reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Kierowcy zabierający w podróż pasażerów prowadzą bezpieczniej

Kierowcy zabierający w podróż pasażerów prowadzą bezpieczniej

Wspólne podróżowanie jest bezpieczniejsze niż jazda w pojedynkę – taki wniosek płynie z międzynarodowego badania TNS Sofres przeprowadzonego dla serwisu zaufanych wspólnych przejazdów – BlaBlaCar*. Okazuje się, że kierowcy podróżujący z innymi osobami bardziej uważają na drodze, rzadziej łamią przepisy i jeżdżą spokojniej.

Za ponad miesiąc rozpoczną się wakacje, które dla wielu kierowców mogą stanowić niełatwy czas – tłumy na drogach, opóźnienia, stres są wtedy na porządku dziennym. Do długich letnich podróży warto się zatem odpowiednio przygotować. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na wspólną podróż. Z międzynarodowego badania TNS Sofres przeprowadzonego dla BlaBlaCar na temat bezpiecznej jazdy wynika, że wspólne przejazdy pomagają zachować czujność – tak twierdzi 84% kierowców z BlaBlaCar. Dodatkowo, rozmowa w samochodzie podczas wspólnej jazdy sprawia, że kierowca nie przysypia, co pozwala przeciwdziałać niebezpiecznym sytuacjom.

Zobacz też: Podróże z BlaBlaCar, a roszczenia wobec kierowcy

W drogę należy wyruszyć wypoczętym – zmęczenie powoduje obniżenie koncentracji i spowalnia reakcję na drodze. Co więcej, latem często wyruszamy w wielogodzinne podróże, dlatego dobrą praktyką jest robienie regularnych przerw. Okazuje się, że kierowcy, którzy nie jadą sami są bardziej skłonni, aby odpocząć. Według cytowanego badania, 61% zapytanych kierowców przyznało, że pasażerowie zachęcają ich do zatrzymywania się po drodze, co pozwala na regenerację sił i tym samym zwiększa bezpieczeństwo.

Kluczowe jest także przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Podczas jazdy kierowcy powinni wykazać się zasadą ograniczonego zaufania i nie tracić czujności. Ważne jest, aby nie poddać się rutynie i nie jeździć na pamięć. Jak się okazuje, obecność pasażerów w samochodzie motywuje kierowców do uważniejszego przestrzegania zasad ruchu drogowego – tak przyznaje aż 75% respondentów. Dodatkowo 57% twierdzi, że nie przekracza prędkości, gdy nie jadą sami w samochodzie.

Zobacz też: Jak często odpoczywać podczas podróży samochodem?

Badanie wykazało także istotne różnice między kierowcami regularnie korzystającymi z BlaBlaCar a kierowcami z ogółu populacji, jeśli chodzi o skłonności do ryzykownej jazdy. Na dziewięć pytań dotyczących najczęstszych ryzykownych zachowań na drodze (brak zapiętych pasów, SMS-owanie w czasie jazdy etc.), tylko 47 proc. ogółu kierowców odpowiedziało, że rzadko lub nigdy ich nie podejmuje, podczas gdy wśród użytkowników BlaBlaCar ten odsetek wyniósł aż 70 proc.

Podróżowanie razem wpływa na bezpieczeństwo na drogach. Przed wyruszeniem w długą trasę warto zastanowić się więc nad zabraniem pasażerów – dzięki temu przejazd będzie nie tylko bezpieczniejszy, ale również przyjemniejszy.

***

* Metodyka badania

Badanie przeprowadził TNS Sofres w dziesięciu europejskich krajach, tj. Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Holandia, Polska, Rosja, Turcja.

TNS Sofres przepytał 10 tysięcy kierowców niebędących użytkownikami BlaBlaCar z tych krajów, a także 4 115 kierowców – użytkowników serwisu BlaBlaCar.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kierowcy zabierający w podróż pasażerów prowadzą bezpieczniej
Kierowcy zabierający w podróż pasażerów prowadzą bezpieczniej

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama