| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Słownik > Parkowanie przodem prostopadle do krawędzi jezdni

Parkowanie przodem prostopadle do krawędzi jezdni

Parkowanie prostopadłe przodem do krawędzi, a więc najczęściej także do osi drogi, jest manewrem prostym. Jedyna trudność polega na ocenie szerokości własnego pojazdu i wolnego miejsca pozostawionego przez zaparkowane wcześniej samochody.

Parkować w ten sposób można jedynie w miejscach do tego przeznaczonych, o czym informują zarówno znaki drogowe, jak i linie, namalowane na drodze.

Parkując, należy pamiętać o pozostawieniu dostatecznie dużo miejsca po obu stronach pojazdu, aby było możliwe otworzenie drzwi i opuszczenie go oraz aby nie utrudnić kierowcy i pasażerom sąsiednich aut zejścia do nich. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na ewentualne istnienie krawężnika i jego wysokość w miejscu, do którego dotrze przód pojazdu. Karoserie współczesnych pojazdów mają wiele elementów tuż nad powierzchnią drogi, które można łatwo uszkodzić dojeżdżając zbyt blisko do krawężnika. Jeśli miejsce w które wjeżdżamy jest zbyt ciasne, można manewr wykonać na dwa razy: najpierw skręcić tak, aby wycelować środkiem auta mniej więcej w zewnętrzną krawędź miejsca, wycofać po czym wyrównać i wjechać na miejsce.

Poważną trudność stanowi wyjechanie spomiędzy tyłem z takiego miejsca parkingowego w sytuacji, gdy widoczność zasłaniają większe, parkujące równolegle auta. Nie widać wtedy, czy droga na którą wyjeżdżamy jest wolna. Często jest niezbędna pomoc innej osoby.

Zobacz też: Lane Assist

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »