reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Manewry > Jak parkować na pochyłościach?

Jak parkować na pochyłościach?

Czasem nie ma innego wyjścia i trzeba zapakować samochód na drodze o dużym spadku. W takim przypadku samo użycie hamulca postojowego i włączenie najniższego biegu może nie wystarczyć.

Jeżeli parkowanie następuje na ulicy stromo opadającej po zboczu wzniesienia, przodem w kierunku dolnej jej części, należy po zaparkowaniu tuż przy samym krawężniku przednie koła mocno skręcić i ustawić w jego kierunku tak, aby w przypadku awarii hamulca ręcznego prawe oparło się o krawężnik, a tym samym uniemożliwiło dalsze zjeżdżanie pojazdu. Odchodząc o zaparkowanego na pochyłości samochodu upewnić się, czy zostały przedsięwzięte wszystkie konieczne środki, zapewniające bezpieczny postój.

Zobacz również:Jak jeździć z przyczepą w mieście?

Podobnie, ale w przeciwną stroną (czyli w lewo) należy skręcić przednie koła w przypadku, gdy samochód jest zaparkowany na takiej ulicy przodem ku górze. Gdyby samochód zaczął się staczać, prawe przednie koło oprze się o krawężnik i go unieruchomi. Skręcenie przednich kół w prawo w tym przypadku niewiele da, gdyż tylne koło, stojące równolegle do krawężnika nie oprze się o niego, lecz będzie ślizgało po nim tak długo, aż samochód nie ustawi się do krawężnika pod kątem około 45 stopni. Wówczas jego przód będzie co najmniej półtora metra oddalony od krawężnika i może zatarasować jeden pas ruchu.

Jeżeli stromo wznosząca się lub opadająca jezdnia nie ma krawężników, należy podłożyć pod niżej stojącą parę kół koła kliny, kamienie o wielkości co najmniej takiej, jak pięść dorosłego człowieka, kawałki cegieł itp. Czynności te nie zwalniają od zaciągnięcia do oporu hamulca postojowego i włączenia najniższego biegu. Przed odjechaniem nie zapomnieć o usunięciu spod kół podłożonych przedmiotów.

Zobacz również: Jak uniknąć poślizgu?

Nie należy parkować na bardzo dużych pochyłościach, gdyż wszystkie zabezpieczenia mogą okazać się zawodne.

Nie wolno parkować na pochyłej drodze, jeżeli jest ona pokryta opadającymi z drzew liśćmi, lodem lub warstwą zlodowaciałego śniegu, rozlanym olejem itp. Nic, z wyjątkiem przywiązania samochodu liną do solidnego przydrożnego słupa, nie utrzyma go na śliskiej nawierzchni stromo wnoszącej się lub opadającej drogi.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama