reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Manewry > Jak szybko ruszyć samochodem? Opis krok po kroku

Jak szybko ruszyć samochodem? Opis krok po kroku

Jak szybko ruszyć samochodem? Jak jednocześnie nie spalić sprzęgła i uniknąć szarpania samochodu? Na te wszystkie pytania odpowiemy dziś.

Ruszanie samochodem: manual vs. automat

Jak ruszyć samochodem? Odpowiedź na to pytanie zależy m.in. od rodzaju przekładni zastosowanej w aucie. W przypadku skrzyni automatycznej sytuacja jest prosta. Kierowca wrzuca przełożenie D, puszcza hamulec, a auto samoczynnie rusza. Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy pojazd jest wyposażony w przekładnię manualną. Prowadzący musi bowiem pamiętać o wbiciu biegu oraz obsłudze pedału gazu i sprzęgła - inaczej ruszanie samochodem będzie utrudnione.

Jak ruszyć autem wyposażonym w automat? To więcej niż proste. Dlatego kierowcy często niepotrzebnie boją się przekładni automatycznych. One ułatwiają prowadzenie!

Zobacz również: Jak bezpiecznie jeździć po autostradzie?

Ruszanie samochodem - krok po kroku:

Co często paraliżuje młodych kierowców? Słowa: nie umiem ruszać autem. To jednak nie jest takie trudne. Wymaga jedynie wyczucia sposobu w jaki pracuje sprzęgło czy gaz. Ruszanie samochodem? Krok po kroku opiszemy wszystko, co trzeba zrobić.

 • wciśnij sprzęgło,
 • wrzuć pierwszy bieg,
 • powoli zacznij puszczać sprzęgło, jednocześnie dodając z wyczuciem gazu,
  • pamiętaj aby nie puścić sprzęgła zbyt szybko lub nie dodać zbyt dużo gazu,
  • ruszanie na półsprzęgle z dużą ilością gazu? Kierowca zorientuje się po wyjącym silniku,
  • ruszanie bez gazu? To wykonalne, trzeba jednak powoli puszczać pedał sprzęgła i kontrolować prędkość obrotową silnika.

Mówisz: nie umiem ruszać autem? Weź zatem auto na pusty parking i trenuj np. w niedzielę po południu. To trening sprawia, że wyczujesz pracę silnika i poprawisz technikę jazdy.

Jak dynamicznie ruszać samochodem?

Bardzo wielu kierowców zastanawia się nad tym jak dynamicznie ruszać samochodem. A więc? Zasada jest dość prosta. Trzeba zwiększyć ilość gazu, ale też i szybciej puszczać sprzęgło. W ten sposób moc generowana przez silnik szybciej trafi na asfalt, a tym samym start będzie szybki - czasami nawet z piskiem opon.

Jak ruszać samochodem szybko? Pamiętaj o sprzęgle. Utrzymywanie półsprzęgła podczas dynamicznego startu może doprowadzić do jego uszkodzenia!

Zobacz również: Jazda pod górkę zimą. Oto złote zasady!

Jak ruszać samochodem bez szarpania?

Jak ruszać samochodem bez szarpania? Szarpanie może wynikać z działania dwóch czynników. Po pierwsze zbyt małej ilości gazu dodanej przy ruszaniu przez kierowcę. Po drugie sytuacja może być niezależna od prowadzącego - czasami wynika bowiem np. z uszkodzenia sprzęgła lub charakterystyki pracy skrzyni biegów.

Ruszanie samochodem: co może pójść nie tak?

Ruszanie samochodem to jeden z podstawowych manewrów wykonywanych w aucie. Jakie błędy można popełnić w jego czasie? Oto lista:

 • silnik zgasł - wynika to z tego, że kierowca dał za mało gazu podczas puszczania sprzęgła, jednostka gaśnie też wtedy, gdy np. prowadzący wykona ruszanie bez gazu mało umiejętnie operując pedałem sprzęgła - puścił go zbyt szybko.
 • spalone sprzęgło - ruszanie na półsprzęgle ma dać kierowcy pewność, że silnik nie zgaśnie. Długotrwałe powtarzanie efektu z jednoczesnym przeciąganiem puszczenia sprzęgła może doprowadzić do jego spalenia - konieczna jest wtedy wymiana.
 • samochód wyrywający do przodu - jak ruszyć autem? Trzeba dodać gazu i powoli puścić sprzęgło. Czasami kierowcy dają jednak za dużo gazu i za szybko puszczają sprzęgło - a wtedy samochód niekontrolowanie wyrywa do przodu.
 • jak ruszać samochodem bez szarpania? Trzeba pamiętać o wystarczającej ilości gazu dodanej podczas puszczania sprzęgła - błąd popularny w autach nauki jazdy.

Zobacz również: Kiedy samochód pali najmniej? Głosy są podzielone...

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak szybko ruszyć samochodem? Opis krok po kroku
Jak szybko ruszyć samochodem? Opis krok po kroku

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama