reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Ograniczona widoczność > Jak przygotować się do jesiennej jazdy – cz. I

Jak przygotować się do jesiennej jazdy – cz. I

Wrześniowa pogoda w tym roku nie rozpieszcza nas i bardziej przypomina listopad, a nie koniec lata. Obfite opady deszczu i coraz wcześniej zapadający zmrok stanowią dla kierowców poważne utrudnienie. Chcę zatem przypomnieć Państwu o niektórych ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa jazdy o tej porze roku.

Podczas opadów bardzo często szyby w naszym aucie parują. Co wówczas czynimy? Wielu kierowców, a także pomocnych pasażerów przeciera je po prostu dłonią. Niestety, nasze ręce są często pokryte niewyczuwalną warstwą tłuszczu. Wycierając w ten sposób szyby nanosimy więc na nie warstewkę tłuszczu, a ponadto rozmazujemy brud, który na szybach gromadzi się także od wewnętrznej strony.

Podczas jazdy dziennej zanieczyszczona od wewnątrz szyba nie sprawia jeszcze większych problemów:

Pomazana od wewnątrz szyba bardzo pogarsza widoczność

Autor: Jerzy Bitner

Nocą jednak takie smugi i rozmazane zanieczyszczenia bardzo pogorszą nam widoczność:

Tak po zmroku widać drogę przez brudną szybę

Autor: Jerzy Bitner

Światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka będą mienić się milionem żarzących się smug i punktów świetlnych. Powoduje to bardzo duże zniekształcenie obrazu drogi i wówczas niezwykle trudno jest dostrzec ubranego w ciemną odzież pieszego, a nawet samochód wyjeżdżający z drogi poprzecznej.

Jeżeli szyba w naszym aucie jest tak zabrudzona, to nie pozostaje nic innego, jak bardzo dokładnie ją umyć, najlepiej preparatem odtłuszczającym i dokładnie usunąć wszelkie smugi.

Poważnym utrudnieniem podczas opadów jest parowanie szyb:

Parujące szyby bardzo utrudniają jazdę

Autor: Jerzy Bitner

Poprzez zaparowane szyby znacznie pogorszona jest także możliwość obserwowania drogi za samochodem przez lusterka wsteczne:

Przez zaparowane szyby niewiele widać w lusterkach

Autor: Jerzy Bitner

Ocena sytuacji na drodze w lusterku jest poważnie utrudniona. Chodzi tu zwłaszcza o prędkość pojazdów nadjeżdżających z  tyłu, a więc trzeba bardzo ostrożnie zmieniać pasy ruchu, aby nie zajechać drogi innemu pojazdowi:

Poprzez mokre lusterko trudniej ocenić sytuację na drodze

Autor: Jerzy Bitner

Jaka jest rada na parowanie szyb?

Powinniśmy oczywiście uczynić wszystko, aby je  zminimalizować. Parowanie jest oczywiście spowodowane zawilgoceniem wnętrza samochodu,  a także parą wodną zawartą w wydychanym przez nas powietrzu.

Pamiętajmy, by koniecznie otworzyć napływ zewnętrznego powietrza do środka auta. W nowoczesnych samochodach istnieje taki przełącznik:

Przycisk obiegu

Autor: Jerzy Bitner

Jeżeli auto wyposażone jest w klimatyzację, to wystarczy zazwyczaj ją uruchomić, by szyby odparowały. Jeżeli zaś nie mamy klimatyzacji, przed rozpoczęciem jazdy warto uruchomić silnik, włączyć ogrzewanie, skierować nadmuch na przednią i boczne szyby, otworzyć okna w samochodzie oraz włączyć ogrzewanie szyby tylnej i lusterek.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama