reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Jak udzielić pierwszej pomocy w wypadku samochodowym?

Jak udzielić pierwszej pomocy w wypadku samochodowym?

Liczba zabitych w wypadkach samochodowych w Polsce z każdym rokiem maleje. Mimo to ofiar mogłoby być mniej, gdyby więcej kierowców potrafiło udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Motointegrator sprawdził poziom wiedzy polskich kierowców na temat udzielanie pierwszej pomocy. Oto wyniki jego quizu.

Pierwsza pomoc - najważniejsze zasady

Motointegrator przeprowadził ogólnopolską akcję, aby przekonać się, czy polscy kierowcy zdaliby nowy egzamin na prawo jazdy. Przez 3 miesiące ponad 800 osób sprawdziło się w krótkim quizie „Cała Polska zdaje test na prawo jazdy jeszcze raz”. Rezultat: wiemy, jak jeździć, ale z pierwszą pomocą jesteśmy na bakier.

Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że nowe zasady egzaminowania nie wpłynęły znacząco na poprawę bezpieczeństwa, a kierowcy mają duży problem z radzeniem sobie w trudnych sytuacjach na drogach. Rekordziści podchodzą do egzaminu bezskutecznie nawet ponad 80 razy. Motointegrator postanowił sprawdzić, jak z teorią na prawo jazdy poradzą sobie kierowcy, którzy egzamin mają już za sobą.

pierwsza pomoc, ratownik, wypadek, uraz/fot. Fotolia

Zobacz też: Jak skrócić czas dotarcia ratowników do ofiar wypadków?

W tym celu w październiku poproszono kierowców w Polsce o rozwiązanie quizu składającego się z 7 pytań zaczerpniętych z nowej bazy. Najlepsi doświadczeni i do dwóch lat po egzaminie Średni czas posiadania prawa jazdy wśród biorących udział w quizie wynosił 8 lat, jednak to ci najbardziej i najmniej doświadczeni wypadli w teście najlepiej. Pytania nie były problemem dla niedawno egzaminowanych – rok lub 2 lata temu – oraz doświadczonych kierowców z ponad 10-letnim stażem. Najsłabiej wypadły osoby, które z jednej strony prawo jazdy mają już dostatecznie długo, aby zapomnieć część przepisów, z drugiej – nie dość długo, by braki w wiedzy nadrobić doświadczeniem (dłużej niż 2 lata, ale krócej niż 20).Mężczyźni z lepszym wynikiem Test zdało 67% wszystkich sprawdzających się kierowców.

Mężczyźni, stanowiący 72% zdających, wypadli lepiej w porównaniu z paniami. Średnia zdawalność wśród panów wynosiła 76%, a wśród pań – 58%. Kobietom najwięcej problemu sprawiło pytanie dotyczące zakresu eksploatacji samochodu: „W trakcie eksploatacji samochodu osobowego należy przestrzegać zaleceń podanych przez producenta w instrukcji obsługi pojazdu”.Pierwsza pomoc – największy problem Spośród wszystkich pytań najłatwiejsze okazało się to dotyczące ekonomicznej jazdy autem. Prawidłowo odpowiedziało na nie aż 90% uczestników testu.

Z czym polscy kierowcy radzą sobie najgorzej? W momencie wypadku zaledwie 32% wiedziałoby, jak przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy dziecku w wieku przedszkolnym, a więc „rozpoczynając od 5 wdechów, następnie 30 uciśnięć i 2 wdechy”.Wszystkie pytania można znaleźć pod adresem:https://www.motointegrator.pl/poradnik/prawojazdy/   (grafika w większej rozdzielczości do pobrania w okienku po prawej).

Źródło: materiały prasowe Motointegrator

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

wypadek samochodowy, pierwsza pomoc, ratownictwo medyczne, poszkodowany, ofiara, fot. Fotolia
wypadek samochodowy, pierwsza pomoc, ratownictwo medyczne, poszkodowany, ofiara, fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama