| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Studenci za kierownicą - typowe błędy i wykroczenia

Studenci za kierownicą - typowe błędy i wykroczenia

Rozmawianie przez telefon czy przekraczanie prędkości to jedne z najczęstszych wykroczeń studentów prowadzących samochody. Czy można wyeliminować negatywne zachowania wśród najmłodszych kierowców?

Jakimi kierowcami są studenci?

Z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Forda wynika, że wielu studentów prowadzi swoje samochody rozmawiając w tym czasie przez telefon komórkowy, podczas gdy większość z nich przekracza dozwoloną prędkość, a niektórzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu.Badania dowodzą, że wypadki samochodowe są główną przyczyną zgonów wśród młodych osób, a w Europie osoby te są średnio niemal dwukrotnie bardziej narażone na udział w śmiertelnym wypadku drogowym*.

Aż 43 procent ankietowanych studentów przyznało się do wysyłania wiadomości tekstowych, 38 procent do przeglądania aplikacji, a 36 procent do odbierania połączeń telefonicznych w trakcie prowadzenia auta.

Źródło: Fotolia

43 procent ankietowanych przyznało się do wysyłania wiadomości tekstowych, 38 procent do przeglądania aplikacji, a 36 procent do odbierania połączeń telefonicznych. Ponadto, 60 procent osób biorących udział w badaniu przekracza dozwoloną prędkość, a 13 procent prowadzi pod wpływem alkoholu. Dla porównania, spośród osób, które zakończyły edukację szkolną w wieku 18 lat, 45 procent przyznaje się do przekraczania prędkości na drodze, 9 procent prowadzi pod wpływem alkoholu, a 41 procent korzysta ze smartfonów podczas jazdy.

Zobacz też: Ford Driving Skills for Life w Polsce!

„Dostanie się na studia to duże osiągnięcie. To właśnie podczas studiów poznajemy najbliższych przyjaciół. Chcemy dopilnować, aby te przyjaźnie trwały przez całe życie i aby ci młodzi ludzie mogli kiedyś z dumą wspominać moment, w którym odebrali dyplom ukończenia studiów,” powiedział Jim Graham, manager, Ford DSFL. „Ważne, aby studenci i wszystkie młode osoby uświadomiły sobie przerażające konsekwencje dla nich samych i dla innych, jakie wynikają z nierozważnego prowadzenia samochodu.

Ford Driving Skills for Life dotarł także do Polski!

Źródło: Ford

Studia są wymagające pod kątem akademickim i w obszarze stosunków międzyludzkich, przy czym ankieta wykazała, że wielu studentów lubi też ryzykować podczas jazdy samochodem. Spośród przebadanych:

  • 48 procent przyznało, że poprowadziłoby samochód z nadmiarem pasażerów
  • 75 procent wsiadłoby za kierownicę po nieprzespanej nocy
  • 28 procent wsiadłoby do samochodu z kierowcą, który pił alkohol

W ujęciu ogólnym, 30 procent studentów przyznało, że brało udział w wypadku, natomiast w przypadku osób, które zakończyły edukację szkolną w wieku 18 lat było to 25 procent.

Zobacz też: Jak edukować młodych kierowców by jeździli bezpieczniej?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »