reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Manewry > Jak precyzyjnie cofać?

Jak precyzyjnie cofać?

Bardzo często cofanie wymaga dużej precyzji, np. gdy trzeba wjechać do warsztatu nad kanał rewizyjny, pomiędzy jakieś przedmioty, leżące na drodze itp.

Aby nauczyć się precyzyjnej jazdy wstecz, należy znaleźć na treningi jakiś wolny plac, gdzie nikomu manewrujący pojazd nie będzie przeszkadzał i gdzie manewry nie spowodują nikomu żadnej szkody. Najlepiej żeby był to spory plac o nieutwardzonej powierzchni. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie na nim lub narysowanie za tylnym lewym kołem swojego pojazdu linię falistą o sporych łukach, które jest w stanie pokonać samochód, jadąc do tyłu. Linia ta będzie widoczna głównie we wstecznym lewym lusterku.

Zobacz również: Jak jechać podczas silnego deszczu i po głębokich kałużach?

Po wykonaniu tego zadania można spróbować jechać na wstecznym biegu tak, aby lewe tylne koło trzymało się jak najbliżej wytyczonej przed chwilą linii. Jest to prawie niewykonalne. Patrzenie w lusterka wsteczne nie pomoże, tak samo jak oglądanie drogi przez tylną szybę. Jest jednak sposób, aby w miarę łatwo bardzo skomplikowaną trasę.

Po włączeniu wstecznego biegu należy przed ruszeniem otwórz nieco drzwi i wychylić się z samochodu, patrząc do tyłu na otoczenie tylnego koła i nieco dalej poza samochód. Trzeba jednocześnie przytrzymywać lewą ręką drzwi za podłokietnik lub za krawędź otwartego całkowicie okna, aby nie otworzyły się one szerzej, niż pod kątem około 30 stopni. Patrząc teraz na tylne koło samochodu i na wytyczoną linię należy kierować samochodem wyłącznie prawą ręką, nie odrywając jej od kierownicy. Po ostrożnym zwolnieniu pedału sprzęgła lub hamulca w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów samochód zacznie się toczyć bez dodawania gazu.

Silnik nie powinien zgasnąć. Pracując sprzęgłem i/lub hamulcem można regulować prędkość cofania. Silnik pracuje na wolnych obrotach i pedał gazu jest bezużyteczny. Po kilku nieudanych próbach kierowca nauczy się panowania nad torem jazdy. Kolejne kilka prób przybliży go do swobodnego pokonywania nawet najbardziej skomplikowanych krzywizn na zamierzonym torze jazdy.

Zobacz również: Jak jeździć z przyczepą w mieście?

Z uwagi na to, że jazda wstecz przy zastosowaniu tej metody odbywa się z otwartymi drzwiami, należy przy jej stosowaniu zachować dużą ostrożność. Drzwi mogą o coś zaczepić. Należy zawsze pamiętać o tym, żeby przed podjęciem decyzji o cofaniu z otwartymi drzwiami, obejrzeć teren za samochodem i zapamiętać ewentualne przeszkody, jakie na nim się znajdują. Po stronie kierowcy musi być co najmniej metr wolnej przestrzeni, inaczej grozi oberwanie drzwi i uszkodzenie karoserii

Gdy nie można z jakiegoś powodu otworzyć drzwi, aby obserwować drogę, pokonywaną przez tylne koło, można wychylić się przez w pełni otwarte okno. Widoczność będzie nieco gorsza. Jeżeli i to będzie niemożliwe z uwagi np. na bardzo wąski wjazd, trzeba poprosić kogoś zaufanego, najlepiej doświadczonego kierowcę, aby naprowadził na właściwą drogę.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama