reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Holowanie > Jak nauczyć się cofania z przyczepą po linii prostej?

Jak nauczyć się cofania z przyczepą po linii prostej?

Cofanie z przyczepą jest jednym z najtrudniejszych manewrów. Trzeba tylko się tego nauczyć, poznając przy tym kilka tajemnic, a cofanie z przyczepą będzie tak proste jak jazda do tyłu samochodem bez przyczepy.

Ponieważ programy kursów dla przyszłych kierowców nie przewidują w ogóle nauki jazdy z przyczepą i nie uczą tego instruktorzy podczas jazd doszkalających, posiąść tę wiedzę trzeba samodzielnie, pomagając sobie fachową literaturą i korzystając z wiedzy kierowców, którzy ten etap wtajemniczenia mają za sobą.

Cofanie z przyczepą musi poprzedzić kilka ważnych czynności. Najpierw należy sprawdzić, czy za przyczepą i po jej bokach jest dostatecznie dużo miejsca. Przyczepa bardzo ogranicza widoczność, a z miejsca kierowcy zwykle nie widać, gdzie ona się kończy. Dlatego trzeba wysiąść z samochodu, aby upewnić się, że nic nie stanie na przeszkodzie bezpiecznej jeździe do tyłu.

Zobacz również: Czym lepiej w podróż, przyczepą kempingową czy camperem?

Planując cofanie z przyczepą należy upewnić się, że w pobliżu nie bawią się dzieci, oraz że nie ma jakichś słabo widocznych przeszkód, np. metalowych słupków wmurowanych w drogę. Należy zwrócić uwagę na wszystko, co w jakiś sposób może przeszkodzić w cofaniu, albo może zagrozić innym użytkownikom drogi i ich pojazdom. Najlepiej mieć do pomocy inną osobę.

Zanim wyruszysz

Przed ruszeniem trzeba jeszcze raz obejrzeć się, albo popatrzeć w lusterka. A potem, po włączeniu biegu wstecznego delikatnie puszczając sprzęgło pozwolić samochodowi bardzo wolno toczyć się do tyłu. Jeżeli przyczepa jest niska, można kontrolować sytuację za nią i to, co się z nią dzieje, patrzeć do tyłu przez tylną szybę. Gorzej, gdy jest to wysoka przyczepa kempingowa albo, gdy przyczepa ma rozpiętą na stelażu plandekę. W tej sytuacji najlepiej zapewnić sobie pomoc innej osoby. Musi to być ktoś, kto chodzi zna zasady bezpiecznego cofania z przyczepą; może to być inny kierowca. Konieczne jest opanowanie jazdy do tyłu bez oglądania się, korzystając jedynie z zewnętrznych lusterek wstecznych.

Zobacz również: Jak zachowywać się, kiedy ktoś nas wyprzedza?

Jeżeli po ruszeniu przyczepa nie zachowuje prostolinijnego toru jazdy, oznacza to, że jej oś poprzeczna nie była dokładnie prostopadłą do osi samochodu, a ściślej, nie była równoległa do osi jego tylnych kół. Pojedzie ona prosto do tyłu tylko wtedy, gdy będą spełnione dwa warunki: jej oś podłużna będzie dokładnie leżała w przedłużeniu podłużnej osi samochodu oraz samochód będzie miał przednie koła ustawione do jazdy po prostej. Nie zawsze oba te warunki są spełnione równocześnie. Nieraz trzeba kilka razy przerywać manewr i ruszać do przodu, aby wyrównać osie samochodu i przyczepy.

Ćwiczenia w cofaniu z przyczepą należy przeprowadzić w terenie, gdzie nie będą one nikomu przeszkadzały, najlepiej pod okiem osoby, która ma opanowaną sztukę jazdy z przyczepą i potrafi się swoją wiedzą dzielić.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama