REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zachować się i co zrobić w razie wypadku lub stłuczki?

Łukasz Kuźmiuk
Jak zachować się i co zrobić w razie wypadku lub stłuczki? / fot. Fotolia
Jak zachować się i co zrobić w razie wypadku lub stłuczki? / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niektórzy kierowcy nie wiedzą jak postąpić w przypadku stłuczki lub wypadku. Czasami bywa tak, że zamiast ściągnąć auto poza drogę, pojazd stoi na pasie ruchu, powodując tym samym korki. Jak zachować się i co zrobić w razie wypadku lub stłuczki?

Na początku musimy przypomnieć czym różni się kolizja od wypadku. Jeśli w zdarzeniu drogowym ucierpiały jedynie pojazdy, to wtedy mówimy o tzw. kolizji drogowej. Jeżeli jednak poszkodowani zostali ludzie, wtedy uczestniczymy w wypadku drogowym. Ja postępować gdy spotka nas taka sytuacja na drodze?

REKLAMA

Co zrobić w razie kolizji drogowej (stłuczki)?

Przede wszystkim należy usunąć samochody z drogi - dzięki temu nie pojazdy nie będą tamowały ruchu. Jeśli uczestnicy kolizji drogowej dojdą do porozumienia co do winy, można odstąpić od wzywania policji na miejsce zdarzenia, jednak w przypadku tego rozwiązania uczestnicy muszą spisać stosowne oświadczenie. Powinno ono zawierać podstawowe dane kierującego oraz jego polisy i samochodu, którym się poruszał. W oświadczeniu powinno się zawrzeć takie informacje, jak m.in. dane sprawcy kolizji, kategorię i numer prawa jazdy sprawcy zdarzenia, nazwę firmy ubezpieczeniowej, numer polisy, opis okoliczności, dokładna data i godzina oraz miejsce gdzie doszło do kolizji, a także można dołączyć dokumentację fotograficzną, o ile jest możliwość wykonania zdjęć.

Co zrobić w razie wypadku?

REKLAMA

Jeśli doszło do wypadku drogowego, czyli są osoby poszkodowane, wówczas należy zostawić uszkodzone pojazdy na miejscu i zaczekać na przyjazd policji. Świadek lub uczestnik wypadku powinien najpierw bezpiecznie zatrzymać i unieruchomić swój pojazd, a następnie wyłączyć zapłon, zaciągnąć hamulec ręczny i wyjąć kluczyki ze stacyjki samochodów uczestniczących w wypadku, jeśli kierowcy sami nie są
w stanie wykonać tych czynności. Trzeba też zadbać o to, aby ostrzec innych uczestników ruchu drogowego o wypadku. W tym celu należy włączyć światła awaryjne oraz ustawić trójkąt ostrzegawczy. Jeśli konieczne jest poruszanie się po jezdni, należy robić to z rozwagą, najlepiej mając na sobie kamizelkę odblaskową. Następnie należy ocenić sytuację i zdecydować kto najbardziej wymaga pomocy.
Jednocześnie zadzwońmy po pomoc, na numer alarmowy 112, lub zlećmy to konkretnej osobie, która znajduje się obok. Uwaga, nie należy zwracać się do grupy osób słowami "Niech ktoś zadzwoni po pomoc!" - zazwyczaj większość osób będzie sądziła, że zrobi to ktoś inny, dlatego swoją prośbę należy skierować do jednej osoby. Po wykonaniu tych czynności można przejść do pomocy poszkodowanym. W pierwszej kolejności należy udzielić pomocy osobom, które odniosły najpoważniejsze obrażenia. Nasze działanie zawsze będzie skuteczniejsze, gdy pomogą nam inni świadkowie zdarzenia lub sprawni uczestnicy wypadku.

Świadkowie wypadku drogowego, czyli kierowcy i pasażerowie przejeżdżających obok samochodów, mają prawny obowiązek udzielenia pomocy. Kara za nieudzielenie pomocy to nawet do 3 lata więzienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA