reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Miasto > Ile czasu i pieniędzy traci w korkach polski kierowca?

Ile czasu i pieniędzy traci w korkach polski kierowca?

Nawet ponad dwa tygodnie życia i kilka tysięcy złotych marnują polscy kierowcy na stanie w ulicznych korkach. W innych miastach sytuacja wygląda nieco lepiej, jednak wyniki badania są alarmujące. Zobacz ile czasu marnują w korku kierowcy w Twoim mieście.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez specjalistów z serwisu Korkowo.pl mieszkańcy polskich miast spędzają rocznie w korkach nawet ponad dwa tygodnie.

Analizie poddano trasy dojazdowe do centrum miast w godzinach porannego (7.00 – 9.00) i popołudniowego (15.00 – 17.00) szczytu. Wynika z niej, że najwięcej czasu w korkach spędzają Warszawiacy - rocznie 397 godzin, co daje ponad 2 tygodnie w roku. Tylko dwa dni mniej mieszkańcy Kalisza, Torunia, Poznania i Łodzi.

Miasto

Dni w korku / rok

Warszawa

16

Kalisz

14

Toruń

14

Poznań

13

Łódź

13

Płock

11

Szczecin

9

Inowrocław

9

Opole

8

Kraków

7

Olsztyn

7

Wrocław

6

Gliwice

6

[Dane o prędkościach na głównych ulicach poszczególnych miast dostępne są tutaj]

A stanie w korkach to przecież nie tylko strata czasu, ale i pieniędzy. Mieszkańcy stolicy przeciętnie tracą kilka tysięcy złotych rocznie. Zapewne każdy z nas miałby pomysł na to w co zainwestować taką sumę. Tylko co zrobić żeby nie przeszła nam koło nosa, przecież do pracy trzeba jakoś dojeżdżać.

Zobacz też: Parkuj i jedź. To nie takie proste

Z pomocą przychodzą serwisy internetowe oferujące możliwość wyznaczania trasy w oparciu o aktualne natężenie ruchu, jak wspomniane wcześniej Korkowo.pl. Serwis ten jak sama nazwa wskazuje opiera się głównie na korkach, a raczej na ich omijaniu. Dzięki danym pozyskanym z urządzeń i aplikacji mobilnych Yanosik posiada on najświeższe dane o natężeniu ruchu w miastach w całej Polsce. Prędkości z jakimi poruszają się kierowcy na danym obszarze prezentowane są za pomocą kolorów od czarnego (tam gdzie jeździ się najwolniej) po niebieski (gdzie prędkości są najwyższe).  Serwis wyznaczy nam najszybszą trasę do celu uwzględniając przy tym aktualne prędkości na drogach, ale to nie jest jedyna jego funkcja.

Korkowo.pl jest także mapą  fotoradarów, miejsc częstych kontroli policyjnych i innych zdarzeń, które możemy napotkać na swojej drodze jak np. wypadki czy kontrole Inspekcji Transportu Drogowego. Jak wiadomo polskie drogi nie tylko dziurami stoją, ale także fotoradarami, których ma powstać w najbliższym czasie ponad 300. Korkowo posiada aktualne informacje na temat ich lokalizacji oraz dopuszczalnych przy nich prędkości.

Zobacz też: Typowe błędy w trakcie jazdy w mieście

Co ciekawe jest to serwis, w którego tworzenie może zaangażować się każdy z nas. W ostatnim czasie została udostępniona opcja dodawania sugestii odnośnie mapy, za pomocą kliknięcia
w dowolny jej punkt i dodanie komentarza. Dzięki temu Korkowo.pl może poszczycić się najaktualniejszymi informacjami o sytuacji na drogach. Użytkownicy w bardzo przystępny i szybki sposób mogą włączyć się w tworzenie mapy zgłaszając konieczność dodania lub usunięcia fotoradaru czy miejsc częstych kontroli, jak również uwag odnoszących się stricte do mapy i wyznaczania trasy, jak remonty, objazdy lub otwarcie nowych dróg. Co więcej, istnieje także możliwość dodania zdjęcia, które lepiej zobrazuje daną sytuację.

Źródło: Creandi.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama