REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ruszać z miejsca i przyspieszać podczas jazdy aby oszczędzać paliwo?

Jakubowski Ryszard
Jak ruszać z miejsca i przyspieszać podczas jazdy aby oszczędzać paliwo? Fot. Volkswagen
Jak ruszać z miejsca i przyspieszać podczas jazdy aby oszczędzać paliwo? Fot. Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Początkującego kierowcę łatwo rozpoznać po dużej ilości gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Taki styl jazdy bardzo podnosi zużycie paliwa. Jak zatem ruszać i przyspieszać, aby oszczędzać paliwo? W końcu płynna jazda to jeden z najważniejszych elementów ecodrivingu.

Zasada jest prosta: wszystkie manewry przyspieszania powinniśmy wykonywać płynnie, zdecydowanie, dostosowując biegi do obrotów (utrzymując je w okolicy maksymalnego momentu obrotowego), a jednocześnie unikając wciskania pedału gazu "do deski".

REKLAMA

Zobacz też: Jak obniżyć spalanie – co zrobić, żeby samochód mniej palił – wyższe ciśnienie w oponach ile można zyskać?   

REKLAMA

Umiejętne przyspieszanie jest sztuką, której można się nauczyć. Polega ono na takim wykorzystaniu możliwości silnika, aby pożądane przyspieszenie uzyskać najmniejszym kosztem, a więc przy najmniejszym możliwym wzroście zużycia paliwa. Jednocześnie przyspieszenie powinno być na tyle duże, aby samochód jak najszybciej osiągnął prędkość ekonomiczną. Założenia te wymuszają dążenie do jazdy na niskich biegach w jak najkrótszym odcinku czasu.

Kierowca musi pamiętać o tym, aby w czasie rozpędzania samochodu utrzymywać obroty silnika bliskie obrotom maksymalnego momentu obrotowego. W praktyce można przyjąć, że optymalne podczas normalnego rozpędzania samochodu są obroty w zakresie od około 2000/min do przewyższających maksymalny moment obrotowy najwyżej o kilkaset. Tak więc kierowcy, którym bliska jest ekonomia jazdy, muszą zapomnieć o tzw. ciężkiej nodze.

Zobacz też: Co to jest ecodriving – ile można zyskać jeżdżąc ekonomicznie i ekologicznie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Opisana wyżej technika przyspieszania nie jest dobra w każdych warunkach. Nieraz, dla uniknięcia niebezpieczeństwa, zwłaszcza podczas wyprzedzania innych pojazdów na drodze jednojezdniowej, jest konieczne uzyskanie dużej prędkości w ciągu zaledwie kilku sekund. Pomocne może być w takim przypadku redukowanie biegów. W automatycznej skrzyni biegów dzieje się to bez bezpośredniego udziału kierowcy – zwykle wystarczy do końca wcisnąć pedał przyspieszenia, aby uruchomić tzw. "kickdown".

W pozostałych pojazdach konieczna jest ręczna redukcja biegów. Nie ma przy tym uniwersalnej recepty. Można jedynie przyjąć, że po zmianie biegu na niższy silnik powinien osiągnąć obroty zbliżone do obrotów maksymalnego momentu obrotowego, a nawet go przewyższające, gdy zachodzi konieczność bardzo gwałtownego przyspieszenia. Dzięki temu zostanie wykorzystana prawie cała moc silnika. Takie „zrywy” powinny być jednak podczas jazdy jak najrzadsze, ponieważ powodują one znaczny wzrost jednostkowego zużycia paliwa. Może to być wzrost nawet o kilkadziesiąt procent, jeżeli kierowca będzie gwałtownie przyspieszał i hamował co kilka minut.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA