REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie wykonać manewr mijania?

Jakubowski Ryszard
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Mijanie się pojazdów jest manewrem prawie tak niebezpiecznym, jak wyprzedzanie, a w niektórych warunkach nawet bardziej. Błąd może doprowadzić do czołowego zderzenia przy ogromnej prędkości.

Wypadkowa prędkość zbliżających się z naprzeciwka do siebie pojazdów stanowi sumę ich prędkości, a wiec może wynosić nawet kilkaset kilometrów na godzinę. Jeden niewielki błąd przy takiej prędkości może mieć fatalne następstwa.

REKLAMA

Zobacz również: Jak alkohol wpływa na kierowcę?

Co należy zrobić, aby mijać się bezpiecznie? Przede wszystkim zachować jak największą odległość od mijanego pojazdu. Nie ma absolutnie żadnej gwarancji że oba pojazdy na chwilę przed mijaniem zachowają prostolinijny tor jazdy. W każdej chwili ich koła mogą trafić na wyrwę w jezdni, kamień lub inną nierówność, które mogą zmienić tory ich jazdy i doprowadzić do otarcia się, a w najgorszym przypadku do zderzenia czołowego.

Gdy jest wąsko...

REKLAMA

Gdy jezdnia jest wąska, a przynajmniej jeden z mijających się pojazdów ma spore gabaryty, oba powinny zmniejszyć prędkość nawet do kilkunastu kilometrów na godzinę. Gdy jeden z samochodów jest wielką ciężarówką a drugi ma niewielką masę, turbulencje powietrza, jakie wytwarza ten większy, mogą spowodować iż kierowca mniejszego straci nad nim panowanie. Mówiąc wprost – istnieje spore ryzyko iż zostanie „zdmuchnięty” z drogi, albo wciągnięty pod ciężarówkę. Jest to bardzo prawdopodobne na śliskiej nawierzchni, gdy opanowanie pojazdu wytrąconego z toru jazdy przez niespodziewane uderzenie fali powietrza jest prawie niemożliwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jadąc po mokrej, a zwłaszcza po zabłoconej nawierzchni, należy przygotować się do włączenia spryskiwaczy szyby i wycieraczek w czasie manewru mijania lub tuż po nim. Każdy samochód „ciągnie” ze sobą sporo powietrza z rozpyloną w nim wodą, pomieszaną z różnymi zanieczyszczeniami. Podczas mijania część tej błono-powietrznej papki osiądzie na szybach i karoserii mijanego samochodu, skąd należy ją natychmiast usunąć. Jej warstwa bywa nieraz tak gruba, że nic przez nią nie widać, a brak widoczności podczas jazdy jest najlepszym sposobem na sprowokowanie wszystkich możliwych nieszczęść

Zobacz również: Jak oceniać zachowanie innych kierowców?

Może się zdarzyć, że kierowca mijanego pojazdu albo będzie musiał gwałtownym manewrem ominąć jakąś przeszkodę, którą zauważy w ostatniej chwili, albo zaśnie za kierownicą lub z innego powodu straci panowanie nad swoim pojazdem. Dlatego ostatnie kilkanaście sekund przed mijaniem należy poświęcić także na obserwację drogi przed ni, na jego pasie jezdni, by choć częściowo przewidzieć jego nagłe manewry. Gdyby nagle zjechał na przeciwległy pas ruchu, co grozi zderzeniem czołowym, jedynym ratunkiem jest jak najszybsza ucieczka z drogi. Nie ma czasu na bawienie się błyskaniem światłami czy naciskaniem klaksonu. Ostre hamowanie i ucieczka w pole (lub przynajmniej na pobocze albo do przydrożnego rowu) dają szansę na przeżycie. Dlatego tak ważne jest zmniejszenie prędkości przed manewrem mijania na wąskiej drodze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA