reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Słownik > Parkowanie

Parkowanie

Parkowanie to pozostawienie pojazdu na dłuższy postój, kiedy kierowca oddala się od niego i traci z nim bezpośredni kontakt. Nie jest parkowaniem zatrzymanie się nawet na kilka minut, jeżeli kierowca nie opuszcza pojazdu i może nim w każdej chwili odjechać, lub jeśli postój jest spowodowany awarią, uniemożliwiającą dalszą jazdę.

To ważne z punktu widzenia znaków drogowych, pozwala bowiem na rozróżnienie sytuacji oznaczonych znakami zakazu postoju i zakazu parkowania.

Parkować można zarówno na jezdni, jak i na poboczu lub chodniku, który w ruchu miejskim je zastępuje, o ile tego nie zabraniają lub na to zezwalają odpowiednie znaki i przepisy. Parkując należy zastosować się zarówno do tablic pod znakami, jak i do znaków na drodze, wskazujących dozwolony sposób parkowania, dni i godziny kiedy jest ono dozwolone lub zabronione oraz rodzaje pojazdów, uprawnionych do parkowania w danym miejscu.

Z przepisów, dotyczących stref parkowania płatnego nie wynika jednoznacznie, czy pojazd, zajmujący chwilowo miejsce parkingowe, w którym znajduje się kierowca, powinien być traktowany jako parkujący, czy raczej jako ten, który zatrzymał się na chwilę lub z powodu awarii. Służby pilnujące porządku na drogach interpretują parkowanie w różny, zwykle niekorzystny dla kierowcy sposób.

Rodzaje parkowania:

Zobacz też: BLIS

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama