| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Eko > Poradnik eksperta: 15 zasad ecodrivingu

Poradnik eksperta: 15 zasad ecodrivingu

Żeby jeździć taniej wcale nie trzeba inwestować w samochód. Lepiej, a na pewno taniej, poznać podstawowe zasady ekojazdy, czyli bardzo modnego w całej Europie ecodrivingu. Ile można zyskać? Umiejętnie posługując się pedałem gazu można na każde 100 kilometrów zaoszczędzić nawet ponad 10 złotych!

Oto 15 koronnych zasad ecodrivingu:

1. Czy silnik jest sprawny?
Rozregulowany lub niesprawny silnik będzie zużywał o wiele więcej paliwa. Może to być spowodowane przez takie drobiazgi jak zużyte świece zapłonowe.

2. W jakim stanie jest nadwozie i zawieszenie?
Zużyte koła, stare amortyzatory, wygięte półosie, pęknięte sprężyny, wszystko to zwiększa opory toczenia. Sprawdź też ciśnienie w oponach: zbyt małe to duże opory, a zbyt duże to szybkie zużycie bieżnika.

3. Co z filtrem powietrza?
Filtry brudzą się z upływem czasu, zaś błoto, kurz, a nawet owady potrafią go zatkać. Im gorszy jest dopływ powietrza do silnika, tym mniejszą sprawność będzie on miał. Nie tylko samochód będzie wolniejszy, ale będzie też o wiele więcej palił.

4. W jaki sposób tankujesz?
Po pierwsze, używaj paliwa o najmniejszej możliwej liczbie oktanów. Nie wierz w bzdury, że różnica spalania między paliwem 95 a 98 oktanów to 2 litry na 100 kilometrów. Tak naprawdę, to nie ma żadnej. Nie wszystkie samochody mogą jeździć na benzynie 95-oktanowej, ale stosowna informacja powinna znajdować się w instrukcji lub na pokrywie wlewu. Pamiętaj też o dokładnym zamknięciu i zakręceniu wlewu, bowiem benzyna szybko paruje.

Zobacz również: Czym jest jazda defensywna? Poradnik eksperta

5. Nie zwracaj uwagi na markę
W Polsce benzyną handluje kilka różnych firm: od polskiego Orlenu czy Lotosu, po zagraniczne BP, Shell czy Statoil. O ile wystrój stacji i dodatkowe atrakcje są różne, to paliwo różni się praktycznie tylko nazwą, bo i tak pochodzi z jednej z kilku hurtowni w Polsce. Jeśli boisz się chrzczonego paliwa, to nie zależy to od właściciela rafinerii, tylko od konkretnej stacji lub punktu dystrybucyjnego. Wybierz najtańszą stację, choć uważaj na sieci firmowane przez hipermarkety.

6. W mieście nie szukaj najtańszej stacji
Jeśli nie wiesz, gdzie pojechać, nie kręć się bez celu szukając tych kilku groszy różnicy. Spalisz w ten sposób więcej paliwa, niż zaoszczędzisz pieniędzy.

7. Sprawdź dokąd jedziesz
Nawet jeśli wybierasz się do sklepu czy centrum handlowego, sprawdź, czy na pewno jest otwarte. Internet jest twoim przyjacielem: lepiej stracić pięć minut przed komputerem, niż godzinę czasu i kilka litrów paliwa na bezsensowny dojazd lub powrót. Jeśli wybierasz się gdzieś po raz pierwszy, sprawdź dokładnie jak jechać. Zaoszczędzisz wtedy czas i paliwo.

8. Zaplanuj swój dzień
Jeśli masz do załatwienia kilka rzeczy w oddalonych od siebie lokalizacjach, zaplanuj trasę, aby była jak najkrótsza i najszybsza. Nie ma sensu tracić czasu i paliwa w korkach, jeśli nie trzeba. Wybieraj też drogi o mniejszej ilości świateł. Im płynniej jedziesz, tym większą masz średnią prędkość i mniej paliwa zużywasz.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »