reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Manewry > Jak dziękować innym kierowcom albo ich przepraszać?

Jak dziękować innym kierowcom albo ich przepraszać?

Do podstawowych elementów savoir vivre’u należą, także na drodze, podziękowania i przeprosiny. Ponieważ podczas jazdy są one w praktyce nie wykonalne, z uwagi na brak bezpośredniego kontaktu miedzy zainteresowanymi, przyjęło się okazywanie ich w sposób szczególny – za pomocą gestów lub samochodowych urządzeń sygnalizacyjnych.

Podstawowym gestem, wyrażającym podziękowanie, jest otwarta dłoń dziękującego kierowcy, pokazywana albo przez otwarte okno pojazdu, albo przez szybę. Tak można dziękować osobom, które znajdują się przed pojazdem, albo obok niego. W wyjątkowych wypadkach także znajdującym się z tyłu. Dla nich jest przeznaczony inny sposób dziękowania – zakazany w przepisach ruchu drogowego.

Polega on na chwilowym włączeniu świateł awaryjnych. Ich używanie w czasie jazdy jest jednak zabronione, więc miły gest podziękowania może zostać ukarany kilkuset złotowym mandatem. Stąd w wielu krajach poza Polską podziękowanie wyraża się przez kilkukrotne przemienne włączanie kierunkowskazów, za każdym razem na jeden błysk. Zwykle zaczyna się od kierunkowskazu lewego, by szybko przełączyć na prawy, potem ponownie włączyć lewy i błyskawicznie zmienić na prawy.

Zobacz też: Czym jest jazda defensywna? Poradnik eksperta

Przed kilkudziesięciu laty był lansowany i wielu krajach przyjął się prosty gest przeprosin. Przeprasza się za wszystkie, nawet mało znaczące czyny, które bezpośrednio dotyczą przepraszanego, np. zajechanie drogi, próbę wymuszenia pierwszeństwa itp. Gest ten polega na pokazaniu dłoni częściowo otwartej, gdzie tylko trzy palce są wyprostowane i szeroko rozchylone: kciuk, palec wskazujący i środkowy. Wśród polskich kierowców nie jest on znany, zresztą i tak byłby prawdopodobnie stosowany bardzo rzadko.

Z życia wzięte

Zdarza się jednak, że niektórzy kierowcy przepraszają innych bezpośrednio. Niedawno na jednej z ulic warszawskich z dużym zdziwieniem obserwowało to co najmniej kilkadziesiąt osób. Z jakiegoś powodu kierujący niewielkim samochodem usiłował wcisnąć się pomiędzy przystanek autobusowy, a autobus, który podjeżdżał na przystanek. Obaj kierowcy równocześnie włączyli klaksony. Kierowca małego samochodu gwałtownie zahamował i dla uniknięcia kolizji z autobusem wjechał na chodnik. Na szczęście nikogo nie potrącił. Po kilku sekundach wysiadł ze swojego pojazdu i podszedł do autobusu od strony jezdni.

Zobacz też: Jak bezpiecznie zjechać z drogi z uszkodzoną oponą?

 Zanosiło się na awanturę i kierowca autobusu już szykował się do słownego ataku, gdy nagle zobaczył rękę, wyciągniętą ku niemu w przyjaznym geście i usłyszał słowa „Bardzo przepraszam, zagapiłem się, proszę się nie gniewać”. Zaskoczony kierowca autobusu zaniemówił na dłuższą chwilę, po czym uścisnął wyciągniętą dłoń i panowie rozeszli się w pokoju.

Prosty, zwykły gest uchronił obu przed niepotrzebną utarczką słowną, nerwami, wyzwiskami... A jak zareagowałaby w podobnej sytuacji olbrzymia większość kierowców???

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dziękujemy gestem lub kierunkowskazami, NIE światłami awaryjnymi!
Dziękujemy gestem lub kierunkowskazami, NIE światłami awaryjnymi!

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama