| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Teren > Poradnik eksperta: 10 przykazań offroadera

Poradnik eksperta: 10 przykazań offroadera

Przedstawiamy kilka sugestii dotyczących etycznej strony Offroad’u, który jest sportem mającym bezpośredni wpływ na środowisko naturalne. Przyjmując nasz punkt widzenia, wyrażony w tym artykule, przyczynicie się do poprawy piaru polskich offroaderów oraz środowiska.

5.Właściwie oceniaj możliwości swojego samochodu. Przed wyruszeniem w trasę zaopatrzmy się w niezbędny ekwipunek, który umożliwi nam naprawienie usterek czy poważnych awarii podczas offroadowej przygody. Ponadto miejmy na uwadze właściwe użytkowanie swojego pojazdu w terenie – starajmy się jeździć z jak najmniejszą szkodą dla środowiska naturalnego. Często poruszamy się po miejscach, w których znajduje się chroniona fauna i flora. Wówczas musimy pamiętać o tym, że nie jesteśmy sami na danym terenie.

6.Dbajmy o właściwy stan techniczny pojazdu. Negatywny stan techniczny pojazdu wpływa ujemnie na środowisko naturalne. Ważne jest , aby ograniczać emisje spalin i zanieczyszczeń. W tym celu przed startem wyregulujmy poprawnie silnik, zadbajmy o sprawny układ wydechowy oraz zwracajmy uwagę na wyciekające płyny. Są to podstawowe parametry, które muszą być perfekcyjnie ustawione, szczególnie w samochodach terenowych. Ponadto miejmy na uwadze fakt, że nawet jedna kropla oleju z kilku jeepów może spowodować skażenie środowiska.

7.Nie niszczmy przyrody bez powodu. Podczas mocowania stanowiska dla wyciągarki, używajmy do tego celu miękkiej taśmy. Poza tym, jeśli chcemy wypełniać koleiny to róbmy to za pomocą niepotrzebnych kawałków drewna. Nie zjeżdżajmy z wytyczonego szlaku, chyba, że wiąże się z tym uniknięcie poważnych zniszczeń na drodze. Jazda w terenie to też jazda powolna, o czym wiele osób zapomina.

Zobacz również: Jak jeździć po nierównościach?

8.Nie śmiećmy i zachowajmy porządek. Po biwakowaniu bądź dłuższym postoju w lesie pozostaw po sobie porządek. Najczęstszym grzechem turystów jest zostawianie śmieci na terenie swoich obozowisk. Wzorową postawą jest zostawienie miejsca , w lepszym stanie, niż je zastaliśmy. Wystarczy wrzucić śmieci do bagażnika i umieścić je na najbliższym wysypisku. Najprostsze rozwiązania często bywają najtrudniejsze do wykonania. Dokładnie gaśmy po sobie ognisko, aby nie stało się przyczyną pożaru.

9. Nie spożywaj alkoholu podczas jazdy. Jazda pod wpływem alkoholu w warunkach miejskich jest karana. Czemu podczas offroadu miało by być inaczej?

10. Dbaj o naturalny i nierzucający się w oczy wygląd auta. Jeżeli nasz jeep jest nad wyraz jaskrawy, cechuje go zbyt duża ilość naklejek czy też zbyt duża liczba gadżetów to może stać się on łatwym celem namierzenia go przez leśników czy też Straż Graniczną. Czasem ma to negatywne skutki i może przysporzyć wszystkim niepotrzebnych kłopotów. Jeżeli nasz samochód nie rzuca się w oczy, jego kolor czy wygląd jest neutralny to mamy większe szanse na dłuższe oddanie się offroadowej przyjemności. Ponadto odradza się jazdę po rezerwatach ścisłych, miejscach lęgowych ptactwa oraz po terenach, w których znajdują się rośliny objęte ochroną.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Europejskie Centrum Konsumenckie

Pomoc prawna dla konsumentów w UE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »