reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Miasto > Jak omijać pojazdy komunikacji publicznej stojące na przystankach?

Jak omijać pojazdy komunikacji publicznej stojące na przystankach?

Stojący na przystanku tramwaj lub autobus często stwarza spore zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu. Polega ono głownie na tym, że wysiadający z niego pasażerowie nie zawsze znają i szanują zasady ruchu drogowego, a często zapominają o instynkcie samozachowawczym.

Jadąc drogą, przy której znajdują się przystanki komunikacji publicznej należy zawsze zachowywać szczególną ostrożność i zwracać uwagę na osoby, które na nich się znajdują oraz na te, które szykują się do przebiegnięcia jezdni, aby zdążyć wsiąść do stojącego na przystanku lub zbliżającego się do niego tramwaju lub autobusu. Jeżeli taki pojazd już stoi na przystanku, w każdej chwili zza niego może wybiec przechodzeń, który chce sobie skrócić drogę na drugą stronę jezdni. Często jedynie skraca sobie życie.

Zobacz również: Kiedy należy pozostać na miejscu wypadku?

Osobnym zagadnieniem jest postępowanie innych użytkowników drogi wobec autobusów, ruszających z przystanków. Polska należy do tych nielicznych krajów w Europie, gdzie ruszający autobus nie ma absolutnego pierwszeństwa i jest traktowany prawie tak samo, jak każdy inny pojazd włączający się do ruchu. Jego kierowca, zamiast mieć prawnie zagwarantowane bezproblemowe ruszenie z przystanku, może jedynie liczyć na dobrą wolę i uprzejmość innych kierowców. Ci często nie posiadają takich przymiotów lub łatwo o nich zapominają, korzystając z luki prawnej jaką daje Art. 18 ust. 2 Kodeksu Drogowego.

Art. 18. Kodeksu Drogowego
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.

2. Kierujący autobusem (trolejbusem), o którym mowa w ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub na jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zobacz również: Co grozi za handel punktami karnymi?

Do elegancji na drodze należy traktowanie pojazdów komunikacji miejskiej na zasadach, zbliżonych do zasad należących do pojazdów uprzywilejowanych. Ich kierowcy zasługują na szacunek, ponieważ wykonują bardzo ciężką i odpowiedzialną pracę i jeżeli jest to możliwe, należy nie tylko w niej nie przeszkadzać, ale powinno się ją ułatwiać tak bardzo, jak to tylko możliwe.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jadąc drogą, przy której znajdują się przystanki komunikacji publicznej należy zawsze zachowywać szczególną ostrożność Fot. moto.wieszjak.pl
Jadąc drogą, przy której znajdują się przystanki komunikacji publicznej należy zawsze zachowywać szczególną ostrożność Fot. moto.wieszjak.pl

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama