reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Eko > Jak ruszać z miejsca i przyspieszać podczas jazdy aby oszczędzać paliwo?

Jak ruszać z miejsca i przyspieszać podczas jazdy aby oszczędzać paliwo?

Początkującego kierowcę łatwo rozpoznać po dużej ilości gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Taki styl jazdy bardzo podnosi zużycie paliwa. Jak zatem ruszać i przyspieszać, aby oszczędzać paliwo? W końcu płynna jazda to jeden z najważniejszych elementów ecodrivingu.

Zasada jest prosta: wszystkie manewry przyspieszania powinniśmy wykonywać płynnie, zdecydowanie, dostosowując biegi do obrotów (utrzymując je w okolicy maksymalnego momentu obrotowego), a jednocześnie unikając wciskania pedału gazu "do deski".

Zobacz też: Jak obniżyć spalanie – co zrobić, żeby samochód mniej palił – wyższe ciśnienie w oponach ile można zyskać?   

Umiejętne przyspieszanie jest sztuką, której można się nauczyć. Polega ono na takim wykorzystaniu możliwości silnika, aby pożądane przyspieszenie uzyskać najmniejszym kosztem, a więc przy najmniejszym możliwym wzroście zużycia paliwa. Jednocześnie przyspieszenie powinno być na tyle duże, aby samochód jak najszybciej osiągnął prędkość ekonomiczną. Założenia te wymuszają dążenie do jazdy na niskich biegach w jak najkrótszym odcinku czasu.

Kierowca musi pamiętać o tym, aby w czasie rozpędzania samochodu utrzymywać obroty silnika bliskie obrotom maksymalnego momentu obrotowego. W praktyce można przyjąć, że optymalne podczas normalnego rozpędzania samochodu są obroty w zakresie od około 2000/min do przewyższających maksymalny moment obrotowy najwyżej o kilkaset. Tak więc kierowcy, którym bliska jest ekonomia jazdy, muszą zapomnieć o tzw. ciężkiej nodze.

Zobacz też: Co to jest ecodriving – ile można zyskać jeżdżąc ekonomicznie i ekologicznie?

Opisana wyżej technika przyspieszania nie jest dobra w każdych warunkach. Nieraz, dla uniknięcia niebezpieczeństwa, zwłaszcza podczas wyprzedzania innych pojazdów na drodze jednojezdniowej, jest konieczne uzyskanie dużej prędkości w ciągu zaledwie kilku sekund. Pomocne może być w takim przypadku redukowanie biegów. W automatycznej skrzyni biegów dzieje się to bez bezpośredniego udziału kierowcy – zwykle wystarczy do końca wcisnąć pedał przyspieszenia, aby uruchomić tzw. "kickdown".

W pozostałych pojazdach konieczna jest ręczna redukcja biegów. Nie ma przy tym uniwersalnej recepty. Można jedynie przyjąć, że po zmianie biegu na niższy silnik powinien osiągnąć obroty zbliżone do obrotów maksymalnego momentu obrotowego, a nawet go przewyższające, gdy zachodzi konieczność bardzo gwałtownego przyspieszenia. Dzięki temu zostanie wykorzystana prawie cała moc silnika. Takie „zrywy” powinny być jednak podczas jazdy jak najrzadsze, ponieważ powodują one znaczny wzrost jednostkowego zużycia paliwa. Może to być wzrost nawet o kilkadziesiąt procent, jeżeli kierowca będzie gwałtownie przyspieszał i hamował co kilka minut.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak ruszać z miejsca i przyspieszać podczas jazdy aby oszczędzać paliwo? Fot. Volkswagen
Jak ruszać z miejsca i przyspieszać podczas jazdy aby oszczędzać paliwo? Fot. Volkswagen

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama