reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Miasto > Czy autobusy komunikacji miejskiej zawsze mają pierwszeństwo?

Czy autobusy komunikacji miejskiej zawsze mają pierwszeństwo?

Kierowcy poruszający się po największych miastach w Polsce często spotykają się z sytuacjami, kiedy kierowcy autobusów komunikacji miejskiej zachowują się tak, jakby mieli dodatkowe przywileje. Jak jest w rzeczywistości?

Z racji dużego natężenia ruchu i faktu, że autobus komunikacji miejskiej może przewozić nawet kilkudziesięciu pasażerów, należy w jego pobliżu zachować szczególną ostrożność. Wymuszenie pierwszeństwa na autobusie może spowodować, że kierowca autobusu wykona gwałtowny manewr i narazi nieprzypiętych pasażerów na niebezpieczeństwo.

Według obowiązującego prawa (kodeks drogowy art. 18), kierowcy zbliżający się do przystanku autobusowego w obszarze zabudowanym mają obowiązek zwolnić, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić autobusowi lub trolejbusowi włączenie się do ruchu. Tak samo należy zachować się w stosunku do autobusu szkolnego, także poza obszarem zabudowanym.

Zobacz też: Czy dodanie współwłaściciela pojazdu należy zgłosić w urzędzie skarbowym?

Za złamanie powyżej wymienionych przepisów grozi mandat w wysokości 200 złotych.

Jednak kierowcy autobusów również mają obowiązek zachowania ostrożności przy włączaniu się do ruchu i przy zmianie pasa ruchu. Nie mogą oni wykonywać takich manewrów, jeśli mogłyby one stworzyć zagrożenie w ruchu.

Zobacz też: Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z USA? 

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama