reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Manewry > Używanie kierunkowskazów - wskazówki i porady

Używanie kierunkowskazów - wskazówki i porady

Używanie kierunkowskazów ma swoje uzasadnienie. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że kierunkowskazy służą informowaniu innych kierowców o swoich zamiar, co pozwala ograniczyć ryzyko wypadku. Jakie są najczęstsze błędy kierowców w posługiwaniu się kierunkowskazami?

Kierunkowskazy

Kierunkowskazy są jednym z kluczowych narzędzi do przekazywania informacji na drodze. Informują o zamiarze wykonania manewru wyprzedzania, zmianie pasa lub kierunku jazdy, dlatego poprawne korzystanie z nich jest bardzo ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo na drogach. Niestety nie wszyscy kierowcy używają ich w sposób poprawny. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane podczas używania kierunkowskazów.

Zapisz się na nasz newsletter

Rondo - używanie kierunkowskazów

Bardzo często niewłaściwe używanie kierunkowskazów nie jest spowodowane zaniedbaniem kierowców, tylko ich niewiedzą. Przyczyną może być fakt, że zapisy ustawy „Prawa o ruchu drogowym” nie są jasno sformułowane, dlatego kierowcy nie wiedzą jak się zachować na rondzie. Ważne, aby w takich sytuacjach zachować szczególną ostrożność oraz zastosować się do reguły ograniczonego zaufania. Jeśli kierowca zamierza skręcić na rondzie w prawo, powinien zająć pas znajdujący się najbliżej prawej krawędzi, a manewr opuszczenia skrzyżowania powinien zostać zasygnalizowany kierunkowskazem. Należy pamiętać, że gdy znajdujemy się na rondzie i planujemy zmienić pas ruchu, należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na nim, tak samo jak w każdej innej sytuacji na drodze. Bardzo ważnym elementem dla bezpieczeństwa i płynności ruchu jest poprawne stosowanie kierunkowskazów. Wcześniejsze sygnalizowanie opuszczenia ronda ułatwia włączenie się do ruchu samochodom oczekującym na wjazd na skrzyżowanie.

Zobacz też: Jak korzystać ze świateł dodatkowych pojazdu (długich, przeciwmgłowych itp.)

Martwy punkt a kierunkowskazy

Prawidłowe stosowanie kierunkowskazów w sposób znaczący pozwala zminimalizować ryzyko wypadku związanego z martwym punktem. Jeżeli nadjeżdżający pojazd znajdzie się w naszym martwym punkcie a zamierzany przez nas manewr odpowiednio wcześniej zasygnalizujemy kierunkowskazem, nadjeżdżający kierowca będzie miał czas na zahamowanie lub użycie sygnału dźwiękowego.

Moment sygnalizowania zmiana pasa ruchu

Zagrożenie na drodze powoduje również zbyt wczesne lub późne sygnalizowanie zamiaru wykonania manewru skrętu. Gdy kierunkowskaz włączymy zbyt wcześnie, kierowca jadący za nami może mylnie odczytać nasze zamiary. Natomiast zbyt późne sygnalizowanie zamiaru skrętu może spowodować, że kierowcy będą mieli zbyt mało czasu by dostosować jazdę do tego, co się dzieje na drodze.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama