REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak precyzyjnie cofać?

Jakubowski Ryszard
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo często cofanie wymaga dużej precyzji, np. gdy trzeba wjechać do warsztatu nad kanał rewizyjny, pomiędzy jakieś przedmioty, leżące na drodze itp.

Aby nauczyć się precyzyjnej jazdy wstecz, należy znaleźć na treningi jakiś wolny plac, gdzie nikomu manewrujący pojazd nie będzie przeszkadzał i gdzie manewry nie spowodują nikomu żadnej szkody. Najlepiej żeby był to spory plac o nieutwardzonej powierzchni. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie na nim lub narysowanie za tylnym lewym kołem swojego pojazdu linię falistą o sporych łukach, które jest w stanie pokonać samochód, jadąc do tyłu. Linia ta będzie widoczna głównie we wstecznym lewym lusterku.

REKLAMA

Zobacz również: Jak jechać podczas silnego deszczu i po głębokich kałużach?

REKLAMA

Po wykonaniu tego zadania można spróbować jechać na wstecznym biegu tak, aby lewe tylne koło trzymało się jak najbliżej wytyczonej przed chwilą linii. Jest to prawie niewykonalne. Patrzenie w lusterka wsteczne nie pomoże, tak samo jak oglądanie drogi przez tylną szybę. Jest jednak sposób, aby w miarę łatwo bardzo skomplikowaną trasę.

Po włączeniu wstecznego biegu należy przed ruszeniem otwórz nieco drzwi i wychylić się z samochodu, patrząc do tyłu na otoczenie tylnego koła i nieco dalej poza samochód. Trzeba jednocześnie przytrzymywać lewą ręką drzwi za podłokietnik lub za krawędź otwartego całkowicie okna, aby nie otworzyły się one szerzej, niż pod kątem około 30 stopni. Patrząc teraz na tylne koło samochodu i na wytyczoną linię należy kierować samochodem wyłącznie prawą ręką, nie odrywając jej od kierownicy. Po ostrożnym zwolnieniu pedału sprzęgła lub hamulca w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów samochód zacznie się toczyć bez dodawania gazu.

Silnik nie powinien zgasnąć. Pracując sprzęgłem i/lub hamulcem można regulować prędkość cofania. Silnik pracuje na wolnych obrotach i pedał gazu jest bezużyteczny. Po kilku nieudanych próbach kierowca nauczy się panowania nad torem jazdy. Kolejne kilka prób przybliży go do swobodnego pokonywania nawet najbardziej skomplikowanych krzywizn na zamierzonym torze jazdy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak jeździć z przyczepą w mieście?

REKLAMA

Z uwagi na to, że jazda wstecz przy zastosowaniu tej metody odbywa się z otwartymi drzwiami, należy przy jej stosowaniu zachować dużą ostrożność. Drzwi mogą o coś zaczepić. Należy zawsze pamiętać o tym, żeby przed podjęciem decyzji o cofaniu z otwartymi drzwiami, obejrzeć teren za samochodem i zapamiętać ewentualne przeszkody, jakie na nim się znajdują. Po stronie kierowcy musi być co najmniej metr wolnej przestrzeni, inaczej grozi oberwanie drzwi i uszkodzenie karoserii

Gdy nie można z jakiegoś powodu otworzyć drzwi, aby obserwować drogę, pokonywaną przez tylne koło, można wychylić się przez w pełni otwarte okno. Widoczność będzie nieco gorsza. Jeżeli i to będzie niemożliwe z uwagi np. na bardzo wąski wjazd, trzeba poprosić kogoś zaufanego, najlepiej doświadczonego kierowcę, aby naprowadził na właściwą drogę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA