reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jakie są przyczyny wypadków drogowych w Polsce?

Jakie są przyczyny wypadków drogowych w Polsce?

Według raportu „Wypadki drogowe w 2015 roku” w zeszłym roku na polskich drogach zdarzyło się 32 967 wypadków drogowych. Jakie są ich główne przyczyny? Czy Polacy są źle wyszkoleni?

W roku 2015 na polskich drogach miało miejsce 32 697 wypadków drogowych i 362 265 kolizji drogowych. W porównaniu do roku 2014 liczba wypadków zmalała o 5,7%, a w porównaniu do 2013 r. o 8%. W zeszłym roku śmierć w wyniku wypadków na polskich drogach poniosło 2938 osób. W porównaniu do 2014 r., liczba ofiar śmiertelnych spadła o 8,2% i o 12,5% w porównaniu do roku 2013.

Co ciekawe miesiącami, w których w 2015 r. odnotowano największą liczbę wypadków są sierpień (9,9% ogółu), grudzień (9,3% ogółu) oraz lipiec (9,2% ogółu).

Zerkając w raport z roku 2003, czyli tuż przed przystąpieniem Polski do UE, okazuje się, że w tym czasie na polskich drogach (przy znacznie mniejszej liczbie zarejestrowanych w Polsce samochodów niż obecnie) miało miejsce 51 078 wypadków drogowych, w których zginęło 5640 osób.

Choć wciąż w kwestii bezpieczeństwa na polskich drogach jest wiele do zrobienia to jednak poprawa bezpieczeństwa, która nastąpiła od 2003 roku jest bezdyskusyjna.

Odwiedź nasz serwis poświęcony technice jazdy

W jaką pogodę dochodzi najczęściej do wypadków?

Choć raport policji „Wypadki drogowe w 2015 roku” oparty jest w wielu przypadkach na ogólnikach, to jednak można z niego wyciągnąć wnioski dające mniej więcej pojęcie o tym, które obszary w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego wymagają znacznej poprawy.

Do największej liczby wypadków w 2015 r. doszło, gdy panowały dobre warunki atmosferyczne (aż 21 162 zdarzenia). Gdy było pochmurno odnotowano 7262 wypadki, a podczas opadów deszczu 4162. Gdy padał śnieg lub grad w zeszłym roku zdarzyło się 579 wypadków.

Zobacz też: Alergia a jazda samochodem - porady

Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych?

Statystyki jasno wykazują, że 75% wypadków miało miejsce na jezdni (zdarzenia na poboczu drogi są klasyfikowane osobno - doszło tam do 3,7% wypadków). Sporo zdarzeń (3787) miało miejsce na przejściach dla pieszych – 3787, z tym że ujęte są w tym punkcie także zdarzenia z udziałem rowerzystów nielegalnie przejeżdżających na jednośladach przez przejście dla pieszych.

Spośród wypadków na jezdniach, do najmniejszej liczby wypadków w 2015 r. doszło na drogach ekspresowych (258) i autostradach (380), czyli tam gdzie można poruszać się z najwyższymi prędkościami. Najwięcej wypadków miało miejsce na drogach dwukierunkowych, jedno jezdniowych – aż 26 713. W tym miejscu wyraźnie widać, że efekt budowy nowoczesnej infrastruktury drogowej w postaci sieci dróg szybkiego ruchu to nie tylko zysk dla gospodarki i wzrost komfortu podróży jazdy, ale również znaczna oprawa bezpieczeństwa.

Z kolei do znikomego procenta zdarzeń dochodzi na przejazdach kolejowych. W 2015 r. na niestrzeżonych przejazdach kolejowych doszło do 53 wypadków (0,2% ogółu), a na strzeżonych do 29 (0,1% ogółu).

Jakie są przyczyny wypadków drogowych w Polsce?

Według przytaczanego raportu policji, wśród przyczyn wypadków do których doszło z winy kierujących w 2015 r. w Polsce, na pierwszym miejscu jest nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (7235 zdarzeń – 26,5% ogółu). Na drugim miejscu jest mało precyzyjne stwierdzenie – Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (6807 zdarzeń – 24,9% ogółu). Na trzecim – nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych (4146 zdarzeń – 15,2% ogółu).

Bardzo dużo wypadków w 2015 r. (aż 2372 – 8,7 % ogółu) było spowodowanych zjawiskiem, które jest plagą na polskich drogach, czyli niezachowaniem odpowiedniego odstępu między pojazdami. Poruszając się po polskich drogach można odnieść wrażenie, że Polacy grają w grę pt. „Komu uda się jechać najbliżej poprzedzającego pojazdu”. To oczywiście efekt z jednej strony słabego wyszkolenia, a z drugiej bezmyślności prowadzących pojazdy.

Kolejne przyczyny wypadków drogowych które zostały odnotowane w Polsce w 2015 r. to m.in. Nieprawidłowe wyprzedzanie (1472 wypadki), nieprawidłowe skręcanie (819 wypadków), nieprawidłowa zmiana pasa ruchu (675 wypadków), czy nieprawidłowe cofanie (515 wypadków).

Źródło: Raport Wypadki drogowe w Polsce w 2015 r. przygotowany przez Komendę Główną Policji

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie są przyczyny wypadków drogowych w Polsce?
Jakie są przyczyny wypadków drogowych w Polsce?

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Muzyczka

Doktor nauk prawnych; adiunkt w Kolegium Jagiellońskim - Toruńskiej Szkole Wyższej w Toruniu; ekspert w dziedzinach: postępowanie administracyjne, sądowoadministracyjne, egzekucyjne postępowanie administracyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama