reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Metody poprawy jakości dróg i poziomu ich bezpieczeństwa

Metody poprawy jakości dróg i poziomu ich bezpieczeństwa

Jakość infrastruktury drogowej w Polsce ulega nieustannej poprawie, ale nadal większość dróg reprezentuje dość przeciętny poziom bezpieczeństwa. W jaki sposób można poprawić na nich poziom bezpieczeństwa? Okazuje się, że są na to bardzo ciekawe metody.

Nowoczesne metody zwiększania bezpieczeństwa na drogach

Aby droga była bezpieczna musi zostać opracowana z uwzględnieniem najnowszych standardów projektowania. Powinna być prawidłowo wytyczona i dysponować właściwościami niezbędnymi do zapewnienia przejazdu potężnym i ciężkim pojazdom. Na dodatek w jej pasie powinny znajdować się właściwe zabezpieczenia. Jak to zrobić? Jest na to wiele sposób!

Wśród technologii jutra, które powoli są wdrażane także w naszym kraju (choć bardziej w formie dróg eksperymentalnych) wymienić należy bezpoślizgowe nawierzchnie czy kolektory energii słonecznej. Te drugie wykorzystywane są jako generatory prądu, z którego wytwarzana jest energia cieplna. Ta z kolei służy ogrzewaniu dróg, dla ograniczenia powstawania na nich lodu!Ciekawym pomysłem, zwłaszcza w kontekście strefy miejskie, są także drogi absorbujące hałas. Okazuje się bowiem, że hałas generowany w miastach wpływa negatywnie na kondycję psychofizyczną ich mieszkańców i koniecznym jest jego ograniczenie.

Zobacz też: Co grozi za ścinanie zakrętów na drodze?

Wśród nowoczesnych rozwiązań stosowanych przy budowie dróg wymienić należy także nowy typ oświetlenia przydrożnego. Słupy betonowe ustępują miejsca ich aluminiowym odpowiednikom, które stwarzają mniejsze zagrożenie dla kierowcy przy ewentualnej kolizji z nim. Co więcej, montowane są w nich zabezpieczenia, które uniemożliwiają porażenie prądem w przypadku ich uszkodzenia.Coraz częściej drogi budowane są w systemie 2+1, które znają mieszkańcy Małopolski czy Pomorza. Jednopasmowa droga przechodzi w dwupasmową na określony dystans. W ten sposób kierowcy mogą w bezpieczny sposób wyprzedzić wolniej jadącą ciężarówkę czy „niedzielnego” kierowcę. System ten stosowany jest od lat w państwach skandynawskich.

Zobacz też: Co grozi za ścinanie zakrętów na drodze?

Ostatnim, najmniej lubianym przez kierowców sposobem poprawy bezpieczeństwa jazdy na danych drogach, jest system monitorowania dróg. Skoordynowane działania służb mundurowych mają na celu wpływać na zachowania kierowców i ograniczać ich skłonność do łamania przepisów drogowych. Mowa jest m.in. o budowie odcinkowych pomiarów prędkości, sieci fotoradarów, wykorzystywania nieoznakowanych radiowozów z urządzeniami rejestrującymi.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama