| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Słownik > Ecodriving

Ecodriving

Ecodriving jest szerokim pojęciem, odnoszącym się do wszystkich czynności i zabiegów, mających na celu ograniczenie do minimum zanieczyszczania środowiska, zachodzącego w wyniku ruchu pojazdów mechanicznych.

Z ekodrivingiem związana jest nie tylko sama technika jazdy, ale także dochodzi szereg urządzeń i rozwiązań technicznych, pozwalających na znaczne ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Wśród elementów, związanych z techniką jazdy do ekodrivingu zalicza się, między innymi: hamowanie biegami, umiejętne ruszanie i rozpędzanie pojazdu, a także umiejętność przewidywania sytuacji na drodze i dostosowania się do cykli świateł, kierujących ruchem w mieście. W przeszłości stosowano też "jazdę wybiegami", jednak rozwój techniki wyeliminował jej przydatność.

Z uwagi na stale rosnące ceny paliw, ecodriving staje się koniecznością. Dzięki niemu, nawet osoby nie interesujące się za bardzo ekologicznymi zagadnieniami pracy silników spalinowych, mogą zaoszczędzić pieniądze, co przełoży się również na mniejszą emisję szkodliwych gazów do atmosfery.

Ecodriving - jak jeździć ekologicznie i ekonomicznie?

Pod pojęciem eksploatacji samochodu pod kątem ecodrivingu kryje się zespół takich zachowań kierowcy i podejmowanych przez niego czynności, zapewniający maksymalne wykorzystanie walorów pojazdu przy równoczesnym zredukowaniu do minimum emisji substancji szkodliwych do szeroko rozumianego środowiska naturalnego i ograniczeniu zużycia paliwa do niezbędnego minimum. We współczesnych samochodach część z tych czynności odbywa się całkowicie bez aktywnego udziału kierowcy, dzięki różnego rodzaju rozwiązaniom konstrukcyjnym opartym o automatykę i elektronikę. Rola kierowcy ogranicza się głównie do dbania o maksymalnie długotrwałe zachowanie ekonomicznej prędkości, doboru trasy pod kątem jak najmniejszego zużycia paliwa, a zwłaszcza pod kątem omijania miejsc, gdzie zwykle tworzą się korki, oraz do umiejętnego rozpędzania auta do pożądanej prędkości, oraz do dbania o stan techniczny auta i jego urządzeń proekologicznych.

W starszych autach, zwłaszcza w tańszych modelach, w których nie stosowano takich proekologicznych rozwiązań, tylko od kierowcy i od profesjonalizmu serwisantów zależało, jak bardzo będzie szkodliwy wpływ na środowisko danego egzemplarza auta. Różnice w zużyciu paliwa przez dwa samochody tego samego modelu mogły dochodzić wówczas nawet do kilkudziesięciu procent, w zależności od umiejętności kierowcy. Nawet dzisiaj umiejętne korzystanie z auta oznacza znaczne oszczędności w zużyciu paliwa, co automatycznie zmniejsza emisję szkodliwych gazów do atmosfery.

Zagadnienia związane z ecodrivingiem:

Zobacz też: Optymalne obroty silnika

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »