reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jak często odpoczywać podczas podróży samochodem?

Jak często odpoczywać podczas podróży samochodem?

Jak często odpoczywać podczas podróży samochodem? Specjaliście są zgodni, że należy robić postój, co mniej więcej dwie godziny. Ale jak długo wypoczywać?

Jak często odpoczywać podczas podróży samochodem?

Młodsi kierowcy zazwyczaj rzadziej robią przerwy w podróżowaniu samochodem. O odpoczynku w trasie częściej myślą osoby z większym doświadczeniem za kierownicą. Jednak bez względu na fakt, jak młody jest kierowca, odpoczynek w trasie dobrze wpływa na koncentrację i zdolność reakcji.

Specjaliści nie mają wątpliwości i zalecają każdemu, bez względu na metrykę robić postoje w trasie co około dwie godziny.

Zgodzimy się, że nie wystarczy po prostu się zatrzymać co dwie godziny na parkingu, istotne jest by przerwa poskutkowała odpoczynkiem dla organizmu.

Eksperci ze ŠKODA Auto Szkoły sugerują, by pierwszy postój zajął około 10 minut, a każdy następny było o 5 minut dłuższy od poprzedniego.  

Zobacz też: Które godziny są najlepsze do jazdy samochodem?

Jak planować postój na autostradzie?

Wraz z rozwojem infrastruktury drogowej pojawił się w Polsce nowy typ obiektów oznaczonych jako MOPy, czyli Miejsca Obsługi Podróżnych. Odległość między nimi nie może być mniejsza niż 15 km.

W Polsce MOP-y dzielimy na 3 kategorie:

MOP kategorii I - o funkcji wypoczynkowej, wyposażony w stanowiska postojowe (parking), jezdnie manewrowe, urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i oświetlenie; dopuszcza się wyposażenie w obiekty małej gastronomii;

MOP kategorii II - o funkcji wypoczynkowo-usługowej, wyposażony w obiekty, o których mowa w punkcie 1 oraz w stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe, punkty informacji turystycznej;

MOP kategorii III - o funkcji wypoczynkowej i usługowej, wyposażony w obiekty, o których mowa w punkcie 2, obiekty noclegowe oraz inne obiekty handlowo-usługowe, w zależności od potrzeb. 

„MOP-y muszą zapewnić miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych – nie mniej niż dwa. Liczbę pozostałych miejsc postojowych oraz liczbę stanowisk na stacji paliw określa się indywidualnie. Jest ona zależna od średniego dobowego ruchu i intensywności zagospodarowania autostrady. Miejsca odpoczynku budowane są w miejscach, które muszą zapewnić bezpieczeństwo ruchu i nie mogą wpływać na przepustowość drogi” - tłumaczy instruktor ŠKODA Auto Szkoły, Radosław Jaskulski.

Źródło: Materiały prasowe ŠKODA

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama