad powierzchnią jezdni, minimalnie poruszające się miarowo w górę i w dół, i wahadłowo na boki, jest niemal pewne, że należą do konia, ciągnącego furmankę. Nie zawsze widać świecące oczy konia – nogą być przysłonięte przez grzywę. Dlatego należy być bardzo podejrzliwym kierowcą, bo podejrzliwość jest polisą na zdrowie i długie życie.

Zobacz również: Wymiana filtra paliwa w Renault Clio 1.5 dci – jak zrobić to samemu?

Są jeszcze dwie skuteczne recepty, pozwalająca przewidzieć niemal ze stuprocentową pewnością pojawienie się na szosie nieoświetlonych furmanek. Jeżeli w sąsiednim mieście jest targ, ciągną na niego sznury furmanek, traktorów często z nieoświetlonymi przyczepami i rozklekotanych samochodów, wiozących plony. Soboty, niedziele i inne święta są dniami odwiedzin i zjazdów rodzinnych. Z braku samochodów rolnicy jeżdżą w odwiedziny furmankami, a potem, zwykle już po zmroku, wracają do domów. Bardzo często zmęczeni zasypiają, wierząc że koń zna drogę do domu. Nie pamiętają jednak, że nawet najmądrzejszy koń nie zapali lamp, wskazujących położenie wozu na drodze.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

LSJ HR Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama