| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Miasto > Jak włączać się do ruchu?

Jak włączać się do ruchu?

Włączenie się do ruchu polega najogólniej na znalezieniu dla siebie miejsca wśród innych pojazdów, które już poruszają się po drodze. Tak więc będzie to zarówno zainicjowanie jazdy po postoju przy krawędzi drogi lub na poboczu, jak i wyjazd z parkingu, posesji, stacji paliw itp.

Pojazd włączający się do ruchu nie korzysta z żadnych przywilejów, a więc jego kierowca może wykonać manewr dopiero wtedy, kiedy nie będzie on w najmniejszym stopniu kolidował z torami jazdy innych pojazdów.

Zobacz też: Jak zachowywać się wobec autobusów miejskich?

Manewr ten należy do prostych i łatwych. Wystarczy upewnić się, że z tyłu nie nadjeżdża żaden pojazd, włączyć właściwe kierunkowskazy, włączyć pierwszy bieg lub ustawić dźwignię automatycznej skrzyni biegów na „D”(= jazda) i spokojnie ruszyć. Jedyną trudnością jest ocena, czy nadjeżdżające pojazdy są dostatecznie daleko. Opisany manewr wykonany spokojnie, wymaga około 3 sekund. Tak więc nadjeżdżający pojazd musi być co najmniej w odległości odpowiadającej 5 sekundom jazdy. Jeżeli jego kierowca szanuje przepisy, to w terenie zabudowanym będzie to dystans około 50 metrów. W praktyce lepiej ten dystans podwoić. W terenie niezabudowanym będzie to dystans co najmniej 100 metrów. W tym przypadku również warto ten dystans powiększyć dwukrotnie.

Liczni kierowcy uważają, że w takiej sytuacji obowiązuje zasada pierwszeństwa na skrzyżowaniach równorzędnych, chyba że znaki stanowią inaczej. Przy bardzo wielu takich wyjazdach nie ma znaków, lub jest jedynie znak nakazujący kierunek jazdy. Nie jest to jednak skrzyżowanie równorzędne, a więc pojazd włączający się do ruchu nie korzysta z żadnych przywilejów i musi poczekać, aż znajdzie się dla niego dostatecznie dużo miejsca pomiędzy innymi pojazdami.

Zobacz też: Jak jeździć drogami wewnętrznymi (osiedlowymi itp.)?

Jest to manewr trudny. Wymaga umiejętności właściwego interpretowania obrazu, dostarczanego przez prawe i wewnętrzne lusterko wsteczne, a zwłaszcza umiejętności oceny odległości do nadjeżdżających pojazdów. Ponieważ istnieje tzw. martwy obszar w polu „widzenia” lusterek, dodatkowo trzeba spojrzeć do tyłu i w bok przez prawe ramię. Najbezpieczniej jest zaczekać, aż z tyłu nie będzie żadnego pojazdu w ruchu (uwaga na rowery!). Można także prosić innych kierowców o umożliwienie ruszenia, włączając prawy kierunkowskaz. Na szczęście nie wszyscy użytkownicy dróg są nieuprzejmi i zdarza się dość często, że nadjeżdżający pojazd zatrzyma się i da znak światłami, iż daje wolną drogę.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK