| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Rozkojarzenie jest przyczyną 60% wypadków, w których winni są młodzi kierowcy

Rozkojarzenie jest przyczyną 60% wypadków, w których winni są młodzi kierowcy

Rozkojarzenie kierowców, które jest wynikiem m.in. interakcji z pasażerami lub używaniem telefonu komórkowego to główna przyczyna 60% wypadków, które się zdarzyły z winy młodych kierowców.

Powodem 60% wypadków z winy młodych kierowców jest rozkojarzenie, a taniec i śpiewanie w samochodzie są jedną z pięciu głównych przyczyn utraty koncentracji – wykazały badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Na pierwszym miejscu jest interakcja z pasażerami (15%), na drugim używanie telefonu komórkowego (12%)*. W Polsce młodzi kierowcy są sprawcami aż 20% wszystkich wypadków powstałych z winy kierujących**.

Zobacz też: Która pora dnia jest najniebezpieczniejsza do jazdy samochodem?

Równie niebezpieczne dla młodych kierowców okazało się przyglądanie czemuś wewnątrz auta lub na zewnątrz, odpowiednio 10 i 9%. Rozproszenie uwagi poprzez taniec i śpiewanie dotyczyło 8% badanych. Bazą do badania były analizy nagrań video z samochodów młodych kierowców zarejestrowane na chwilę przed wypadkiem. Przeanalizowano ponad 2 200 nagrań.

Czasami po wypadku trudno jest stwierdzić, co było jego prawdziwą przyczyną. Szczególnie trudne jest to w przypadku, gdy rozproszeniu uwagi towarzyszą inne czynniki, takie jak nadmierna prędkość czy nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Dostęp do nagrania z wnętrza auta umożliwia głębszą analizę sytuacji i jest tragicznym dowodem do czego prowadzi brak koncentracji – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Odwiedź nasz serwis Technika Jazdy

Bardzo często młodych kierowców charakteryzuje skłonność do ryzyka, przy jednoczesnym małym doświadczeniu i przecenianiu swoich możliwości na drodze. Jeśli do tego dojdą takie czynniki jak rozproszenie wynikające z głośno puszczanej muzyki, tańca i zerkania na telefon komórkowy, wówczas prawdopodobieństwo niebezpiecznego zdarzenia na drodze proporcjonalnie wzrasta.

Bardziej doświadczeni kierowcy powinni dawać młodym przykład, jak poruszać się po drogach. Dobry wpływ na młodych mogą mieć rodzice, pokazując, że spokojny styl jazdy i koncentracja na drodze są kluczem do zachowania bezpieczeństwa na drodze – tłumaczy Zbigniew Weseli.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

* Top Driving Distractions for Teens, AAA & University of Iowa; badanie przeprowadzono w latach 2007-2015
** policja.pl (statystyki 2015)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »