reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jak zachować się i co zrobić w razie wypadku lub stłuczki?

Jak zachować się i co zrobić w razie wypadku lub stłuczki?

Niektórzy kierowcy nie wiedzą jak postąpić w przypadku stłuczki lub wypadku. Czasami bywa tak, że zamiast ściągnąć auto poza drogę, pojazd stoi na pasie ruchu, powodując tym samym korki. Jak zachować się i co zrobić w razie wypadku lub stłuczki?

Na początku musimy przypomnieć czym różni się kolizja od wypadku. Jeśli w zdarzeniu drogowym ucierpiały jedynie pojazdy, to wtedy mówimy o tzw. kolizji drogowej. Jeżeli jednak poszkodowani zostali ludzie, wtedy uczestniczymy w wypadku drogowym. Ja postępować gdy spotka nas taka sytuacja na drodze?

Co zrobić w razie kolizji drogowej (stłuczki)?

Przede wszystkim należy usunąć samochody z drogi - dzięki temu nie pojazdy nie będą tamowały ruchu. Jeśli uczestnicy kolizji drogowej dojdą do porozumienia co do winy, można odstąpić od wzywania policji na miejsce zdarzenia, jednak w przypadku tego rozwiązania uczestnicy muszą spisać stosowne oświadczenie. Powinno ono zawierać podstawowe dane kierującego oraz jego polisy i samochodu, którym się poruszał. W oświadczeniu powinno się zawrzeć takie informacje, jak m.in. dane sprawcy kolizji, kategorię i numer prawa jazdy sprawcy zdarzenia, nazwę firmy ubezpieczeniowej, numer polisy, opis okoliczności, dokładna data i godzina oraz miejsce gdzie doszło do kolizji, a także można dołączyć dokumentację fotograficzną, o ile jest możliwość wykonania zdjęć.

Co zrobić w razie wypadku?

Jeśli doszło do wypadku drogowego, czyli są osoby poszkodowane, wówczas należy zostawić uszkodzone pojazdy na miejscu i zaczekać na przyjazd policji. Świadek lub uczestnik wypadku powinien najpierw bezpiecznie zatrzymać i unieruchomić swój pojazd, a następnie wyłączyć zapłon, zaciągnąć hamulec ręczny i wyjąć kluczyki ze stacyjki samochodów uczestniczących w wypadku, jeśli kierowcy sami nie są
w stanie wykonać tych czynności. Trzeba też zadbać o to, aby ostrzec innych uczestników ruchu drogowego o wypadku. W tym celu należy włączyć światła awaryjne oraz ustawić trójkąt ostrzegawczy. Jeśli konieczne jest poruszanie się po jezdni, należy robić to z rozwagą, najlepiej mając na sobie kamizelkę odblaskową. Następnie należy ocenić sytuację i zdecydować kto najbardziej wymaga pomocy.
Jednocześnie zadzwońmy po pomoc, na numer alarmowy 112, lub zlećmy to konkretnej osobie, która znajduje się obok. Uwaga, nie należy zwracać się do grupy osób słowami "Niech ktoś zadzwoni po pomoc!" - zazwyczaj większość osób będzie sądziła, że zrobi to ktoś inny, dlatego swoją prośbę należy skierować do jednej osoby. Po wykonaniu tych czynności można przejść do pomocy poszkodowanym. W pierwszej kolejności należy udzielić pomocy osobom, które odniosły najpoważniejsze obrażenia. Nasze działanie zawsze będzie skuteczniejsze, gdy pomogą nam inni świadkowie zdarzenia lub sprawni uczestnicy wypadku.

Świadkowie wypadku drogowego, czyli kierowcy i pasażerowie przejeżdżających obok samochodów, mają prawny obowiązek udzielenia pomocy. Kara za nieudzielenie pomocy to nawet do 3 lata więzienia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama