| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Studenci za kierownicą - typowe błędy i wykroczenia

Studenci za kierownicą - typowe błędy i wykroczenia

Rozmawianie przez telefon czy przekraczanie prędkości to jedne z najczęstszych wykroczeń studentów prowadzących samochody. Czy można wyeliminować negatywne zachowania wśród najmłodszych kierowców?

Jakimi kierowcami są studenci?

Z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Forda wynika, że wielu studentów prowadzi swoje samochody rozmawiając w tym czasie przez telefon komórkowy, podczas gdy większość z nich przekracza dozwoloną prędkość, a niektórzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu.Badania dowodzą, że wypadki samochodowe są główną przyczyną zgonów wśród młodych osób, a w Europie osoby te są średnio niemal dwukrotnie bardziej narażone na udział w śmiertelnym wypadku drogowym*.

Aż 43 procent ankietowanych studentów przyznało się do wysyłania wiadomości tekstowych, 38 procent do przeglądania aplikacji, a 36 procent do odbierania połączeń telefonicznych w trakcie prowadzenia auta.

Źródło: Fotolia

43 procent ankietowanych przyznało się do wysyłania wiadomości tekstowych, 38 procent do przeglądania aplikacji, a 36 procent do odbierania połączeń telefonicznych. Ponadto, 60 procent osób biorących udział w badaniu przekracza dozwoloną prędkość, a 13 procent prowadzi pod wpływem alkoholu. Dla porównania, spośród osób, które zakończyły edukację szkolną w wieku 18 lat, 45 procent przyznaje się do przekraczania prędkości na drodze, 9 procent prowadzi pod wpływem alkoholu, a 41 procent korzysta ze smartfonów podczas jazdy.

Zobacz też: Ford Driving Skills for Life w Polsce!

„Dostanie się na studia to duże osiągnięcie. To właśnie podczas studiów poznajemy najbliższych przyjaciół. Chcemy dopilnować, aby te przyjaźnie trwały przez całe życie i aby ci młodzi ludzie mogli kiedyś z dumą wspominać moment, w którym odebrali dyplom ukończenia studiów,” powiedział Jim Graham, manager, Ford DSFL. „Ważne, aby studenci i wszystkie młode osoby uświadomiły sobie przerażające konsekwencje dla nich samych i dla innych, jakie wynikają z nierozważnego prowadzenia samochodu.

Ford Driving Skills for Life dotarł także do Polski!

Źródło: Ford

Studia są wymagające pod kątem akademickim i w obszarze stosunków międzyludzkich, przy czym ankieta wykazała, że wielu studentów lubi też ryzykować podczas jazdy samochodem. Spośród przebadanych:

  • 48 procent przyznało, że poprowadziłoby samochód z nadmiarem pasażerów
  • 75 procent wsiadłoby za kierownicę po nieprzespanej nocy
  • 28 procent wsiadłoby do samochodu z kierowcą, który pił alkohol

W ujęciu ogólnym, 30 procent studentów przyznało, że brało udział w wypadku, natomiast w przypadku osób, które zakończyły edukację szkolną w wieku 18 lat było to 25 procent.

Zobacz też: Jak edukować młodych kierowców by jeździli bezpieczniej?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »