reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Manewry > Wyprzedzanie ciężarówki - wskazówki

Wyprzedzanie ciężarówki - wskazówki

Wyprzedzanie ciężarówki jest manewrem tym trudniejszym, im słabszym silnikiem dysponuje nasz samochód. Podpowiadamy jak wykonać ten manewr sprawnie i bezpiecznie.

Wyprzedzanie na drogach jednojezdniowych

Połączenia drogowe pomiędzy głównymi miastami Polski nadal zdominowane są przez drogi jednojezdniowe. Powoduje to, że próba wykonania manewru wyprzedzania jest na nich znacznie bardziej niebezpieczna niż na drogach dwujezdniowych. Kierowca musi poprawnie ocenić szybkość i odległość zbliżającego się z naprzeciwka pojazdu oraz sprawdzić, czy przed pojazdem, który chce wyprzedzić, jest miejsce do zakończenia manewru. Co więcej nie może wyprzedzać jeśli zbliża się skrzyżowania, wzniesienia bądź przejścia dla pieszych, a tych przecież nie brakuje na głównych drogach krajowych w Polsce.

Zobacz też: Zawracanie: jak je bezpiecznie wykonać?

Wyprzedzanie pojazdu ciężarowego

O ile wyprzedzenie wolno jadącego auta osobowego jest stosunkowo prostym manewrem, to w przypadku pojazdu ciężarowego problem przybiera na sile. Długość ciągnika siodłowego i naczepy powoduje, że manewr trwa znacznie dłużej i wymusza od prowadzącego zachowania większej ostrożności. Kierowca ma także zdecydowanie bardziej pogorszoną widoczność, zarówno w trakcie jazdy za pojazdem ciężarowym, jak i w czasie jego wyprzedzania. Jeśli dodatkowo manewr ma być wykonany pojazdem dysponującym słabym silnikiem, cała operacja okazuje się dla wielu kierowców niewykonalna.

Zobacz też: Jak wyprzedzać lub omijać inne pojazdy na wąskich drogach jednopasmowych?

Wyprzedzanie pojazdu ciężarowego: zachowaj dystans

Aby sprawnie i bezpiecznie wyprzedzić ciężarówkę należy pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze, należy zachować bezpieczny dystans od pojazdu ciężarowego i trzymać się w odległości co najmniej  6-10 metrów za jego tylnym zderzakiem. Z jednej strony pozwalamy w ten sposób innych osobom sprawnie i bezpiecznie wyprzedzić nasz pojazd, a po drugie nie narażamy się na uderzenia kamieni, wyrzucanych spod kół ciężarówki. Znacznemu poszerzeniu ulega także nasze pole widzenia.

Zobacz też: Jak zachowywać się będąc wyprzedzanym?

Wyprzedzanie pojazdu ciężarowego: rozpędzanie

Jeśli samochód ma słaby silnik to należy pamiętać o tym, aby nabierać prędkość jeszcze na swoim pasie, a nie rozpoczynać rozpędzanie auta dopiero na przeciwległej stronie jezdni. Jest to typowy błąd powielany przez bardzo dużą część polskich kierowców. Aby wykonać ten manewr szybko i bezpiecznie, należy najpierw zostawić sobie ok. 20 metrowy odstęp od auta ciężarowego, po czym rozpocząć rozpędzanie. Zmiana pasa powinna nastąpić w niewielkiej odległości od naczepy ciężarówki. Unikać należy jednak gwałtownego wymijania ciężarówki tuż przed końcem jej naczepy. W przypadku gwałtownego jej hamowania możemy uderzyć w jej tył!

Zobacz też: Jak wyprzedzać na krętych drogach?

Wyprzedzanie pojazdu ciężarowego: koniec manewru

Jeśli nie jesteśmy pewni czy możemy już wjechać przed ciężarówkę, to można to łatwo ocenić posługując się wstecznym lusterkiem znajdującym się w kabinie auta. Jeśli dostrzeżemy w nim przód ciężarówki możemy być pewni, że możemy już wrócić na właściwy pas jezdni.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyprzedzanie ciężarówki jest niebezpiecznym manewrem. Ważne jest m.in. zachowanie odpowiedniego dystansu od niej oraz umiejętne rozpędzanie auta.
Wyprzedzanie ciężarówki jest niebezpiecznym manewrem. Ważne jest m.in. zachowanie odpowiedniego dystansu od niej oraz umiejętne rozpędzanie auta.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama