reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Miasto > Jak postępować na skrzyżowaniach z ruchem kierowanym przez policjanta?

Jak postępować na skrzyżowaniach z ruchem kierowanym przez policjanta?

W ruchu miejskim zdarza się, zwłaszcza w godzinach szczytu, że dla rozładowania korków na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną dodatkowo kierują ruchem policjanci lub inne uprawnione do tego osoby

Przepisy mówią bardzo wyraźnie, że polecenia osoby kierującej ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych oraz znaków pionowych i poziomych. Życie uczy jednak, że może to być niebezpieczne. Na dużych skrzyżowaniach dróg o wielu pasach kierujący ruchem nie jest dla wszystkich kierowców jednakowo widoczny, a niektórzy mogą go wcale nie widzieć, zaś inni zlekceważą jego polecenia, nie pamiętając tego, czego ich nauczono podczas nauki jazdy.

Zobacz również: Jak powinna wyglądać kontrola drogowa? Co może policjant, co kierowca?

Aby uniknąć stłuczki lub kolizji należy zwracać baczną uwagę na zachowanie innych kierowców, szczególnie na tych, dla których właśnie zapaliło się zielone światło. Część z nich może odruchowo zareagować na zielone światło i wjechać na skrzyżowanie mimo, że zachowanie policjanta kierującego ruchem wcale na ten manewr nie zezwala.. Dlatego zawsze, w każdych okolicznościach należy kierować się ograniczonym zaufaniem zarówno do innych kierowców, jak i do poleceń kierującego ruchem. Nawet gdy nakazuje on gestami pośpiech, trzeba choć kątem oka upewnić się, że zastosowanie się do jego polecenia nie będzie wiązała się z wjechaniem przed maskę nadjeżdżającego z boku pojazdu. Kierujący ruchem nie odpowiada prawie nigdy za doprowadzenie do niebezpiecznej sytuacji. Na szczęście popełniane przez te osoby błędy zdarzają się rzadko, ale nie można ich wykluczyć.

Dobrym i bardzo pożytecznym zwyczajem, niestety rzadko w Polsce spotykanym, jest całkowite otwarcie okna po stronie kierowcy z chwilą wjechania na takie skrzyżowanie. Kierujący ruchem może wówczas wydać kierowcy polecenie głosem, może także upomnieć go albo zwrócić mu uwagę lub podpowiedzieć właściwe w danym momencie zachowanie. Opuszczenie szyby nic nie kosztuje, a może pomóc rozwiązać część problemów przy pokonywaniu zatłoczonego skrzyżowania.

Zobacz również: Kiedy prawo jazdy może być cofnięte?

Pozwoli ponadto gestem ręki pokazać kierującemu ruchem swoje zamiary, np. chęć zawrócenia na skrzyżowaniu, o czym nie poinformują go kierunkowskazy naszego samochodu. W krajach Europy zachodniej takie zachowanie kierowców jest powszechne i w pełni akceptowane zarówno przez kierujących ruchem jak i przez innych użytkowników dróg w imię zasady, że zamiary kierowcy powinny być w pełni czytelne dla innych osób.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Aby uniknąć stłuczki lub kolizji należy zwracać baczną uwagę na zachowanie innych kierowców Fot. Fotolia
Aby uniknąć stłuczki lub kolizji należy zwracać baczną uwagę na zachowanie innych kierowców Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama