reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Holowanie > Jak poprawnie holować samochód?

Jak poprawnie holować samochód?

Samochody psują się, a niekiedy usługa Assistance jest zbyt droga dla kierowców lub nie obejmuje niektórych wydarzeń. Wtedy znajomy może poprosić nas o pomoc w holowaniu, więc podpowiadamy, jak poprawnie holować samochód osobowy.

Połączenie aut

Zanim ruszymy w drogę, musimy poprawnie połączyć samochód holujący z holowanym. Będzie nam potrzebna do tego linka, ale pamiętajmy, że nie może być to byle jaki sznurek. Lina powinna być wyprodukowana z przeznaczeniem do holowania, a możemy ją nabyć na stacji benzynowej lub choćby w supermarkecie.

Zobacz również: Jak być holowanym?

Przepisy

Samochód holowany powinien być oznakowany trójkątem ostrzegawczym, najlepiej wyeksponowanym przez tylną szybę. Nie powinien mieć włączonych świateł mijania, a zarazem powinien używać kierunkowskazów zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Nie wolno włączać świateł awaryjnych, choć wielu kierowców tak robi, ale uniemożliwia to sygnalizowanie skrętu.

Zobacz również: Jak zawracać na wąskich ulicach?

Holowanie

Przed holowaniem należy sprawdzić, czy pojazd jest zdolny do ruchu, czyli czy jego hamulce są sprawne, koła nie obcierają o nic a światła stopu i mijania działają poprawnie. Podczas holowania należy ruszać bardzo delikatnie w taki sposób, aby napiąć linkę i dopiero wprowadzić drugie auto w ruch. Jeśli nie napniemy linki przed ruszeniem, holowany pojazd podskoczy niespodziewanie i oba auta mogą ulec uszkodzeniu. Kierowca samochodu holującego powinien jedynie dawać znać o tym, że należy zahamować, a całą energię kinetyczną zestawu dwóch aut powinien wygaszać pojazd holowany, poprzez mocne hamowanie. Nie należy dopuścić do zwiotczenia liny holowniczej, ponieważ na zakręcie pojazd holowany mógłby na nią najechać, skutkiem czego będzie jej zerwanie bądź szarpanie oboma autami.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przed holowaniem należy sprawdzić, czy pojazd jest zdolny do ruchu, czyli czy jego hamulce są sprawne, koła nie obcierają o nic a światła stopu i mijania działają poprawnie.
Przed holowaniem należy sprawdzić, czy pojazd jest zdolny do ruchu, czyli czy jego hamulce są sprawne, koła nie obcierają o nic a światła stopu i mijania działają poprawnie.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama