reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Holowanie > Jak nauczyć się cofania z przyczepą do bramy – ćwiczenia praktyczne

Jak nauczyć się cofania z przyczepą do bramy – ćwiczenia praktyczne

Aby osiągnąć najwyższy stopień wtajemniczenia w dziedzinie cofania z przyczepą należy opanować manewr najtrudniejszy: wjazd tyłem do bramy lub pomiędzy zaparkowane inne samochody.

Aby to zrobić, należy na dużym, pustym placu ustawić dwa pudła tekturowe w odległości około 3 m jedno od drugiego. To będzie zaimprowizowana brama.

Brama do ćwiczeń

Po przygotowaniu ćwiczebnej bramy należy podjechać równolegle do niej. Najpierw będzie to skręt w bramę, znajdującą się po lewej stronie drogi. Aby to wykonać, trzeba przejechać za bramę tak, aby tył przyczepy znalazł się nie mniej, niż metr poza zarysem bramy. Po zatrzymaniu się należy rozpocząć cofanie, starając się, aby przyczepa wjechała pomiędzy pudła, wytyczające „bramę”. Po pierwszej próbie będzie wiadomo, że podjechanie samochodem i przyczepą pod samą „bramę” uniemożliwi wjazd w nią. A więc trzeba podjeżdżać równolegle do „bramy” co najmniej w odległości kilku metrów od niej. Odległość zespołu samochód-przyczepa od „bramy” powinna być co najmniej taka, jak długość przyczepy, wówczas manewr będzie łatwiejszy do wykonania.

Zobacz również: Co należy kontrolować w aucie by jeździć bezpiecznie?

Zawsze przed rozpoczęciem cofania z przyczepą należy upewnić się, czy manewr ten nikomu nie zaszkodzi. W przypadku wjazdu w prawdziwą bramę trzeba sprawdzić, czy za nią nie bawią się dzieci, nie są pozostawione różne przedmioty, np. pojemniki na śmieci itp. 

Korekta toru jazdy

Po wjechaniu przyczepy w „bramę” trzeba jak najszybciej wyprostować tor jazdy. Potem może być za późno. Samochód podczas takiej korekty musi przemieszczać się w obie strony, co w wąskiej bramie może doprowadzić do otarć i innych uszkodzeń jego karoserii. Gdyby nie udało się doprowadzić podczas cofania do prostolinijnego toru jazdy, zawsze można zatrzymać się i ruszyć nieco do przodu, aby w ten sposób ustawić ją w przedłużeniu osi symetrii samochodu.

Wjazd w bramę na wstecznym biegu z przyczepą jest na tyle trudny, że może się udać dopiero po kilku godzinach ćwiczeń. Przy pierwszych próbach samochód lub przyczepa będą ocierały się o kartony, wytyczające bramę.

Zobacz również: Jakie są podstawowe zasady BHP przy naprawach samochodów?

Dopiero po perfekcyjnym opanowaniu wjazdu w bramę połączonego ze skrętem w lewo, można poćwiczyć to samo, ale ze skrętem w prawo. Pole widzenia kierowcy podczas tego manewru jest znacznie bardziej ograniczone, niż w poprzednim ćwiczeniu. Trzeba więc wykorzystać do maksimum zalety lusterek wstecznych, aby widzieć więcej i lepiej. Pozostałe elementy ćwiczenia są identyczne jak w przypadku wjazdu ze skrętem w lewo.

Przed każdym cofaniem z przyczepą, kierowca powinien poświęcić chwilę na zapoznanie się z miejscem, na które wjedzie przyczepa. Należy unieruchomić samochód ręcznym hamulcem, wysiąść z niego i dokładnie obejrzeć drogę, którą ma odbyć przyczepa.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wjazd w bramę na wstecznym biegu z przyczepą jest na tyle trudny, że może się udać dopiero po kilku godzinach ćwiczeń. fot. Newspress
Wjazd w bramę na wstecznym biegu z przyczepą jest na tyle trudny, że może się udać dopiero po kilku godzinach ćwiczeń. fot. Newspress

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama